bilety teatr Warszawa

Atrakcje Opola, czyli wizyta w „przebojowym mieście”

Atrakcje Opola dostarczaja wiele wrażeń.

Atrakcje Opola na długo zapadają w pamięć. Wzbudzają intensywne emocje, ekscytują, pociągają. Opole to miasto o wielu twarzach. Z jednej strony nowoczesne Muzeum Polskiej Piosenki, z drugiej gotycka Katedra. Nowoczesność i przeszłość idealnie tu ze sobą współgrają. Warto odwiedzić stolicę polskiej piosenki, chociaż na weekend.

Opole to miasto, nierozerwalnie związane z polską kulturą. W Opolu urodziły się aktorki Barbara-Kurdej Szatan, Ewa Wencel, aktor Rafał Maćkowiak, i pisarz Remigiusz Mróz. To tutaj od pięciu dekad odbywa się słynny Festiwal Polskiej Piosenki, który dostarcza miłośnikom muzyki, wiele wrażeń. Festiwal w 1963 roku powstał z inicjatywy dziennikarzy III Programu Polskiego Radia Mateusza Święcickiego i Grygolunasa. Kolejne edycje, na których występowała plejada polskich artystów, przyciągały do opolskiego amfiteatru i przed telewizory miliony widzów (festiwal transmitowany jest przez TVP). W Opolu działał słynny reformator teatru Jerzy Grotowski, który prowadził tutaj Teatr 13 Rzędów. Dziś, prężnie działa w mieście Teatr im. Jana Kochanowskiego, Opolski Teatr Lalki i Aktora, oraz Filharmonia Opolska.

ATRAKCJE OPOLA ZWIĄZANE Z MUZYKĄ

Miasto, zostało rozsławione przez opolski festiwal. Będąc w stolicy polskiej piosenki koniecznie trzeba odwiedzić Amfiteatr Tysiąclecia, gdzie organizowana jest ta znana muzyczna impreza. Zwiedzając obiekt można stanąć na jego słynnej scenie, na której występowali m.in. Skaldowie, Maryla Rodowicz, Michał Bajor, Kombi, Bajm, Edyta Górniak i wiele innych gwiazd polskiej piosenki. Ten znany symbol miasta, który może pomieścić 3600 widzów, zachwyca ciekawą architekturą i architektonicznym rozmachem. Amfiteatr zbudowany został w miejscu słowiańskiej osady. Podczas prac wykopaliskowych odkryto tutaj konstrukcje domów.

Amfiteatr

Największa atrakcja Opola – Amfiteatr Tysiąclecia.

Na terenie Amfiteatru mieści się Muzeum Polskiej Piosenki. To jedna z największych atrakcji Opola. Wizyta w nim na długo zapada w pamięć, uruchamia wyobraźnie, wzbudza ekscytację. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. W tym multimedialnym muzeum, możemy poznać historię kultowych polskich piosenek, zobaczyć plakaty opolskich festiwali, kostiumy, w których występowali znani artyści, instrumenty, czy nagrody opolskich festiwali.

Główną atrakcją ekspozycji są muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Miłośnicy Festiwalu Polskiej Piosenki w muzeum znajdą tutaj szczegółowe informację o każdej z jego edycji.

Zobacz: Najpiękniejsze zamki Dolnego Śląska

Na tyłach amfiteatru znajduje się dwumetrowa Wieża Piastowska. Jej zarys widoczny jest podczas telewizyjnych transmisji z opolskiego amfiteatru. Wieża Piastowska to pozostałość po nieistniejącym już Zamku Piastowskim, rozebranym w 1928 roku. Wewnątrz wieży kiedyś mieściła się wartownia i kuchnia. Dziś, można tu zobaczyć multimedialne ekspozycje dotyczące historii miasta. Warto wejść na taras widokowy. Z góry rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama Opola.

OPOLSKA WENECJA JEDNĄ Z ATRAKCJI OPOLA

Bezsprzecznie, niezwykle urokliwym zakątkiem miasta jest Opolska Wenecja. Opolska Wenecja rozciągnięta jest nad Kanałem Młynówka, starym korytem Odry, dzielącym ścisłe centrum miasta od cichej, willowej dzielnicy miasta – Wyspy Pasieki. Warto tutaj przyjść na spacer wieczorem, aby zobaczyć podświetlane kamienice, których oblicze odbija się w wodzie, i chłonąc atmosferę miasta. Ciągnące się przez 1.5 km bulwary pełne są wygodnych zejść nad wodę, ławeczek i tras rowerowych.

Wenecja opolska

Atrakcje Opola – Opolska Wenecja, fot. pixabay.com

Jednym z najpiękniejszych miejsc „przebojowego miasta” jest prawdopodobnie opolski rynek, otoczony stylowymi kamieniczkami. Sercem Rynku jest Ratusz, będący niemal kopią ratusza florenckiego. Z jego szczytu, codziennie, odgrywany jest hymn Opola. Naprzeciwko wejścia do Ratusza znajduje się Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki, tworzona od 2004 roku. Aleja Gwiazd to odlane w brązie gwiazdy z nazwiskami piosenkarzy, kompozytorów i autorów piosenek. Swoje gwiazdy mają tu m.in.: Irena Santor, Maryla Rodowicz, Kora, Edyta Górniak, Ewa Demarczyk, zespoły Lady Pank, Dżem, TSA czy Ira.

Atrakcje Opola aleja Gwiazd na Rynku

Atrakcje Opola – Aleja Gwiazd

Wyspa Bolko przed wiekami zwana była Kępą. Od XIV wieku nazywana „Bolko”, na cześć piastowskiego księcia, za zgodą władz kościelnych. Od 1910 roku wyspa jest parkiem miejskim. To idealne miejsce na wszelką aktywność na świeżym powietrzu, ponieważ pełno tu ścieżek pieszych i rowerowych oraz kilka stawów i kanałów.

INNE ATRAKCJE OPOLA – ZOO, MUZEA, WZGÓRZE UNIWERSYTECKIE

Warto również odwiedzić Wzgórze Uniwersyteckie. To najwyższe wzniesienie Opola. Znajdują się tutaj budynki uniwersyteckie i rzeźby artystów związanych z życiem kulturalnym miasta. Na wzgórzu można znaleźć pomniki gwiazd opolskiego festiwalu – Agnieszki Osieckiej, Czesława Niemena, Marka Grechuty, pomnik wielkiego reformatora teatru tworzącego w Opolu Jerzego Grotowskiego, czy Wojciecha Młynarskiego.

Wzgórze Uniwersyteckie

Pomnik Agnieszki Osieckiej na Wzgórzu Uniwersyteckim

Atrakcją Opola dla całej rodziny będzie bez wątpienia wizyta w opolskim zoo. W zoo mieszka 1.5 tysiąca zwierząt 290 gatunków. Można tutaj zobaczyć lemury, mrówkojady, tamaryny, żyrafy, goryle, czy wiele gatunków małp. Jako jedyne zoo w Polsce prezentuje uchatki kalifornijskie.

Wizytę w Opolu powinniśmy zakończyć odwiedzając dwa muzea. Muzeum Wsi Opolskiej na świeżym powietrzu to historia wsi opolskiej z okresu XVIII-XX wieku. Skansen utworzony w latach 60. XX wieku to jedno z najciekawszych muzeów na terenie województwa. Na powierzchni 10 ha znajdują się zabytkowe wiatraki, chaty do których można wejść, stodoły, kapliczki, karczma, ogródki kwiatowe, oraz przedmioty związane z uprawą roli. Drugim muzeum, które warto zobaczyć jest Muzeum Śląska Opolskiego. W budynku można oglądać m.in. zbiory tułowickiej porcelany, makietę Opola z XVIII wieku i meble z początku XX wieku.

Opole to miasto z niepowtarzalną atmosferą, jedynymi w swoim rodzaju atrakcjami. Pod każdym względem idealne. Niebanalne muzea, urokliwe zakątki, interesujące wydarzenia kulturalne, sprawiają, że jest to miasto, do którego chce się wracać, i ciągle odkrywać coś nowego.

Ewa Perzyna

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.