bilety teatr Warszawa

Co zobaczyć w Nowym Yorku?

Co zobaczyć w Nowym Yorku?, fot. pixabay.com

NOWY YORK fascynuje miliony ludzi na całym świecie, inspiruje pisarzy i filmowców. To tutaj rozgrywa się akcja takich filmów, jak: „Adwokat Diabła” czy Bezsenność w Seattle”. Miasto pobudza wyobraźnie tych, którzy chcą zrobić tutaj karierę. NY kusi najwyższymi budynkami świata i największym parkiem na świecie. To tutaj robi się wielkie kariery i ponosi spektakularne porażki. Co zobaczyć w Nowym Yorku?

Nowy York to metropolia pełna drapaczy chmur i niezwykłych miejsc, które stały się ikonami Ameryki. Nowy York to najludniejsze miasto Ameryki. Mieszka tutaj 8.5 miliona mieszkańców ze wszystkich stron świata, którzy posługują się 800 językami. To najbardziej zróżnicowane kulturowo miejsce na świecie, zostało założone przez holenderskich kolonistów w 1624 roku, którzy nazwali je Nowym Amsterdamem.

New York, fot. pixabay.com

40 lat później, Nowy York został zdobyty przez Anglików, którzy nadali miastu obecną nazwę, na cześć księcia Yorku. Dziś Nowy York stanowi centrum spraw międzynarodowych. Znajdują się tutaj siedziby najważniejszych banków, koncernów handlowych i Wall Street, ulica skupiająca najważniejsze instytucje finansowe Ameryki.

Nowy York kontroluję 40% globalnych finansów. W podziemiach banku Rezerw Federalnych znajduje się 7000 ton sztabek czystego złota o wartości 360 mld dolarów! To na nowojorskiej giełdzie zapadają najważniejsze decyzje finansowe, które mają olbrzymi wpływ na globalną gospodarkę. Ta pulsująca życiem metropolia przyciąga co roku 50 milionów turystów z całego świata.

NOWY YORK – NAJWIĘKSZE ATRAKCJE

Większość przyjezdnych, swoje pierwsze kroki kieruje na Manhattan, który jest uważany za najdroższą dzielnice świata. Mieszkają tutaj głównie zamożni biznesmeni i bohema artystyczna. To na Manhattanie znajdują się największe atrakcje miasta i 5.5 tysiąca wieżowców, które na stałe wpisały się w nowojorski pejzaż. Przeprowadzone kilka lat temu badania archeologiczne przyniosły zaskakujące odkrycia. Okazało się, że w miejscu, gdzie dziś stoją wieżowce, 200 lat temu znajdowało się wysypisko śmieci.

Zobacz: Manhattan – centrum świata

Co warto zobaczyć w Nowym Yorku? Jednym z najbardziej rozpoznawalnych drapaczy chmur jest Empire State Building, zbudowany w stylu Art Deco, w latach 30 -tych XX wieku. Ten 103 – piętrowy wieżowiec waży 360 tys. ton. Ma 381 m długości i jest w tej chwili najwyższą budowlą Ameryki. W budynku znajduje się 6.5 tysiąca okien, 3 miliony żarówek i 600 km kabli telefonicznych. Mieszczą się tutaj pomieszczenia biurowe, w których pracuje 15 tysięcy osób.

Na 86 piętrze i 102 piętrze znajdują się tarasy widokowe, z których rozpościera się niesamowita panorama miasta. To na 102 piętrze Empire State Building, Fay Wray rozstała się z King Kongiem, w słynnej scenie z filmu „King Kong”. Z tarasu widokowego tego wieżowca, doskonale widać Central Park, który jest największym parkiem świata (zajmuje 341 ha). Jego powierzchnia przekracza wielkość całego Księstwa Monako. Park został stworzony w drugiej połowie XIX wieku na podmokłych terenach zamieszkiwanych przez biedotę. Jego budowa trwała 15 lat. Ta oaza zieleni w centrum Manhattanu, zachwyca żwirowanymi ścieżkami, 7 stawami, placami zabaw i wieloma rzeźbami (znajduje się tu m.in. pomniki Władysława Jagieły i Alicji w Krainie Czarów).

Central Park to ulubione miejsce spotkań nowojorczyków, przyjezdnych i ekscentryków. To miejsce, które musi zobaczyć każdy turysta. Podobno w parku, wieczorami, można spotkać mężczyznę, który ze zdechłym kotem na ramieniu, śpiewa stare przeboje albo nagiego kloszarda śpiewającego utwory Janis Joplin…. W dzień na tych zielonych terenach, można zrobić piknik na trawie, pogapić się w niebo, jeździć na rolkach czy obserwować okoliczne wieżowce.

Nowy york co zobaczyć Central Park

Nowy York, pixabay.com

Miłośnicy zakupów z pewnością odwiedzą 5th Avenue, uważaną za najdroższą ulice świata. Na wystawach, mienią się w słońcu ubrania takich marek, jak: Louis Vuitton, Prada, Fendi, Versace czy Tiffany. Warto odwiedzić 5th Avenue przed Bożym Narodzeniem, by podziwiać udekorowane bombkami i mikołajami wystawy sklepowe, które oszałamiają bogactwem kolorów. Ta reprezentacyjna ulica przecina na pół środkowy Manhattan, dzieląc wyspę na część wschodnia i zachodnią. W 2013 roku 5th Avenue, według magazynu Forbes, była uważana za najdroższą ulicę świata i symbol zamożnej części NY.

Zobacz: Los Angeles – Miasto Aniołów. Największe atrakcje

To przy 5th Avenue znajduje się Empire State Building i Rockefeller Center – kompleks 19 budynków, gdzie mieszczą się sklepy, biura i linie metra. To największy kompleks tego typu na świecie. Jednym z jego budynków jest Lower Plaza. To właśnie przed nim, zimą uruchamiane jest lodowisko, a obok stoi znana na całym świecie bożonarodzeniowa choinka.

CO ZOBACZYĆ W NOWYM YORKU?

Trudno sobie wyobrazić pobyt w NY bez odwiedzenia słynnego Metropolitan Museum of Art., usytuowanego na wschodnim skraju Central Parku. Muzeum posiada kolekcje obrazów takich malarzy, jak: Giotto, Botticelli, Rembrandta czy Monet. Warto zajrzeć do Museum of Modern Art, w którym mieści się 100 tysięcy dzieł sztuki.

Statua wolności, Nowy York, fot. pixabay.com

Symbolem NY, bez wątpienia jest Statua Wolności, która znajduje się u ujścia rzeki Hudson. Za projekt odpowiadają Frédéric Auguste Bartholdi, Gustave Eiffel i Richard Morris Hunt. Ten neoklasycystyczny pomnik, symbol wolności, wzniesiony w latach 1884 – 86, przedstawia postać kobiety trzymającej w prawej dłoni pochodnię, a w lewej tablicę, na której umieszczona jest data uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Monument był darem rządu francuskiego dla USA, w 100 – lecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Ważący 229 ton pomnik, przypłynął do Ameryki statkiem w kilku częściach.

Nieopodal Wieży Eiffla znajduje się kopia monumentu, która jest cztery razy mniejsza od oryginału. W Nowym Yorku wieczór celebruje się na Times Square – placu i pieszym deptaku, w sercu środkowego Manhattanu. Miejsce, nazywane przez niektórych ”skrzyżowaniem świata”, słynie z olbrzymich świetlnych reklam, restauracji i hoteli. To tutaj, co roku odbywa się huczny Sylwester, który przyciąga na plac miliony ludzi. Times Square zawdzięcza swoją nazwę tygodnikowi New York Times, którego redakcja mieści się kilka ulic dalej.

Co zobaczyć w Nowym Yorku. Na pewno obejrzeć jeden ze słynnych musicali. Niedaleko placu znajduje się słynny Broadway – dzielnica teatrów, w których można zobaczyć najsłynniejsze musicale świata m.in. „Upiór w Operze”, „Koty” czy „Króla Lwa”. Po spektaklu, koniecznie trzeba ruszyć w miasto i podziwiać oświetlone nocą miasto.

NOWY YORK – MIASTO, KTÓRE NIGDY NIE ŚPI

Nowy York to metropolia, która nigdy nie zasypia. O północy, można zamówić hamburgera, kupić sprzęt elektryczny albo iść na spacer do Central Parku. Można odwiedzić dzielnice zamieszkiwane przez mniejszości narodowe np.: Chinatown, Little Italy czy Little Indi, aby spróbować sushi,włoskich makaronów czy oryginalnej włoskiej pizzy. Można wsiąść w jedną z 13 tysięcy słynnych, nowojorskich, żółtych taksówek i przejechać Mostem Brooklińskim z Manhattanu na Brooklyn, aby zobaczyć te słynną przeprawę, która jest jedną z kulturowych ikon NY, a potem zatrzymać się nad brzegiem cieśniny East River, by podziwiać oświetlone wieżowce Manhattanu, które odbijają się w tafli wody.

I dać się ponieść magii miasta. Spróbować zrozumieć fenomen Nowego Yorku. „Stolicy świata”, która na każdym kroku wzbudza zachwyt swoim rozmachem i tempem życia. Zaskakuje swoją różnorodnością i stylem życia. Wciąga przyjezdnych, narzucając im tempo życia i tak łatwo nie pozwala o sobie zapomnieć. I choć Nowy York ma wiele wad  to nie da się tego miasta nie lubić.

Adam Stachura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.