bilety teatr Warszawa

„Dwa serca, dwa smutki” Bajmu. Historia kultowych piosenek

Beata Kozidrak, fot. mat. prasowe

Beata Kozidrak, fot. mat. prasowe

„Dwa serca, dwa smutki” to jeden z największych przebojów zespołu Bajm. Jak doszło do powstania tej piosenki. Dla kogo Beata Kozidrak napisała ten utwór?

Bajm to pop – rockowy zespół założony w Lublinie w 1978 roku. Wówczas wokalista Andrzej Pietras zaproponował rodzeństwu – wokalistce Beacie Kozidrak oraz jej bratu gitarzyście Jarosławowi, po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury, stworzenie wspólnego zespołu. Grupa została nazwana Bajm. Przełomowym momentem dla zespołu okazał się występ na koncercie „Debiuty” na Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole 78”. Podczas tej imprezy Bajm wykonał piosenkę „Piechotą do lata”, która zajęła drugie miejsce. Wyróżniony utwór podbił Polskę, zapewniając grupie status gwiazdy.

Zobacz: „Przeżyj to sam” Lombardu. Historia kultowych piosenek

Pierwsza płyta w karierze zespołu zatytułowana „Bajm” ukazała się w 1983 roku. Na płycie znalazły się utrzymane w rockowym klimacie, takie piosenki, jak „Co mi Panie dasz”, „Różowa kula” czy „Józek nie daruje Ci tej nocy”.

Dwa lata później zespół wydał kolejny studyjny album, z piosenkami o mrocznym brzmieniu i z tekstami politycznymi.

W 1986 roku, nakładem wydawnictwa Wifon ukazał się trzeci studyjny album Bajmu, zatytułowany „Chroń mnie”. Na płycie znalazły się takie przeboje, jak „Płynie w nas gorąca krew”, „Diament i sól” oraz „Dwa serca, dwa smutki”.

W 1981 roku na świat przyszła córka Beaty Kozidrak i Andrzeja Pietrasa, Katarzyna. Ich córka rosła, a wiele osób pytało Beatę Kozidrak, dlaczego nie napisała jeszcze piosenki o narodzinach swojej latorośli. Artystka musiała dojrzeć do napisania takiego tekstu.

Pewnego dnia, brat Beaty przyniósł nowy utwór. Wokalistka Bajmu przesłuchała melodię i usiadła napisać tekst piosenki, który opowiadał o radości z macierzyństwa i trudach wychowania dziecka.

„Z przyjściem na świat dziecka wiążę się ogromna radość, odpowiedzialność, ale też troski”  – mówiła Beata Kozidrak w jednym z wywiadów.

Zobacz: Beata Kozidrak – ciągle płynie w niej gorąca krew

Artystka uważa, że „Dwa serca, dwa smutki” to najważniejsza piosenka w jej karierze. Utwór pokochali fani Bajmu, którzy śpiewają te piosenkę razem z Beatą na koncertach. Piosenkę chętnie grają również polskie stacje radiowe.

Dla wielu osób „Dwa serca, dwa smutki” to również utwór, z którym wiąże się wiele wspomnień.

W swojej autobiograficznej książce Beata Kozidrak wspomina, że kiedyś dostała list od pewnego mężczyzny, którego żona cierpiała na depresję poporodową. Mąż nie wiedział jak żonie pomóc. Przypadkiem puścił jej „Dwa serca, dwa smutki”. Po kilku odtworzeniach utworu, żona zaczęła się uśmiechać.

Zobacz: Beata Kozidrak wydaje autobiograficzną książkę

Od męża chorej żony, Beata Kozidrak dostała podziękowania i bukiet kwiatów…

Piosenka zajęła pierwsze miejsce w 1985 roku na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Na liście tej utwór spędził 10 tygodni.

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.