bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey

All i want for christmas is you

Fot. pixabay.com

„All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey to jeden z najpopularniejszych świątecznych przebojów, który w okresie bożonarodzeniowym rozbrzmiewa w stacjach radiowych, sklepach i domach na całym świecie. Jak doszło do powstania tej kultowej piosenki?

Do nagrania świątecznego albumu, piosenkarkę namówił ówczesny mąż Tommy Mottola, który w pierwszych latach kariery Mariah Carey odegrał kluczową rolę. Był nie tylko jej mężem, ale również dyrektorem wytwórni muzycznej, z którą Carey była wtedy związana. Piosenkarka początkowo nie była chętna, aby nagrać świąteczne piosenki, a tym bardziej cały album utrzymany w świątecznym klimacie.

Czterominutowy utwór „All I Want for Christmas Is You”, to piosenka napisana przez Mariah Carey i Waltera Afansiefa (producenta m.in. hitów Mariah Carey „Hero” i „My Heart Will Go On” Celine Dion). „All I Want for Christmas Is You” zawiera elementy muzyki gospel, r&b, popu i soulu. Utwór powstał w zaledwie 15 minut w sierpniu 1994 roku w domu piosenkarki.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Last Christmas” zespołu Wham!

Mariah Carey pisząc tekst piosenki, myślała o swoim pierwszym chłopaku ze szkoły średniej i ówczesnym mężu. W „All I Want for Christmas Is You”, piosenkarka śpiewa, że na święta najbardziej ją uszczęśliwią, nie prezenty, choinka, tylko obecność jej chłopaka, z którym chce Boże Narodzenie spędzić.

Piosenka została nagrana latem 1994 roku w Nowym Yorku, w studio nagraniowym mieszczącym się w domu Mariah Carey. Większość dźwięków piosenki powstało na komputerze. Aby lepiej się śpiewało świąteczny przebój, piosenkarka udekorowała dom lampkami świątecznymi i ubrała choinkę.

Utwór znalazł się na czwartym studyjnym albumie tej amerykańskiej piosenkarki zatytułowanym „Merry Christmas”. Na krążku znalazły się kolędy i piosenki utrzymane w świątecznym klimacie. Płyta zawierająca dziesięć utworów, została wydana w Stanach Zjednoczonych 1 listopada 1994 roku przez wytwórnię Columbia Records.

„All I Want for Christmas Is You” spotkał się z uznaniem krytyków muzycznych, którzy doceniali m.in. wyjątkową atmosferę tego świątecznego przeboju.

Piosenka szybko zajęła szczyty list przebojów. Zajęła m.in. 6 miejsce na liście Billboard Hot Adult Contemporary i 12 miejsce na liście Hot 100 Airplay. Singiel znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w wielu krajach na świecie i sprzedał w 16 milionów kopii. W 2006 roku piosenka stała się najlepiej sprzedającym się dzwonkiem – kolędą w całej historii list amerykańskich. A album „Merry Christmas” okrzyknięto najlepiej sprzedającym się świątecznym albumem.

Zobacz: Największe świąteczne przeboje, bez których trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie

Do „All I Want for Christmas Is You” nagrano cztery teledyski. Najczęściej puszczany w telewizji, jest klip, który pokazuje Mariah Carey świętującą Boże Narodzenie ze śniegiem, prezentami i rodziną. W teledysku, w rolę Świętego Mikołaja wcielił się Jej ówczesny mąż, Tommy Mottola, z którym zresztą trzy lata później się rozstała. Koncepcję klipu wymyśliła Carey, piosenkarka także wyreżyserowała teledysk.

Covery tej piosenki nagrali m.in. Justin Bieber, Shania Twain i Miley Cyrus.

„All I Want for Christmas Is You” to do dziś jeden z kultowych świątecznych przebojów i najpopularniejsza piosenka Mariah Carey. Tylko na tej jednej piosence z tantiem, piosenkarka do tej pory zarobiła ponad 60 milionów dolarów. W 2018 roku piosenka pobiła rekord odtworzeń w serwisie Spotify w ciągu jednego dnia. 24 grudnia 2018 roku odtworzono ją blisko 11 milionów razy.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.