bilety teatr Warszawa

Atrakcje Krakowa, które trzeba zobaczyć

Atrakcja Krakowa Rynek

Atrakcje Krakowa, co roku przyciągają rzesze turystów.

Kraków to magiczne miejsce, które przyciąga co roku 15 milionów turystów z całego świata. Urodę miasta i jego atrakcje docenili ostatnio czytelnicy prestiżowego holenderskiego portalu turystycznego w konkursie na najlepsze miasto na podróż. Kraków pokonał m.in. Barcelonę, Wenecję i Rzym…

Liczące 800 tysięcy mieszkańców miasto, uznane w 1978 roku przez UNESCO za pomnik światowego dziedzictwa kulturowego, zachwyca unikatowymi zabytkami i niepowtarzalną atmosferą. Historia miasta naznaczona jest życiorysami Karola Wojtyły, Wisławy Szymborskiej, Piotra Skrzyneckiego czy Stanisława Lema. To tutaj powstały niezapomniane spektakle Tadeusza Kantora , twórcy Cricot 2 czy Konrada Swinarskiego, który w Teatrze Starym zrealizował swoje legendarne przedstawienia. W Krakowie śpiewała Ewa Demarczyk i powstała słynna Piwnica pod Baranami. Kraków stał się planem zdjęciowym do filmu Spielberga „Lista Schindlera”. Piękno miasta dostrzegł Robert de Niro, który w 1981 roku odwiedził nadwiślański gród.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE KRAKOWA

Sercem dawnej stolicy Polski, salonem Krakowa jest kwadratowy rynek ( 200m x 200 m), który jest jednym z największych średniowiecznych rynków Europy. Wytyczony został w 1257 roku, na polecenie księcia Bolesława Wstydliwego, który w tym samym roku nadal miastu prawa miejskie. Od tamtej pory rynek tętni życiem do późnych godzin nocnych. Od rana pod żółtymi parasolami świeże kwiaty sprzedają kwiaciarki, a w kilku miejscach placu ustawiają się sprzedawcy pachnących bajgli z makiem i sezamem (Legenda głosi, że w średniowieczu bajgle były dawane kobietom po urodzeniu dziecka. Zresztą to Kraków jest miastem, gdzie to pieczywo zostało wymyślone). Niedaleko Kościoła Mariackiego parkują dorożki bez których trudno sobie dziś wyobrazić miasto.

Bajgle atrakcja Krakowa

Jedną z atrakcji Krakowa są przepyszne bajgle.

To na rynku latem mieszkańcy i turyści popijają pachnące espresso w jednej z licznych kafejek, obserwując okoliczne życie, i słuchając granego przez trębacza hejnału z wieży Kościoła Mariackiego. Hejnał to bezsprzecznie jedna z największych turystycznych atrakcji Krakowa. Melodia grana jest od 1927 roku, o każdej pełnej godzinie. Hejnał w pewnym momencie urywa się. Jak głosi legenda, 400 lat temu na miasto napadli Tatarzy. Hejnalista zaczął grać hejnał na alarm. Nie zdążył jednak dokończyć melodii, bo strzała Tatara przebiła mu gardło. Na pamiątkę tamtego wydarzenia melodia już zawsze się urywa.

Zobacz: Kazimierskie impresje

Rynek Główny to także miejsce, gdzie toczy się imprezowe nocne życie. Młodzi bawią się w licznych klubach i knajpach. Starsi celebrują czas w kultowych restauracjach: „Wierzynek”, „Hawełka”, „Wentzl”. W centralnej części rynku znajdują się Sukiennice. Ich obecny kształt w niczym nie przypomina Sukiennic, kiedy stały kramy sukienne, które w 1300 roku zostały zadaszone. Obecnie znajdują się tutaj sklepy z pamiątkami i oddział Muzeum Narodowego. Na tarasie Sukiennic znajduje się kawiarnia „Szał”. Można z niej popijając kawę, obserwować życie rynku.

Kraków, pod każdym względem, zaskakuje na każdym kroku. Niewielu pewnie zdaje sobie sprawę, że to właśnie w Sukiennicach znajduje się zejście do podziemnego szlaku Rynku Głównego. Otwarta w 2010 roku ekspozycja, ukazująca 800 – letnią tradycję krakowskiego handlu i rzemiosła. 4 metry pod ziemią można obejrzeć pozostałości najstarszych budowli i fragmenty starych wodociągów.

KRAKÓW – ATRAKCJE I ZABYTKI

Kraków budzi zachwyt miłośników historii i sztuki. Miasto było świadkiem najważniejszych wydarzeń w historii kraju. Miejscem uroczystości dworskich, hołdów i egzekucji. W Katedrze Wawelskiej ukoronowanych zostało 37 królów. U stóp ołtarza modlili się wielcy wodzowie i najważniejsi politycy Polski. W świątyni spoczywa trumna ze szczątkami św. Stanisława i symboliczny sarkofag króla Władysława Warneńczyka. W podziemiach kościoła znajdują się groby wieszczów narodowych: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

Wzgórze Wawelskie.

Największą atrakcją Krakowa jest Wzgórze Wawelskie.

Bez wątpienia najcenniejszym obiektem Krakowa jest górujący nad miastem Wawel. Renesansowo – barokowy obiekt, którego historia sięga X wieku, był niegdyś siedzibą Piastów i Jagielonów. Wawel zachwyca arkadowymi krużgankami i złota kopułą renesansowej Kaplicy Zygmuntowskiej. Częścią kompleksu są fortyfikacje obronne, z których rozciąga się niezwykły widok na zakole Wisły. Wiosną można tutaj podziwiać stada łabędzi spacerujących nad brzegiem rzeki i kwitnące na biało wiśnie.

Zobacz: Krakowski Kazimierz – dawne miasto żydowskie

Kraków to także ważne miejsce pielgrzymkowe. Tylko w samym centrum miasta znajduje się 50 kościołów. Najcenniejszą świątynią nadwiślańskiego grodu, atrakcją turystyczną Krakowa, jest Kościół Mariacki, ufundowany przez biskupa Iwona Odrowąża, w którym znajduje się jeden z największych europejskich drewnianych ołtarzy dłuta Wita Stwosza. Magicznym miejscem jest sanktuarium O.o Paulinów Na Skałce z kryptami zasłużonych. W przeszłości świątynia była miejscem przed koronacyjnych pielgrzymek królów.

Jedną z najważniejszych atrakcji Krakowa jest Wawel

Wawel

Kraków nierozerwalnie wiąże się z Karolem Wojtyłą. Katolicy wędrują jego śladami, zatrzymując się pod papieskim oknem Kurii Biskupiej przy Franciszkańskiej 3, z którego Papież rozmawiał z wiernymi podczas pielgrzymek do Polski. Kraków przyciąga również Żydów, którzy odwiedzają dawną żydowską dzielnicę Kazimierz (założycielem jej był Kazimierz Wielki), gdzie znajduje się 7 synagog i cmentarz Remuh z grobem proroka Israela Isserlesa, wieloletniego rabina gminy żydowskiej.

CO WARTO ZOBACZYĆ W KRAKOWIE?

Kazimierz to także centrum życia towarzyskiego. To tutaj można spędzić szaloną imprezową noc albo zjeść najlepsze zapiekanki w mieście od „Endziora” na Placu Nowym. Na Kazimierzu znajduje się mnóstwo knajp serwujących dania kuchni żydowskiej. Warto spróbować i rozkoszować się smakiem gęsich pipek, cymesu czy kugla. Miłośnicy lokalnej kuchni mają w Krakowie w czym wybierać. Kultowymi miejscami jest Restauracja U babci Maliny, gdzie podają najlepsze pierogi w mieście. Dużą popularnością cieszy się knajpa „U Pani Stasi” przy Mikołajskiej. W lokalu można zjeść domowe potrawy: ziemniaki z kwaśnym mlekiem, bigos staropolski czy słynne knedle ze śliwkami.

Kazimierz

Dzielnica Kazimierz – turystyczna atrakcja Krakowa.

Kraków to fascynujące miejsce, miasto pełne turystycznych atrakcji. Budzi zachwyt przyjezdnych. Oszałamia swoimi zabytkami i aurą tajemniczości. Zachwyca brukowanymi uliczkami, niezwykłymi zaułkami i wspaniałymi zabytkami. Tętni życiem o każdej porze dnia i nocy. Miasto pod Wawelem to doskonałe miejsce dla miłośników historii i sztuki, pasjonatów fotografii, którzy szukają pejzaży do zdjęć. To miasto, które inspiruje artystów, malarzy i smakoszy życia. Kraków to piękno w czystej postaci…

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.