bilety teatr Warszawa

„Metro” ma 30 lat. Jak potoczyły się losy osób z premierowej obsady musicalu?

Alicja Borkowska

30 stycznia 2021 roku minęło 30 lat od premiery musicalu „Metro”, w którym wtedy wystąpili wyłonieni z castingów młodzi ludzie. W premierowej obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Edyta Górniak, Katarzyna Groniec i Robert Janowski, którzy z czasem stali się gwiazdami o których możemy przeczytać w kolorowej prasie. Niewiele natomiast się mówi w mediach o pozostałych członkach premierowej obsady „Metra”, którzy także na koncie mają wiele sukcesów. Postanowiliśmy sprawdzić, jak potoczyły się losy tych osób po odejściu z musicalu „Metro”.

ALICJA BORKOWSKA

Od małego chciała być artystką. I marzenie się spełniło. Dostała się do premierowej obsady „Metra”. Po występach z musicalem na Broadwayu, wyjechała na kilka lat do Londynu. Do Polski wróciła po 11 latach. Wystąpiła w wielu polskich serialach, m.in.: „Klan”, „Kasia i Tomek”, „Diagnoza”. Współpracowała z argentyńskim Teatrem „Buenos Aires Tango”. Zagrała w filmach Nicka Cleara, Mai Lee i Petera Greenawaya. Występuję w składzie zespołu Barrio Loco i w musicalu „Polita”. Współpracuję z trio jazzowym Piotra Rodowicza. Nagrała dwie solowe płyty.

W 2013 roku artystka dostała udaru mózgu. Na pomoc ruszyli przyjaciele z „Metra”, którzy postanowili się na jeden wieczór zebrać i zagrać po latach „Metro” w premierowej obsadzie. Dochód ze spektaklu przeznaczono na leczenie aktorki. Dziś artystka na szczęście cieszy się zdrowiem.

MONIKA AMBROZIAK

Od zawsze chciała śpiewać. W 1990 roku wygrała eliminacje do musicalu „Metro” i zagrała w spektaklu rolę rezolutnej grubaski. Przez 25 lat związana była z Teatrem Studio Buffo, gdzie wystąpiła we wszystkich jego produkcjach. Ma na swoim koncie również współpracę m.in. z Kasią Kowalską i Nazarem. Po zagraniu ponad 2000 spektakli „Metra”, rozstała się w 2015 roku z teatrem. Dziś razem ze swoim partnerem Krzysztofem Rymszewiczem (byłym artystą Teatru Studio Buffo), mieszka i pracuje w Szwecji. W lutym zobaczymy ją na ekranach polskich kin w drugiej części filmu „Kobiety mafii” w reżyserii Patryka Vegi.

Od lewej: Monika Ambroziak, Wojciech Dmochowski, Joanna Jagła (Dark)

JOANNA JAGŁA (DARK)

Ukończyła studia na wydziale pedagogiki UW. Dwa razy próbowała dostać się do szkoły teatralnej. W musicalu „Metro” zagrała „blondynę z murzyńskim głosem”. Wystąpiła w 500 pokazach tego najsłynniejszego polskiego musicalu. Potem wkroczyła w świat mody. W 1995 roku nagrała swoją pierwszą płytę – „Nie bój się latania”. Zaśpiewała również piosenkę czołówkę do „Króla Lwa”. Wystąpiła w filmie „To ja złodziej”. Ma na swoim koncie cztery płyty. Występuje z recitalami i jest gościem na wielu koncertach.

metro

Zobacz: Musical „Metro” ma 30 lat. Jak występy w „Metrze” wspominają artyści związani z tym spektaklem?

KRZYSZTOF ADAMSKI

Uprawiał akrobatykę, lekkoatletykę, tańczył w Zespole Pieśni i Tańca „Bałtyk” w Koszalinie. W 1990 roku wygrał eliminację do musicalu „Metro”, w którym tańczył. Jego popisowym numerem w tym spektaklu było salto ze ściany, które wykonał jako pierwszy człowiek w Polsce. Z  „Metrem” związany był do 1997 roku. Potem zagrał m.in. w musicalu „Fame” w reż. Wojciecha Kępczyńskiego. Tańczył w „Halce” w Teatrze Wielkim. Był również choreografem do wielu filmów, programów TV i spektakli, a także reżyserem wielu eventów, które przygotował m.in. dla BMW, AVON czy TV HBO. Stworzył show dla największego domu mediowego na świecie Starcom. Jest choreografem i trenerem aktorskim w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Założył także Kris Crew – zespół tancerzy, który biorą udział w wielu eventach.

Od lewej: Krzysztof Adamski, Michał Milowicz

MICHAŁ MILOWICZ

Zanim dostał się do „Metra”, studiował AWF i tańczył break dance w klubach „Stodoła” i „Hybrydy”. W musicalu zagrał Niemca. Do 2001 roku występował w „Metrze” i grał w spektaklach Teatru Studio Buffo. Po odejściu z musicalu, zagrał m.in. w sitcomie „Lokatorzy” i filmie „Kac Wawa”. Wziął również udział m.in. w czwartej edycji „Tańca z gwiazdami”. Od kilku lat razem z rodziną prowadzi agencję developerską „Milowicz Development”. Występuję również na deskach Teatru Capitol i w całej Polsce m.in. ze spektaklem „Mayday 2”.


MAGDALENA DEPCZYK

Przed występami w „Metrze”, pracowała jako instruktor tańca w domu kultury. Z musicalem „Metro” związana była 26 lat – najdłużej z premierowej obsady. Zagrała w ok. 2100 spektaklach. Z „Metrem” rozstała się w 2017 roku. Na co dzień współpracuję z agencjami eventowymi, tworząc scenariusze pokazów mody, ceremonii otwarcia itd.

Zobacz: „Metro” – musical, który został stworzony z marzeń

KATARZYNA SKARPETOWSKA

W „Metrze” zaczęła występować mając 15 lat. Grała w nim również podczas spektakli „Metra” na Broadwayu w 1992 roku. Po zakończeniu pokazów musicalu w Ameryce, zapisała się do prestiżowej NYC High School of Performing Arts, którą skończyła w 1995 roku. Następnie studiowała w prestiżowej Juilliard School pod kierunkiem Benjamina Harkarvy. Tańczyła w zespołach Lar Dance Dance Company, The Battleworks Dance Company i Parsons Dance Company. Występowała m.in. w Teatrze Bolszoj i nowojorskim City Center. Pracowała jako asystentka choreografa Lar’a Lubovitcha, Davida Parsonsa i Roberta Battle’a.

Tworzy choreografię dla wielu światowej sławy zespołów tanecznych i teatrów. Prowadzi warsztaty choreograficzne na całym świecie. Zdobyła szereg prestiżowych nagród. Mieszka w Nowym Jorku.

GRZEGORZ KOWALCZYK

Tańczył taniec towarzyski, trenował karate, uczęszczał do studium kulturalno – oświatowego we Wrocławiu. A w 1990 roku dostał się do musicalu „Metro”, w którym tańczył w 1300 spektaklach. Można było go również oglądać we wszystkich przedstawieniach Teatru Studio Buffo. Na początku nowego stulecia, odszedł z teatru. Po odejściu z „Metra”, wystąpił w wielu polskich serialach i filmach, m.in.: „Złotopolscy”, „Samo życie”, „Generał Nil”, „Diagnoza”, „Komisarz Alex”, „Git”, „Wyklęty”.

Na pierwszym planie: Grzegorz Kowalczyk

BARBARA MELZER

Absolwentka Studium wokalnego. Zanim dostała się do „Metra” pracowała jako przedszkolanka. W „Metrze” zagrała dziewczynę z chóru kościelnego o „anielskim sopranie”. Występowała w spektaklach Teatru Studio Buffo. Z musicalem rozstała się w 2002 roku. Jest współzałożycielką kwartetu „Szafa Gra”, z którym występuję od 2002 roku. Od tamtej pory wystąpiła w kilku musicalach Teatru Muzycznego Roma: „Koty”, „Upiór w operze”, „Mamma Mia!”. Obecnie w Teatrze Syrena występuję w musicalu „Czarownice z Eastwick”. Grała także m.in. w spektaklach Teatru Komedia w Warszawie i Teatru Muzycznego we Wrocławiu. Zajmuję się również dubbingiem.

Barbara Melzer i Wojciech Dmochowski

WOJCIECH DMOCHOWSKI

Ukończył Technikum Mechaniczne. Z musicalem „Metro”, w którym zagrał syna „bogatego tatusia” związany był 12 lat. Po odejściu z „Metra” przez 10 lat wcielał się w rolę Eryka w programie dla dzieci „Domisie”. Występował na deskach Teatru Muzycznego Roma, m.in. w: „Akademii Pana Kleksa”, „Kotach” i „Grease”. Śpiewał główne role w filmach animowanych, m.in.: „Shrek”, „Dzwonnik z Notre Dame”. Zagrał w wielu popularnych polskich serialach oraz filmie „Sztos 2”. Współpracuję z agencjami reklamowymi i studiami nagraniowymi, śpiewając w reklamach.

Zobacz: Prywatne teatry czyli pchanie taczek na Giewont

VIOLETTA KLIMCZEWSKA

Mając siedem Violetta Klimczewska lat zadebiutowała na scenie Opery i Operetki w Bydgoszczy w przedstawieniu “Królewna Śnieżka i Siedem Krasnoludków”. W 1985 roku ukończyła Państwową Szkołę Baletową im. Romana Turczynowicza w Warszawie. W latach 1985-90 tańczyła w Teatrze Wielkim w Warszawie.

W latach 1991-1992 tańczyła w musicalu “Metro” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie oraz w amerykańskiej wersji “Metra“ na Broadwayu w Minskoff Theater w Nowym Jorku.

W 1992 roku otrzymała stypendium w ramach Amerykańskiego Festiwalu Tańca w Durham, USA oraz stypendium u Paula Taylora Dance Company w Nowym Yorku. W latach 1995-2005 tańczyła w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, New York City Opera. Tancerka występowała również w wyróżnionym Tony Award broadwayowskim musicalu “Contact” w The Beaumont Theater w Lincoln Center.

Współpracowała z zespołami tanecznymi w Nowym Jorku m.in.: Sensedance, Isadora Duncan Academy, New York Ballroom Company. Artystka występowała w licznych filmach, programach telewizyjnych, reklamach w Polsce i USA. Razem z Jorge Torres prowadziła warsztaty Tanga Argentyńskiego w Operze Nova w Bydgoszczy, w Art Factory i Egurolla Dance Studio w Warszawie. Obecnie uczy Tańca Klasycznego, Tanga Argentyńskiego i Gyrotonic.

 DENISA GEISLEROVA

Urodziła się w Bratysławie, gdzie skończyła szkołę teatralną. Z „Metrem” rozstała się w latach 90. Występowała w musicalu „Fame” i „Panu Twardowskim” w stołecznym Teatrze Komedia. Obecnie mieszka w Kopenhadze i pracuję w firmie związanej z branżą turystyczną.

Od lewej: Denisa Geislerová i Katarzyna Groniec

JAROSŁAW DERYBOWSKI

Z „Metrem” związany był przez 12 lat. Po odejściu z musicalu występował w rewiach Małgorzaty Potockiej i wielu programach TV. W latach 1994 – 95 pracował w Moulin Rouge w Paryżu jako tancerz i solista kankana. Tańczył w musicalach Teatru Muzycznego Roma: m.in: „Koty”, „Taniec wampirów”, „Mamma Mia!” i „Piloci”. Od lat trenuje Pole dance czyli taniec na rurze. Razem z żoną Joanną Derybowską prowadzi szkołę tego tańca.

MAŁGORZATA DUDA KOZERA

W 1989 roku skończyła warszawską PWST i wygrała casting do „Metra”. Grając w musicalu, występowała również w Teatrze Nowym u Adama Hanuszkiewicza. Po odejściu z „Metra” wystąpiła w wielu popularnych serialach. Zajmuję się dubbingiem. Nagrała kilka płyt. Jest nauczycielem i reżyserem teatrów młodzieżowych i warsztatów teatralnych. Przewodnicząca jury Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Od 2007 roku związana z Teatrem Rampa w Warszawie. Współpracuję z Teatrem Studio Buffo. Grała tutaj w musicalu „Romeo i Julia”. Obecnie występuje tu w „Policie „.

fot: mat. prasowe Teatru Studio Buffo

Dziś w musicalu „Metro” granego na deskach Teatru Studio Buffo występuje kolejne pokolenie młodych ludzi. W obecnej obsadzie możemy zobaczyć m.in.: Natalie Kujawę, Natalie Srokocz, Jerzego Grzechnika, Ole Kosińską, Kubę Józefowicza, Pawła Orłowskiego i Łukasza Trausolta.

Do stycznia 2021 roku zagrano 2400 spektakli musicalu „Metro”.

Tekst: Maciej Łukomski

Zdjęcia: © autorstwa i za zgodą Wojciecha Glinki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.