bilety teatr Warszawa

Parki narodowe w Polsce, które warto zobaczyć

Parki narodowe w Polsce

Parki narodowe w Polsce zachwycają bogactwem fauny i flory, fot. pixabay.com

Parki narodowe w Polsce to wspaniała, przepełniona kolorami, dziewicza przyroda, bliskość zwierząt, czyste powietrze, niezwykłe miejsca. Na terenie naszego kraju znajdują się 23 parki narodowe. Poznajcie najpiękniejsze z nich. Pobyt w jednym z nich, dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.

Słowiński Park Narodowy to jeden z dwóch, obok Wolińskiego, nadmorskich parków narodowych w Polsce. Położony w okolicach Łeby i Rowów, w środkowej części wybrzeża, park zachwyca dwoma jeziorami Łebsko i Gardno, jedynymi w swoim rodzaju lasami, torfowiskami, bagnami i morzem, którego brzeg graniczy z parkiem od strony północnej. Największą atrakcją tego miejsca są ruchome wydmy. To największy w Europie obszar wędrującego piasku, który liczy około 500 ha powierzchni. Na terenie parku żyje około 250 rodzajów ptaków oraz wiele gatunków ssaków: jeleni, daniele, sarny. Symbolem parku jest mewa srebrzysta.

Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy, fot. pixabay.com

Parki narodowe w Polsce zachwycają przede wszystkim różnorodnością przyrody i krajobrazu. W Wolińskim Parku Narodowym, położonym w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim, znajdziemy jeziora polodowcowe, malownicze klify i bogatą roślinność. Wśród drzewostanu przeważają buki, sosny, dęby bezszypułkowe.

Zobacz: Międzyzdroje: Letnia stolica Polski

Występuję tu wiele chronionych roślin i zwierząt. Atrakcją parku jest Jezioro Turkusowe, z turkusową barwą wody, liczne punkty widokowe na morze. W pobliżu parku znajduje się popularny kurort Międzyzdroje.

Bory Tucholskie, Parki narodowe w Polsce

Bory Tucholskie, fot. pixabay.com

PARKI NARODOWE W POLSCE: BOGACTWO FAUNY I FLORY

Koniecznie trzeba zobaczyć Park Narodowy „Bory Tucholskie”. Pachnące sosnowe lasy, torfowiska, mokradła, jeziora, możliwość obserwowania rzadkich gatunków roślin, sprawią, że pobyt tutaj będzie niezapomnianym przeżyciem.

Zobacz: Puszcza Białowieska: W królestwie Żubra

Wspaniałe parki narodowe możemy odwiedzić w województwie podlaskim. W okolicach Suwałk znajduje się Wigierski Park Narodowy. W jego granicach znajduje się malownicze jezioro Wigry o bardzo urozmaiconej linii brzegowej. Przez park przepływa rzeka Czarna Hańcza, będąca spływem kajakowym. Na terenie parku wytyczono atrakcyjne szlaki rowerowe, konne czy piesze. Zachwyca nieskażona przyroda – lasy z przewagą sosny i świerka, rzadkie gatunki roślin. Tereny te zamieszkują borsuki, sarny, dziki, czy bóbr, będący wizytówką parku.

Białowieski Park Narodowy,

Białowieski Park Narodowy, fot. pixabay.com

Fascynujący świat przyrody i zwierząt odkryjemy w królestwie żubra, czyli w Białowieskim Parku Narodowym. Park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, uzyskał też status światowego rezerwatu biosfery. Olbrzymich rozmiarów dęby, jesiony, olchy, sosny, zagrody pokazowe z żubrem, jeleniem, wilkiem, ośrodek hodowli żubrów, to tylko niektóre atrakcje tego niezwykłego kompleksu leśnego – ostatniego naturalnego ekosystemu leśnego w Polsce.

jenoty Parki narodowe w Polsce

Jenoty w Biebrzańskim Parku Narodowym, fot. pixabay.com

Warto odwiedzić wiosną Biebrzański Park Narodowy, będący największym parkiem narodowym w Polsce. Budząca się wtedy do życia flora i fauna zachwyca paletą kolorów i niezapomnianymi widokami. Przez park przepływa rzeka Biebrza, która ma nieregularne koryto nieregularne. Co roku wiosną zalewa okoliczne tereny. Biebrzański Park Narodowy to kompleks torfowisk, z unikalną roślinnością, ptakami i ssakami. Na bagnach porastają szuwary, połacie trawy turzycy. Na niewysokich wzgórzach wydmowych rosną wierzby, olcha i brzoza niska. Występuję tu ponad 300 gatunków ptactwa wodnego i błotnego. Na terenie parku mieszkają bobry, jenoty, piżmaki.

Parki narodowe w polsce

Widok z Łysicy – najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, fot. pixabay.com

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE W PARKACH NARODOWYCH W POLSCE

Świętokrzyski Park Narodowy znajduje się w województwie świętokrzyskim i zajmuje centralną część Gór Świętokrzyskich. Charakterystyczne dla parku są gołoborza, czyli skalne rumowiska, które spotkać można na północnych zboczach Łysogór. Na terenie parku dominują pachnące igliwem lasy, a w nich wspaniały bór jodłowy z kilkusetletnimi okazałymi jodłami. Przez teren parku prowadzi kilka szlaków turystycznych. Oprócz tego do atrakcją turystyczną parku jest kompleks zabudowań dawnego klasztoru Benedyktynów Świętokrzyskich na Świętym Krzyżu.

Parki narodowe wPolsce - bieszczady

Bieszczadzki Park Narodowy, fot. pixabay.com

Miłośnicy gór powinni odwiedzić Bieszczadzki Park Narodowy. To największy park narodowy w polskich górach. Jego największą atrakcją są malownicze połoniny, gdzie rośnie wiele rzadkich roślin wysokogórskich. Jest to 800 gatunków roślin naczyniowych, 500 gatunków porostów, 1000 gatunków grzybów. W parku można spotkać stada jeleni karpackich, wilków, rysie i żubry. To także ostoja ciekawych gatunków ptaków: puchaczy, orlików krzykliwych i trzmielojadów. Park zachwyca jesienią, kiedy przyroda mieni się paletą wielu kolorów.

Zobacz: Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy, fot. pixabay.com

Parki narodowe w Polsce wywołują silne pozytywne emocje, urzekają bujna przyrodą i zachwycają niepowtarzalnymi widokami, które zapierają dech w piersiach. Takich, z pewnością nie zabraknie w Tatrzańskim Parku Narodowym. W tym jednym z najbardziej znanych polskich parków narodowych  można podziwiać majestatyczne góry Tatry, fioletowe dywany krokusów, urwiste szczyty, jeziora polodowcowe, jaskinie górskie i piękno przyrody. Atrakcją parku jest jezioro Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza. Park zamieszkują m.in.: świstaki tatrzańskie, żubry europejskie i kozice tatrzańskie. Tatrzański Park Narodowy to liczne szlaki turystyczne, skocznie narciarski, wyciągi krzesełkowe.

ojcowski park narodowy

Ojcowski Park Narodowy, fot. pixabay.com

Ojcowski Park Narodowy, położony w województwie małopolskim, to zjawiskowe formacje skalne, jaskinie, w których hibernują nietoperze, wąwozy. Krajobraz parku tworzą liczne wytwory skalne z wapieni górnojurajskich, o białej i jasnoszarej barwie. Po parku można chodzić wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Prowadzą one przez najbardziej atrakcyjne obszary Parku, to: Brama Krakowska, Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, oraz najdłuższe tutaj jaskinie – Łokietka (320 m) i Ciemną (230 m).

Parki narodowe w Polsce zachwycają swoją wyjątkową urodą. Zachwycają o każdej porze roku. Warto je odwiedzić, aby odpocząć od codzienności i atrakcyjnie spędzić wolny czas.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.