bilety teatr Warszawa

Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

jeziora w polsce

Jeziora w Polsce należą do jednych z najpiękniejszych na świecie. Fot. pixabay.com

Jeziora w Polsce zachwycają swoim pięknem, krystalicznie czystą wodą, wspaniałymi krajobrazami, i bogactwem fauny i flory. Podpowiadamy, które akweny koniecznie trzeba zobaczyć.

JEZIORO ŚNIARDWY

Krzyżacy nazywali Śniardwy Sperden, a Mazurzy Smarden albo Śniardrewno. Jezioro Śniardwy nazywane „mazurskim morzem”, to największe polskie jezioro, położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jezioro zajmuje powierzchnię ok. 124,75 km kwadratowych. Miłośnicy dwóch kółek mogą objechać jezioro rowerem. Malownicza trasa rowerowa wynosi 95 km.

Ten mazurski akwen to również raj dla wędkarzy. W jeziorze można spotkać szczupaki, okonie, siei, płoci, czy lina. To mazurskie jezioro jest również wyzwaniem dla żeglarzy. W miejscowości Łukajno znajduje się wieża widokowa, z której rozpościera się wspaniały widok na Jezioro Śniardwy. Warto również wybrać się na dwugodzinny rejs organizowany przez Żeglugę Mazurską. Jedną z atrakcji rejsu jest panorama Mikołajek oglądana ze statku.

JEZIORO WIGRY

Jezioro Wigry to jedno z najczystszych akwenów w Polsce. Położone we wschodniej Polsce, zachwyca przede wszystkim wspaniałymi widokami. Jedną z piękniejszych panoram jeziora można podziwiać ze wzniesienia Starego Folwarku. Po jeziorze można pływać kajakami bądź żaglówkami. Brzegi akwenu to istny raj dla ponad 130 gatunków ptaków. Przez całe jezioro prowadzi szlak kajakowy rzeką Czarną Hańczą – nazwany imieniem papieża Jana Pawła II. Nad jeziorem Wigry malowniczo położony jest Pokamedulski Klasztor, który warto zwiedzić.

jezioro

Fot. pixabay.com

JEZIORO HAŃCZA

Jezioro Hańcza, położone na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, to najgłębsze jezioro w Polsce i środkowej Europie, w których żyje 24 gatunki ryb. Jego średnia głębokość to 38 metrów. Jezioro jest atrakcyjnym akwenem do nurkowania i miejscem do odpoczynku. Przy jeziorze biegnie ścieżka rowerowa i szlak pieszy. Akwen wpisany został w 1974 roku na listę Projektu Aqua UNESCO.

Zobacz: 13 niezwykłych miejsc Warmii i Mazur

JEZIORO TURKUSOWE

Sześć kilometrów od Międzyzdrojów znajduje się miejscowość Wapnica. W jej pobliżu leży godne uwagi Jezioro Turkusowe. Swoją nazwę akwen wziął od niezwykłej barwy wody. Promienie świetlne odbijają się od tafli wody, która zawiera związki wapnia, oraz od dna jeziora wapiennego, nadając wodzie w jeziorze niebiesko – turkusowy kolor. W tym miejscu w latach 50. znajdowała się odkrywkowa kopalnia kredy. Niestety, w jeziorze nie wolno się kąpać.

JEZIORO ŁEBSKO

Jezioro Łebsko to trzecie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Akwen położony jest w województwie pomorskim na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, niedaleko Łeby. Jezioro od morza odgrodzony jest piaszczystą mierzeją. Północny brzeg akwenu stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. W sezonie letnim z przystani w Rąbce odpływają statki turystyczne. Rejsy organizowane są do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Warto obejrzeć jezioro z drewnianej wieży widokowej umiejscowionej kilometr od Kluk, skąd można podziwiać rozległe wody jeziora. Będąc w tej okolicy, koniecznie trzeba zobaczyć słynne ruchome wydmy i odwiedzić Łebę, z jej pięknymi plażami.

Jeziro w polsce

Jeziora w Polsce zachwycają bogactwem fauny i flory, Fot. pixabay

JEZIORO SOLIŃSKIE

W pobliżu miejscowości Solina w Bieszczadach znajduje się jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce. Jezioro Solińskie to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny, utworzony w latach 60. XX wieku. Jezioro Solińskie jest dużą atrakcją turystyczną. Po akwenie można tu żeglować, pływać na wodnym rowerze czy kajaku. W lecie można wybrać się na rejs po jeziorze statkami bieszczadzkiej floty, albo spędzić czas opalając się. Przy Jeziorze Solińskim usytuowane są ośrodki turystyczne Polańczyk, Myczkowce, Solina z bogatą ofertą hotelową i gastronomiczną.

Zobacz: Zakopane: Największe atrakcje miasta

JEZIORO CZORSZTYŃSKIE

Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny na Dunajcu, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Leżący między Pieninami a Gorcami akwen, bez wątpienia jest jednym z najpiękniejszych zbiorników wodnych w tej okolicy. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedza to miejsce tysiące turystów. Popularną atrakcją są rejsy statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim i gondolą „Czorsztynianka”. Z ich pokładu można podziwiać wspaniałe widoki. Niedaleko brzegów tego sztucznego zbiornika znajdują się ruiny zamku w Czorsztynie oraz zamek Dunajec w Niedzicy.

jeziora w polsce

Fot. pixabay.com

JEZIORO OKONIŃSKIE

Położone na terenie Borów Tucholskich jezioro jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych jezior  w Polsce. Zbiornik wyróżnia się bardzo czystą wodą i głębokością dochodzącą do 26 metrów. Znajdują się tutaj trzy kąpieliska o łagodnym dnie dla kąpiących. Malownicze położenie jeziora sprawia, że odwiedza to miejsce wielu turystów. Jesienią warto tutaj przyjechać na grzybobranie, bo okoliczne lasy obfitują w liczne gatunki jadalnych grzybów.

Piotr Laskowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.