bilety teatr Warszawa

Piosenki świąteczne, bez których trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie

Piosenki świąteczne na Boże Narodzenie to utwory, które słuchane przy rodzinnym stole lub w czasie ubierania choinki, sprawiają, że Święta co roku są wyjątkowe.

ROAN – „TEN ZIMOWY CZAS”

Drogi zasypał już śnieg, może Święty Mikołaj gdzieś tam błąka się, maszeruje dzielnie jak żołnierz. Ciągle pada śnieg, niech zasypie nas, całkiem miło jest, w ten zimowy, świąteczny czas…

„Ten zimowy czas” to największy przebój pochodzącego z Solca Kujawskiego zespołu Roan. W nagraniu do piosenki w 1995 roku, wziął udział m.in.: Piasek, zespół De Mono i Nazar. Ostatnio o zespole było znowu głośno, bo grupa regularnie koncertuje w Chinach.

CZERWONE GITARY  – „DZIEŃ JEDEN W ROKU”

Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy, dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich…

Piosenka „Dzień jeden w roku” powstała w 1976 roku. Tekst do utworu napisał Krzysztof Dzikowski. Jak mówił w jednym z wywiadów autor tekstu, ze względów politycznych, nie mógł zawrzeć w piosence bezpośrednich nawiązań do religijnego charakteru Świąt Bożego Narodzenia. Dziś utwór jest jednym z najchętniej wykonywanych piosenek na wigiliach klasowych i pracowniczych.

EDYTA GÓRNIAK  – „PADA ŚNIEG”

Pada śnieg, puszysty śnieg, lubię patrzeć, gdy tak cicho spływa w dół, pada śnieg jak w białym śnie
mamo, spójrz na świat, jak z bajki cały jest, dziś pan Andersen cieszy się, bo wszyscy dziećmi stają się…

To świąteczny singiel, który Edyta Górniak zaśpiewała z Krzysztofem Antkowiakiem w 1995 roku. Premiera piosenki odbyła się na antenie radiowej Trójki. Słowa do utworu napisał Jacek Cygan, a muzykę Rafał Paczkowski. Singiel pochodzi z płyty „Dotyk” i jest co roku grany w rozgłośniach radiowych tylko w okresie Bożego Narodzenia. Teledysk do piosenki na Youtube obejrzało ponad 7 mln Polaków. „Słuchając tej piosenki czuję tę dziecięcą beztroskę” – napisał o singlu jeden z internautów.

MARIAH CAREY – „ALL I WANT FOR CHRISTMAS IS YOU”

I don’t want a lot for Christmas. There is just one thing I need. I don’t care about the presents
Underneath the Christmas tree. I just want you for my own. More than you could ever know
Make my wish come true. All I want for Christmas is you

To najlepiej sprzedająca się piosenka artystki. Singiel sprzedał się na całym świecie w nakładzie 15 mln kopii. Covery piosenki wykonywała m.in. Miley Cyrus, Ariana Grande, czy Michael Buble. Singiel znalazł się w pierwszej dziesiątce list przebojów w wielu krajach świata. Co roku, w okresie Bożego Narodzenia jest także chętnie grany w stacjach radiowych na całym świecie.

Melanie Thortntorn podczas swojego ostatniego koncertu. Fot: Privat [Public domain], via Wikimedia Commons

MELANIE THORNTORN – „WONDERFUL DREAM”

Holidays are coming. Love is the reason it’s always the real thing…

Melanie Thorntorn to amerykańska wokalistka, która współtworzyła słynną grupę eurodance La Bouche. W 2001 roku artystka nagrała piosenkę „Wonderful dream”, napisaną specjalnie dla kampanii promocyjnej Coca Coli. 24 listopada 2001 roku piosenkarka wracała po koncercie w Lipsku samolotem do Zurychu, gdzie miała wystąpić w szwajcarskiej Tv i radiu. Cztery km przed pasem startowym, maszyna zahaczyła o drzewa i rozbiła się. W katastrofie zginęła m.in. Melanie Thorntorn. Piosenkarka miała 34 lata. Po jej śmierci Coca Cola zdecydowała, ku jej pamięci, nie wycofywać reklamy z piosenkarką.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „All I Want for Christmas Is You” Mariah Carey

JOHN LENNON – „HAPPY XMAS (WAR IS OVER)”

Zatrzymajmy wszystkie walki. Bardzo Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.
Miejmy nadzieję, że będzie dobry, bez jakiegokolwiek strachu. Wojna jest skończona jeśli tego chcesz.

Ta piosenka świąteczna Johna Lennona z 1971 roku, to tak naprawdę protest song, będący odpowiedzią na konflikt w Wietnamie. Do piosenki nagrano wstrząsający teledysk pokazujący okrucieństwo wojny. Przebój był elementem kampanii antywojennej Lennona i jego żony, w ramach której wynajęli oni w 1969 roku bilboardy w 11 miastach świata i rozwiesili na nich plakaty z napisem: „War is over (If You Want It) Happy Christmas from John and Yoko” („Wojna skończona! Jeśli tego chcesz. Wesołych Świąt od Johna i Yoko”). Cover tej piosenki nagrał m.in: zespół Maroon 5 i Celine Dion.

CHRIS REA – „DRIVING HOME FOR CHRISTMAS”

Jadę do domu na Święta. Och, nie mogę się doczekać, kiedy ujrzę te twarze. Jadę do domu na Święta, tak powoli przemieszczam się w korku. I to trwa tak długo. Ale będę tam. Śpiewam tę piosenkę. Żeby zająć czymś czas.

Piosenka została napisana i skomponowana w 1988 roku przez Chrisa Rea. Utwór znalazł się w top 10 najlepszych świątecznych piosenek wszech czasów. Inspiracją do napisania piosenki było pewne wydarzenie dziesięć lat wcześniej, kiedy Chris Rea musiał szybko dostać się do domu i utknął w korku, a za oknem samochodu wtedy zaczął padać śnieg… Teledysk piosenki na Youtube obejrzało 68 mln osób.

Zobacz: „Last Christmas” Wham! Historia kultowych piosenek

WHAM! – „LAST CHRISTMAS”

W ostatnie święta, oddałem Ci serce. Ale już kolejnego dnia zwróciłaś mi je
W tym roku, by oszczędzić sobie łez. Ofiaruję je komuś wyjątkowemu…

Trudno sobie wyobrazić święta bez tej piosenki świątecznej, pomimo, że zagrany na syntetyzatorze utwór opowiada o zawiedzionej miłości i nic wspólnego hit zespołu Wham! z Bożym Narodzeniem nie ma. Ten najlepiej sprzedający się utwór w historii muzyki, został wydany przez duet Wham! w 1984 roku na albumie „Music from the Edge of Heaven”. Tekściarzem i producentem przeboju był George Michael. Covery piosenki nagrała m.in.: Taylor Swift, Ariana Grande i grupa Cascada. Piosenka odniosła duży sukces komercyjny. Kawałek co roku zarabia kilkadziesiąt milionów funtów. W jednym z wywiadów George Michael przyznał, że dzięki tantiemom z „Last Christmas”, nie musiałby już nic więcej do końca życia robić. Teledysk do piosenki nagrany został w Alpach w Szwajcarii. Na Youtubie klip ma 370 mln wyświetleń. Do tej pory singiel sprzedał się na całym świecie w 20 milionach kopii. Ironią losu jest, że autor hitu zmarł w czasie, kiedy rozgłośnie radiowe na całym świecie grały „Last Christmas”.

Maciej Łukomski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.