bilety teatr Warszawa

„Słodkiego, miłego życia” zespołu Kombi. Historia kultowych piosenek

słodkiego, miłego życia

Sławomir Łosowski, Fot. www.kombi.pl (za zgodą zespołu)

„Słodkiego, miłego życia” to jeden z największych przebojów zespołu Kombi. Jak doszło do powstania tej kultowej piosenki? W jakim kraju piosenka powstała? Co o utworze sądzą fani grupy?

Kombi to polski zespół muzyczny założony w 1969 roku w Gdańsku przez Sławomira Łosowskiego. Do 1976 roku grupa występowała pod nazwą Akcenty. W 1975 roku do zespołu dołączył Grzegorz Skawiński, a grupa zaczęła występować pod nazwą Kombi.

Pierwszy album zespołu ukazał się w czerwcu 1980 roku. Na płycie znalazły się takie piosenki, jak: „Przytul mnie”, „Leniwe sny” czy „Hotel twoich snów”. Rok później formacja wydała kolejny krążek zatytułowany „Królowie życia”. Tytułowy utwór z płyty stał się wielkim przebojem.

W 1984 roku wydany został trzeci studyjny album zespołu „Nowy rozdział”. Na longplayu znalazły się m.in. takie piosenki, jak: „Nie ma zysku”, „Kochać Cię – za późno”, oraz „Słodkiego, miłego życia”.

Album odniósł duży sukces komercyjny. Grupa wystąpiła w 1984 roku na XXI Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Zespół głosami publiczności wygrał festiwalowy konkurs „Przeboje” piosenką „Słodkiego, miłego życia”.

Ten 4.45 minutowy utwór został skomponowany przez Sławomira Łosowskiego w ZSRR. Pod koniec 1982 roku Kombi wyruszył w trasę koncertową po ZSRR. Trasa okazała się szczególna, bo w czasie jej trwania umarł radziecki polityk Leonid Breżniew. Ogłoszono żałobę narodową, a zespół musiał przerwać na kilka dni granie koncertów. Sławomir Łosowski postanowił ten czas wykorzystać na skomponowanie nowych utworów. Zabrał instrumenty do hotelu, w mieście uzdrowiskowym Mineralne Wody. W hotelowym pokoju skomponował między innymi „Słodkiego, miłego życia”, „Cyfrowa gra” i „Błękitny pejzaż”.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Jolka, Jolka pamiętasz „Budki Suflera

Po powrocie Kombi do Polski, tekst do muzyki napisał Marek Dutkiewicz, autor tekstów do takich piosenek, jak: „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Chodź, pomaluj mój świat”, „Aleja gwiazd”, czy „Jolka, Jolka, pamiętasz”, „Szklana pogoda”. Piosenka z ironicznym tytułem „Słodkiego, miłego życia” opisuje komunę i PRL.

Utwór utrzymany jest w stylu synth – popu. Sławomir Łosowski przy aranżacji piosenki inspirował się twórczością angielskiej grupy New Musik. W piosence kompozytor mocno wyeksponował syntezator Prophet 5, który zakupił w czasie pobytu zespołu w RFN. W kompozycji wykorzystano również, oprócz syntezatorów, perkusję Simmons i gitarę basową. Piosenkę zaśpiewał Grzegorz Skawiński.

Utwór dotarł na piąte miejsce Listy Przebojów Programu III Polskiego Radia (1984). Spędził na tej liście szesnaście tygodni.

W 1985 roku zespół nagrał angielskojęzyczną wersję „Słodkiego, miłego życia” (Sweet life), którą wykorzystał brytyjski producent Nigel Wright do zaprezentowania Kombi na Międzynarodowych Targach Muzycznych „Midem 85” w Cannes.

„Słodkiego, miłego życia” stało się największym przebojem grupy Kombi, evergreenem zespołu, jedną z najważniejszych piosenek w historii polskiej muzyki rozrywkowej, od lat nieprzerwanie granej we wszystkich polskich stacjach radiowych, i na dyskotekach.

Covery piosenki nagrali m.in. Rafał Brzozowski, Top One i Coolers.

Teledysk do piosenki w serwisie Youtube obejrzało ponad 5 milionów internautów, którzy tak o tym ponadczasowym utworze napisali:

„Kawał mojej młodości”, „Tego nie da się wymazać z pamięci”, „Szacun Panie Sławku”, „Legendarna piosenka”, „Ponadczasowe”.

Maciej Łukomski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.