bilety teatr Warszawa

Spektakle Teatru Wielkiego, które trzeba zobaczyć

madame butterfly

„Madame Butterfly”, fot. TW-ON

Spektakle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zachwycają swoim rozmachem, wspaniałymi kostiumami, scenografią. Wybraliśmy specjalnie dla Was 10 najlepszych przedstawień Opery Narodowej, które koniecznie trzeba zobaczyć.

„RIGOLETTO”

Operę „Rigoletto” wystawiono podczas inauguracji opery w Kairze w 1868 roku. Opera z muzyką Giuseppe Verdiego to opowieść o dworskim błaźnie, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Warszawska inscenizacja w reżyserii Gilberta Deflo, wzorowana jest na produkcji La Scali, która miała swoją premierę w 1995 roku. Pełen przepychu spektakl zachwyca monumentalną, ozdobną scenografią, i niezwykłymi kostiumami wykonanymi z dbałością o detal. Przedstawienie w repertuarze teatru od 20 lat!

Rigoletto

„Rigoletto”, fot. K. Bieliński

„HALKA”

Jedna z najważniejszych polskich oper – „Halka” Stanisława Moniuszki, tym razem w nowoczesnej inscenizacji mistrza Mariusza Trelińskiego. Akcja spektaklu odbywa się w latach 70. w zakopiańskim hotelu. Halka jest pokojówką, a Jontek szefem kelnerów. Inscenizacja Trelińskiego została oddarta z folklorystyczne sztafażu. Warto zobaczyć spektakl, który z innej perspektywy patrzy na znaną wszystkim historię tragicznego mezaliansu.

halka

„Halka”, Fot. K. Bieliński

„MADAME BUTTERFLY”

„Madame Butterfly” w reż. Mariusza Trelińskiego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to legendarna inscenizacja, zachwyciła krytyków muzycznych oraz samego Placido Domingo, który po obejrzeniu spektaklu zaproponował przeniesienie przedstawienia do Opery Waszyngtońskiej. Realizacja Trelińskiego doczekała się także wystawienia w operach Tel Awiwu, Walencji i Sankt Petersburga. Widowiskowa inscenizacja Mariusza Trelińskiego, pełna intensywnych kolorów czerwieni i nastrojowych obrazów, zachwyca widzów Opery Narodowej już 21 lat!

„Madame Butterfly”, Fot. K. Bieliński, mat. prasowe teatru

„DZIADEK DO ORZECHÓW I KRÓL MYSZY”

„Dziadek do Orzechów…” Czajkowskiego to jeden z najpiękniejszych baletów, wystawiany na scenach na całym świecie, tylko w okolicach Bożego Narodzenia. Opowieść o dziewczynce Klarze, Królu Myszy i Dziadku do Orzechów, rozgrywająca się w noc wigilijną, zachwyca kolejne pokolenia małych i dużych. Spektakl w Operze Narodowej to kolejna wersja amsterdamskiej inscenizacji. Twórcy przedstawienia przenoszą akcję spektaklu do Warszawy, do mieszkania z widokiem na Zamek Królewski. Idźcie koniecznie zachwycić się spektaklem, i zobaczyć „poważnych” przedszkolaków ubranych w garniak i balowe sukienki, którzy emocjonują się oglądanym przestawieniem.

Dziadek do orzechów

„Dziadek Do Orzechów”, Fot. TW-ON

„LATAJĄCY HOLENDER”

Mroczny, minimalistyczny, spektakl Mariusza Trelińskiego, w którym dominuje czerń, na podstawie słynnej opery Wagnera. Reżyser razem ze scenografem zalewają scenę 70 tysiącami litrów kw. wody, w której taplają się artyści. Padający na scenie deszcz w połączeniu ze znakomitym światłem Felice Ross, tworzy niezwykłe filmowe kadry. To spektakl Teatru Wielkiego, który trzeba zobaczyć.

latający holender

„Latający Holender”, fot. TW-ON

Zobacz: Teatr Wielki ogłosił swoje plany repertuarowe na nowy sezon 2020/21

„AIDA”

„Aida” napisana przez Giuseppe Verdiego na otwarcie Kanału Sueskiego to opowieść o zakazanej miłości Aidy, nubijskiej księżniczki wziętej do niewoli przez Egipcjan, i Radamesa, kapitana egipskiej armii zaręczonego z Amneris, córką faraona. Inscenizacja Roberto Laganà Manoli, sprzed blisko dwóch dekad, w Operze Narodowej zachwyca rozmachem, monumentalną scenografią i widowiskowością.

aida

„Aida”, fot. TW-ON

„ŚPIĄCA KRÓLEWNA”

Zafascynowany baśnią Charles Perrault o śpiącej królewnie, choreograf Marius Petipa stworzył wraz z dyrektorem Teatru Maryjskiego libretto. Muzykę skomponował Piotr Czajkowski. Prapremiera Śpiącej królewny odbyła się w styczniu 1890 roku. Spektakl w Operze Narodowej to przepiękna scenografia Ezia Frigerio, fantastyczne kostiumy Franki Squarciapino i wspaniały zespół baletowy. To familijna propozycja Opery Narodowej.

śpiąca królewna

„Śpiąca Królewna”, fot. E. Krasucka

Zobacz: Teatr Wielki od kulis: Na największej scenie świata

„TRAVIATA”

Operowy klasyk Verdiego, reżyser Mariusz Treliński ze scenografem Borisem Kudlicką, umieszcza w nocnym klubie i kabarecie. Przenosi swoją „Traviatę” w świat celebryckiego blichtru i hedonizmu. Efektowne kostiumy Gosi Baczyńskiej i Tomasza Ossolińskiego, świetni śpiewacy, nowoczesna scenografia to niewątpliwe atuty tego wysmakowanego wizualnie spektaklu.

„Traviata”, fot. TW-ON

„NABUCCO”

Od blisko 30 lat w repertuarze Opery Narodowej znajduje się monumentalna inscenizacja opery „Nabucco” Verdiego” w reż. Marka Weissa, ciesząca się niesłabnącym zainteresowaniem widzów. Spektakl zachwyca wspaniałą, olbrzymich rozmiarów scenografią wyczarowaną na scenie przez Andrzeja Kreutza Majewskiego, śpiewającym stuosobowym chórem, scenami zbiorowymi. Niezwykłą atrakcją wieczoru są prawdziwe konie na scenie. Koniecznie zobaczcie.

Aida

„Nabucco”, Fot. Marek Górecki

Więcej: http://teatrwielki.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.