bilety teatr Warszawa

„Titanic” – film, który podbił serca widzów na całym świecie

Titanic

„Titanic”, fot. mat. prasowe

„Titanic” to jeden z najbardziej kasowych filmów w historii kina. Światowa premiera filmu odbyła się 19 grudnia 1997 roku. Obraz w reżyserii i na podstawie scenariusza Jamesa Camerona, z rewelacyjnym rolami Kate Winslet i Leonardo DiCaprio, zarobił do tej pory ponad 2 mld USD i zdobył wiele nagród. Film oparty został na historycznym wydarzeniu – zatonięciu „Titanica” w 1912 roku, który zderzył się z górą lodową. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób.

Film „Titanic” był jednym z najbardziej kosztownych filmów wszech czasów. Szacowany koszt produkcji wyniósł 200 mln dolarów. Na potrzeby filmu w Rosarito Beach w Meksyku, sztab budowniczych, i konstruktorów zbudowało replikę zewnętrznej części statku 1:1, która stanęła w ogromnym basenie wypełnionym 680 hektolitrami wody. Basen ustawiono wzdłuż linii brzegowej z widokiem na ocean, aby stworzyć złudzenie, że statek płynie. Umożliwiało to nagranie kamerą naturalnego horyzontu.

„TITANIC” – KULISY POWSTANIA FILMU

Przy użyciu zewnętrznej repliki statku nakręcono m.in. sekwencję wypłynięcie Titanica z portu w Southampton oraz jego zatonięcie. Na potrzeby sekwencji zatonięcia, zatopiono gigantyczną replikę statku w basenie. Sfilmowanie zatonięcia musiało być perfekcyjnie zaplanowane, bo nie można było go już ponownie nakręcić, tak samo jak sekwencji, kiedy woda wdziera się do wnętrza statku – do „sali z wielkimi schodami”, ponieważ podczas tej sceny zniszczyła się cała dekoracja.

Zobacz: „Dziennik Bridget Jones” – ciekawostki o kultowym filmie, których nie znaliście

Z kolei w studiach telewizyjnych scenografowie wiernie odtworzyli wnętrza Titanica. Było to o tyle łatwe, że doskonale zachowane są wnętrza wraku statku, który leży na dnie Atlantyku. Końcowe sceny filmu, kiedy Rose i Jack pływają na fragmentach drzwi po oceanie, nakręcono w studio, w basenie, który miał metr głębokości.

W filmie zastosowano również technikę blue box (technika obróbki obrazu, polegająca na zamianie tła w kolorze zielonym na dowolny obraz), m.in. w scenach, kiedy statek wyrusza w rejs i scenie, kiedy Titanic zderza się z górą lodową.

KTO ZAGRAŁ W FILMIE „TITANIC” ?

Film kręcony był od 16 września 1996 do 23 marca 1997 roku m.in. w Kalifornii, San Francisco, w Nowej Szkocji oraz na Północnym Atlantyku. Na potrzeby obrazu Jamesa Camerona sfilmowano zdjęcia wraku Titanica. W tym celu filmowcy schodzili dwanaście razy na dno oceanu batyskafami MIR-1 i MIR-2, filmując szczątki statku, które leży na głębokości 3800 metrów.

Do roli Jacka Dawsona rozważani byli m.in. Johny Depp, Macaulay Culkin i Ethan Hawke. Ostatecznie, rolę Jacka powierzono 23 – letniemu Leonardo DiCaprio.

Do roli Rose brane były pod uwagę, m.in. Cameron Diaz, Geena Davis i Gwyneth Paltrow. Ostatecznie, rolę Rose zagrała Kate Winslet. Rolę Kapitana Edwarda Smitha miał pierwotnie zagrać Robert de Niro. Niestety, problemy zdrowotne spowodowały, że aktor musiał odmówić udziału w filmie. Do filmu zatrudniono również 1000 statystów.

W filmie sędziwą Rose zagrała 87 – letnia Gloria Stuart. Aktorka, urodzona w 1910 roku, była jedyną osobą w ekipie filmowej, która żyła w czasach, kiedy zatonął Titanic. Ta czołowa aktorka Hollywood lat 30., za te rolę była nominowana do Oscara, stając się w ten sposób najstarszą osobą w historii, którą nominowano do tej nagrody. Gloria Stuart zmarła na raka w 2010 roku, w wieku 100 lat.

Zobacz: Smutne życie gwiazd kultowego serialu „Beverly Hills, 90210”

W filmie pojawiają się zarówno postaci autentyczne, jak i fikcyjne. Postaci Rose, Jacka czy Caledon „Cal” Hockley, w rzeczywistości nie istniały. Postaciami autentycznymi, które rzeczywiście znalazły się na pokładzie prawdziwego Titanica i występują w filmie Camerona, byli m.in. Kapitan Edward Smith, konstruktor statku Thomas Andrews Junior, czy jedna z najbogatszych pasażerek Titanica Margaret „Maggie” Brown, która przeżyła katastrofę statku. Po zatonięciu Titanica brała czynny udział w zbieraniu funduszy na rzecz rodzin, którzy stracili bliskich w katastrofie statku.

MUZYKA W FILMIE „TITANIC”

Reżyser James Cameron był zafascynowany historią Titanica. Twórca takich filmowych hitów, jak „Terminator” i „Rambo II”, przeczytał chyba wszystkie książki na temat tego brytyjskiego transatlantyku. Zafascynowany tym tematem postanowił zrealizować film. James Cameron podczas kręcenia „Titanica”, sam również wielokrotnie schodził na dno oceanu, aby obejrzeć wrak statku.

Film „Titanic”, zaraz po premierze, stał się obrazem kultowym. Film był nominowany w 14 kategoriach Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ostatecznie, „Titanic zdobył 11 Oscarów. Dzieło Camerona otrzymało Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Dramatycznego.

Do filmu Jamesa Camerona powstała rewelacyjna muzyka, którą skomponował James Horner. Początkowo reżyser chciał, aby muzykę stworzyła Enya. Artystka jednak odmówiła współpracy. Reżyser James Cameron nie przewidywał skomponowania piosenki na napisy końcowe filmu. James Horner razem z Willem Jenningsem potajemnie zaczęli tworzyć właśnie ten utwór, którego wykonanie powierzyli Céline Dion.

Piosenka „My Heart Will Go On” w wykonaniu Céline Dion, stała się światowym przebojem. Utwór został nagrodzony Oscarem. Singiel z piosenką sprzedał się w ilości 10 mln egzemplarzy, a album na którym znalazła się piosenka sprzedał się w 32 mln kopii. Soundtrack w Polsce osiągnął certyfikat siedmiokrotnie platynowej płyty. Film w polskich kinach obejrzało 3.5 miliona widzów.

Po premierze „Titanica”, w 2009 roku James Cameron wyprodukował m.in. film science fiction „Avatar”, w którym wykorzystał przełomowe techniki filmowe. „Avatar” stał się najbardziej dochodowym filmem wszech czasów.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.