bilety teatr Warszawa

Zurych – co warto zobaczyć?

Zurych miasto

Zurych, fot. pixabay.com

Zurych to największe miasto Szwajcarii i finansowa stolica. Położone nad Jeziorem Zuryskim i rzekami Limmat oraz Sihl, miasto, zachwyca wyjątkowym położeniem, licznymi muzeami i unikalnymi zabytkami. Odwiedzając Zurych, z pewnością nie będziecie narzekać na nudę.

W Zurychu żył i pracował Albert Einstein, James Joyce, Richard Wagner, J.W. Goethe. Dziś, mieszkają lub mieszkali tutaj Albert Cohen, Tina Turner czy Phil Colins.

Zurych od 1877 roku był stolicą finansową kraju. To tutaj znajduje się największa w Europie giełda papierów wartościowych. Gospodarka Szwajcarii opiera się w dużej mierze na zarządzaniu cudzymi pieniędzmi. Jednym z głównych filarów gospodarki Szwajcarskiej jest bankowość. Napływ zewnętrznego kapitału sprawił, że Szwajcaria z biednego kraju, stała się potęgą finansową Europy. Potęgę pieniądza w Zurychu widać na każdym kroku. W mieście pełno jest firm ubezpieczeniowych, siedzib wielu banków, korporacji. Na ulicy można spotkać najdroższe samochody, a mijający przechodnie, to w większości pracownicy banków i korporacji w markowych garniturach i eleganckich garsonkach.

Zurych

Zurych, fot. pixabay.com

Najbardziej luksusową ulicą w mieście jest Bahnhofstrasse. Ulica łączy dworzec kolejowy obsługujący trzy tysiące pociągów dziennie z brzegiem Jeziora Zuryskiego. Na tej półtora kilometrowej ulicy, swoje butki mają najbardziej luksusowe marki świata, w których można kupić drogie torebki, ubrania. Pełno tu sklepów dla osób z wypchanym portfelem.

Zobacz: Tak mieszkają najbogatsi, czyli najbardziej luksusowe adresy w Polsce

To tutaj, w sklepach, można kupić najdroższe zegarki świata – produktu eksportowego Szwajcarii. Ceny zegarków przyprawiają o zawrót głowy. Niektóre kupimy za równowartość ceny ekskluzywnego apartamentu w Warszawie. Przy ulicy stoją domy towarowe Manor i St. Annahof, z przepięknymi fasadami w stylu art nouveau.

ZURYCH – CO WARTO ZOBACZYĆ?

Będąc w mieście warto pospacerować deptakiem wzdłuż Jeziora Zuryskiego, gdzie znajdują się ławki i donice z pięknymi kwiatami. Latem, mieszkańcy miasta kąpią się w krystalicznie czystej wodzie jeziora. Obowiązkowym punktem pobytu w mieście jest rejs statkiem po jeziorze. Podczas rejsu można zobaczyć rezydencje nad jeziorem, oraz słynną fabrykę czekoladek Lindt.

Niezwykłą atrakcją Zurychu jest rozsianych w mieście 1200 fontann, w których płynie, nadająca się do picia, krystalicznie czysta woda.

Miłośnicy galerii sztuki i muzeów, będąc w największym mieście Szwajcarii, nie będą zawiedzeni. W Zurychu znajduje się ponad 50 placówek tego typu. Fani futbolu powinni odwiedzić Fifa World Football Museum, gdzie na zwiedzających czekają multimedialne atrakcje związane z piłką nożną, piłkarskie pamiątki, koszulki zawodników, trofea. Na miejscu można również sprawdzić swoje piłkarskie umiejętności.

Zurych miasto

Zurych, fot. pixabay.com

Nie lada atrakcją, dla całej rodziny, będzie wizyta w Muzeum Zabawek, gdzie można podziwiać zabawki z różnych epok historycznych – miniaturowe pociągi, lalki, domy dla lalek, pluszaki. Warto wybrać się do Szwajcarskiego muzeum Narodowego, gdzie można zobaczyć pełno eksponatów dotyczących historii kraju, zbroje, obrazy, ubrania.

Zobacz: Rzym: W wiecznym mieście

Zurych to miasto, gdzie narodził się dadaizm. Nie mogło więc zabraknąć muzeum poświęconego temu nurtowi sztuki. W placówce można podziwiać dzieła Warhola, Picassa, Dali, Van Gogha, rzeźby Rodina, współczesną sztukę szwajcarską.

ZURYCH – MIASTO CZEKOLADY I PRALIN

Na zachodnim brzegu Limmat, na miejscu dawnego konwentu założonego w 853 r., wznosi się kościół Fraumünster. Prezbiterium zdobią witraże ze szkła malowanego projektu Marca Chagalla. Warto również odwiedzić kościół Grossmunster, z dwiema charakterystycznymi wieżami. Jedna z wież została zamieniona na punkt widokowy. Z góry, rozciąga się wspaniały widok na starą cześć Zurychu.

Niezwykłym miejscem jest Dzielnica Zurich – Nord. Na dawnych przemysłowych terenach znajduje się pełno klimatycznych knajpek, sklepów i ulica z parasolkami zawieszonymi nad głowami przechodniów.

Szwajcaria słynie z pysznej czekolady i pralin. Wybór w sklepach jest ogromny. My, polecamy odwiedzić koniecznie sklep z pralinami „Confiserie Sprüngli”. Wizyta w tym sklepie przyprawia o zawrót głowy. Do wyboru wiele rodzajów i, w różnych kolorach pralin, czekolad i innych słodkości

praliny

fot. Pixabay.com

Na wieczorny relaks w mieście, polecamy Wine Library w B 2 Boutique Hotel. Wine Library to połączenie biblioteki i winiarni. Na ścianach winiarni znajdują się regały książek o wysokości 7 metrów.

Koniecznie trzeba wpaść na lamkę szampana albo gorący poncz do Odeon, Cafe Bar, który od stu lat jest miejscem spotkań polityków, pisarzy, poetów. Bywali tu James Joyce, Lenin i Albert Einstein.

Zobacz: Najbardziej imprezowe miejsca na świecie

Po wizycie w Odeon Cafe Bar, można ruszać w miasto. Życie nocne w Zurychu ma wiele do zaoferowania. Podobno, Zurych ma najwięcej klubów nocnych na mieszkańca w Europie. Można spędzić czas w operze albo na musicalu w teatrze. Pójść na koncert muzyki elektronicznej lub rockowej. Albo wybrać się na imprezę do klubu. My, polecamy kluby Mascotte, Kaufleuten czy klub Bellevue. Jeśli lubicie lans, to koniecznie wybierzcie się do klubu Indochine, gdzie bawią się top modelki i celebryci.

Zurych to miasto niezwykłe. Intryguje, ekscytuje, jest wciąż na topie. Pobyt w tym największym szwajcarskim mieście na pewno, nie będzie czasem straconym.

Damian Rajkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.