bilety teatr Warszawa

10 najlepszych musicali w polskim teatrze, które trzeba zobaczyć

Musical "Gorączka sobotniej..."

Musical „Gorączka sobotniej nocy” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Fot: Przemysław Burda/ mat. prasowe teatru

Wizyta w teatrze na musicalu to zawsze jest niezwykłe przeżycie. Przygotowane z rozmachem widowiska zachwycają wpadającymi w ucho piosenkami, dynamiczną choreografią i świetnie śpiewającymi wokalistami. Wybraliśmy dla Was 10 najlepszych spektakli, które w tej chwili można zobaczyć w teatrach w Polsce.

„CABARET”

Słynny musical autorstwa J. Masteroff, J. Kander, F. Ebb „Cabaret” od ponad dwóch lat króluję na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego. Na podstawie tego musicalu powstał jeden z najważniejszych filmów w historii kina „Cabaret” z Liza Minelli w roli głównej. Spektaklem w reżyserii Eweliny Pietrowiak zachwycili się krytycy teatralni, którzy docenili m.in. choreografię, kostiumy i rolę Krzysztofa Szczepaniaka, który w roli Mistrza Ceremonii hipnotyzuje. Wizyta w Teatrze Dramatycznym to również doskonała okazja do posłuchania takich przebojów, jak: „Money, Money”, „Welcome to Berlin” czy „Don’t Tell Mama”. Pozycja obowiązkowa!

Fot: K. Chmura Cegiełkowska / mat. Teatru Dramatycznego

„DOKTOR ŻYWAGO”

Musical „Doktor Żywago” na podstawie powieści Borysa Pasternak to zawiłe losy Jurija Żywagi i jego kochanki Lary Guichard, które rozgrywają się w XX – wiecznej Rosji. Spektakl przygotowany przez Jakuba Szydłowskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej to wiele niezwykłych rozwiązań scenicznych, młodzi wykonawcy i efekty specjalne, które wbijają widza w fotel. W roli głównej występuję Rafał Drozd na zmianę z Łukaszem Zagrobelnym.

„GORĄCZKA SOBOTNIEJ NOCY”

„Gorączka sobotniej nocy” z Johnem Travoltą i przebojami zespołu Bee Gees stała się jednym z kultowych filmów epoki disco lat 70-tych. Głównym bohaterem musicalu jest Tony, który na co dzień jest sprzedawcą w sklepie w Brooklynie. Wieczorem natomiast staje się królem tanecznego parkietu. Sceniczną wersję musicalu przygotował Tomasz Dudkiewicz w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Spektakl zachwyca kolorowymi kostiumami, wspaniałymi tanecznymi zbiorówkami i znakomitą rolą Krzysztofa Wojciechowskiego (Tony). To również doskonała okazja, aby posłuchać takich przebojów, jak: „Stayin Alive”, „Saturday Night Fever” czy „You Should Be Dancing”.

musical plakat

mat. prasowe Teatru Muzycznego

„KINKY BOOTS”

Musical „Kinky Boots” z muzyką Cyndi Lauper to jeden z najbardziej niezwykłych musicali świata. Głównymi bohaterem spektaklu jest spadkobierca upadającej fabryki butów Charlie Price (Mateusz Weber). Pewnego dnia poznaje wystrzałową draq queen (Krzysztof Szczepanik), która ma pomysł, jak uratować firmę przed bankructwem… Spektakl  w Teatrze Dramatycznym to dwie godziny wspaniałej zabawy, barwnych kostiumów, muzyki na żywo i wybitnej roli Krzysztofa Szczepanika. Wyjdziecie z tego spektaklu w znakomitych humorach.

Fot: Krzysztof Bieliński/ mat. prasowe Teatru Dramatycznego

„METRO”

„Metro” w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza to najsłynniejszy polski musical, spektakl legenda. Premiera „Metra” odbyła się w 1991 roku w warszawskim Teatrze Dramatycznym. W premierowej obsadzie znaleźli się m.in.: Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Robert Janowski i Bogusław Linda. Przepiękna muzyka Janusza Stokłosy, dynamiczna choreografia, lasery, i ponadczasowa historia o miłości, przyjaźni i sile pieniądza sprawiają, że musical od 29 lat zachwyca kolejne pokolenia widzów, którzy oglądają przedstawienie po kilkadziesiąt razy. Do dziś musical został zagrany ponad 2300 razy. Żadne polskie przedstawienie nie osiągnęło takiej liczby spektakli.

Historia powstania musicalu:

Metro- musical, który stał się legendą

Musical "Metro"

Fot: mat. prasowe Teatru Studio Buffo

„NOTRE DAME DE PARIS”

We wrześniu 2016 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się polska prapremiera musicalu „Notre Dame De Paris”, którego akcja dzieje się w XV wieku w Paryżu. W oryginalnej wersji  z 1998 roku, w rolę Quasimodo wcielił się Garou. Musical, który powstał na podstawie powieści Wiktora Hugo, wystawiany był m.in. w Rosji, Belgii i Szwajcarii. Spektakl w Gdyni to niezwykłe rozwiązania scenograficzne, popisy akrobatów i znakomite głosy wykonawców. W gdyńskiej wersji musicalu występuję m.in.: Ewa Kłosowicz, Janusz Kruciński, Jan Traczyk i Łukasz Zagrobelny.

musical "Notre Dame de Paris

Fot: Przemysław Burda / mat. prasowe Teatru Muzycznego

„ONCE”

„Once” to jeden z największych sukcesów Teatru Muzycznego Roma. Polskiej publiczności musical znany jest głównie dzięki filmowi Johna Carneya z 2007 roku.”Once” w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego to wzruszająca historia o miłości i piękne piosenki w tłumaczeniu Michała Wojnarowskiego. Na scenie oprócz pary głównych bohaterów występuje orkiestra, która nie tylko gra, ale także śpiewa i tańczy w rytm irlandzkich rytmów. Ten kameralny musical powinni obejrzeć wszyscy, którzy kochają, kochali lub będą kochać.

Recenzja „Once”: Musical Once w Teatrze Muzycznym Roma: Zachwyt !

musical

Fot: FB Teatru Muzycznego Roma

„POLITA”

Musical „Polita” to najnowsza produkcja Janusz  Józefowicza (choreografia, inscenizacja, reżyseria) i Janusza Stokłosy (muzyka). To historia życia słynnej aktorki Poli Negri (Natasza Urbańska). Trójwymiarowa technika, która dotąd była używana tylko na kinowym ekranie, tym razem wykorzystana została na teatralnej scenie. W spektaklu nie ma typowej dla teatru scenografii, a jej funkcję pełnią przygotowane przez studio Platige Image animacje, które są oglądane przez widownię w specjalnych okularach. Widzowie mają wrażenie, jakby wyświetlane na ekranie kobry, gwiazdy czy artyści byli na wyciągnięcie ręki. W połączeniu z żywym planem daje to niezwykłe efekty.

Musical "Polita"

Fot: mat. prasowe Teatru Studio Buffo

„RODZINA ADDAMSÓW”

Niezwykła Rodzina Addamsów ceni wszystko, co ma posmak grozy, kolekcjonuje trucizny, karmi kwiaty zdechłymi myszami, lubi tortury i kolor czarny. Pewnego dnia córka Pana domu Wednesdey  zakochuje się w „normalnym”chłopaku… Musical „Rodzina Addamsów” z muzyką i tekstami piosenek Andrew Lippa z  przetłumaczonymi z wdziękiem przez samego reżysera to trzy godziny przebojowej muzyki (granej w Syrenie na żywo pod batutą Tomasza Filipczaka), niezwykłe efekty specjalne i wisielczy humor. To perfekcyjne widowisko na światowym poziomie, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Recenzja: Musical Rodzina Addamsów w Teatrze Syrena

Musical "Rodzina Addamsów"

Fot: mat. prasowe Teatru Syrena

„ROMEO I JULIA W 3D”

To pierwszy na świecie wodny musical w  3D. Na scenie pada prawdziwy deszcz, w którym tańczą i śpiewają aktorzy spektaklu oraz wyświetlane są specjalne animacje, które widzowie oglądają w specjalnych okularach. Całość dopełniają kolorowe światła, niezwykłe efekty i dynamiczna choreografia Janusza Józefowicza. Inspirowane Szekspirowskim dramatem współczesne widowisko twórców musicalu „Metro” to opowieść o miłości, przyjaźni, opowiedzianej w rytmie klubowej muzyki i rapu.

Musical "Romeo i Julia"

Fot: materiały prasowe Teatru Buffo

Tekst: Maciej Łukomski

 

2 odpowiedzi na “10 najlepszych musicali w polskim teatrze, które trzeba zobaczyć”

  1. Karolina pisze:

    „Gorączka sobotniej nocy”

  2. Pce pisze:

    Frankenstein we wrocławskim Capitolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.