bilety teatr Warszawa

10 największych atrakcji Sankt Petersburga

Fot. pixabay.com

Sankt Petersburg, położony na 40 wyspach, nazywany jest „Wenecją Północy”. Drugie co do wielkości miasto w Rosji, zachwyca wspaniałymi zabytkami, wyjątkową atmosferą i bogata historią. Poznajcie 10 najważniejszych atrakcji tego pięknego miasta.

PAŁAC ZIMOWY

Pałac Zimowy położony nad brzegiem Newy, zbudowany został w latach 1754-1762. Wzorowana na Wersalu ta barokowa budowla zachwyca klasycystycznymi wnętrzami, które wykończono, m.in. polerowanym marmurem, porfirem i kamieniami półszlachetnymi. Pałac Zimowy posiada 1057 komnat, 117 klatek schodowych i 1945 okien. W obiekcie mieszkali m.in. cesarzowa Katarzyna II i Aleksander II.

Fot. pixabay.com

ERMITAŻ

Ermitaż to jedno z największych muzeów sztuki na świecie. Głównym budynkiem Ermitażu jest Pałac Zimowy. Pałac w muzeum zmieniła cesarzowa Katarzyna II, która poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderot, aby w jej imieniu kupował obrazy z kolekcji francuskiej. Obecnie w zbiorach muzeum znajdują się 3 miliony dzieł. Można tutaj zobaczyć obrazy, m.in.: Picasso, Matisse, Tycjana, Rembrandta, Van Dycka i Monet. Co ciekawe, podobno aby zwiedzić wszystkie sale muzeum trzeba pokonać 22 kilometry.

fot. pixabay.com

Zobacz: Kawiarnie Paryża, które koniecznie trzeba odwiedzić

SOBÓR ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Świątynia została wzniesiona w miejscu, gdzie w 1881 roku został śmiertelnie ranny car Aleksander II. Sobór wybudowano w tradycyjnym rosyjskim stylu, panującym w budownictwie sakralnym w XVI i XVII wieku. Świątynia jest bogato dekorowana. Wnętrza budynku pokryte są mozaikową dekoracją, która przedstawia sceny z Nowego Testamentu, herby miast, oraz wizerunki świętych.

Fot. pixabay.om

TWIERDZA PIETROPAWŁOWSKA

Twierdza Pietropawłowska to najstarsza budowla w mieście założona na wyspie Zajęczej przez Piotra I w 1703 roku. Wewnątrz budowli znajduję się Sobór Piotra i Pawła. Do 1917 roku twierdza odgrywała rolę więzienia politycznego. Więziono tu m.in. Fiodora Dostojewskiego, Lwa Trockiego i Tadeusza Kościuszkę.

SOBÓR ŚWIĘTEGO IZAAKA DALMATYŃSKIEGO

Sobór św. Izaaka to druga co do wielkości w Rosji świątynia prawosławna i największa prawosławna świątynia w Sankt Petersburgu. Jej budowa trwała 40 lat. Na szczycie świątyni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniała panoramę miasta. Wnętrza Soboru zachwycają bogatym wystrojem architektonicznym.

KRĄŻOWNIK AURORA

Krążownik „Aurora” to rosyjski okręt, symbol rewolucji październikowej w Rosji, który stacjonuje w przy Nadbrzeżu Piotrogrodzkim na Wielkiej Newie. Obecnie to okręt – muzeum. Na pokładzie krążownika, znajduje się wystawa ukazująca historie i uzbrojenie „Aurory”.

Zobacz: Elżbieta Dzikowska: „Wszystko co najpiękniejsze jest jeszcze przede mną”

PAŁAC MARMUROWY

Pałac Marmurowy to klasycystyczny budynek zbudowany w 1768 roku. Przez rok, do swojej śmierci, mieszkał tutaj król Stanisław August Poniatowski.

Fot. pixabay.com

PETERHOF

Peterhof to zespół pałacowo – ogrodowy, z 144 fontannami, który został założony z rozkazu cara Piotra I. Cesarski Pałac znajduje się w centrum parku. Park dzieli się na ogród angielski i francuski. Centralnym miejscem parku angielskiego jest Wielka Kaskada. Upamiętnia ona triumf Rosji nad Szwecją. Fontanna została ozdobiona 37 złoconymi posągami, 64 fontannami oraz 142 wodotryskami. Wszystkie fontanny zużywają dziennie do 100 tys. m³ wody.

NEWSKI PROSPEKT

Newski Prospekt to pięciokilometrowa, główna ulica Sankt Petersburga przy której znajdują się m.in. Sobór Kazańskiej ikony Matki Bożej, pomnik Katarzyny II, Rosyjska Narodowa Bi blioteka, oraz wiele znanych sklepów i hotelów.

Ewa Stępień

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.