bilety teatr Warszawa

8 muzeów w Europie, które przynajmniej raz w życiu musisz odwiedzić

Fot. pixabay.com

Europejskie muzea to skarbnica wspaniałych dzieł sztuki, rzeźb, słynnych obrazów. Specjalnie dla Was, wybraliśmy 8 europejskich muzeów, które koniecznie trzeba zobaczyć.

GALERIA UFFIZI, FLORENCJA

Budynek, w którym obecnie mieści się słynna galeria, był przeznaczony na siedzibę florenckich urzędów administracyjnych. Najważniejszym miejscem galerii jest zaprojektowany przez Bernarda Buontalentiego w 1584 roku ośmiokątny pokój nakryty kopułą. Prezentowane są w nim najsłynniejsze antyki i obrazy. Najsłynniejszym obrazem Galerii Uffizi są „Narodziny Wenus” Sandra Botticcielego. Wśród zbiorów Galerii Uffizi przeważają obrazy szkół włoskich i flamandzkich. W salach eksponowane są dzieła malarzy takich jak: Rafael, Caravaggio, Leonardo da Vinci, Tycjana, Rubensa.

Galeria Uffizi, fot. pixabay.com

Zobacz: Najciekawsze muzea w Polsce, które warto odwiedzić

LUWR, PARYŻ

W XII wieku, za panowania Filipa Augusta II na miejscu, gdzie dziś znajduje się Luwr, mieścił się warowny zamek, który stał się siedzibą królewską. W XVII wieku król Ludwik XIV przeniósł się do Wersalu, zostawiając w Luwrze dzieła sztuki, które stały się zaczątkiem zbiorów muzealnych.

Luwr to obecnie to jedno z największych muzeów na świecie, kompleks budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60 600 metrów kwadratowych. Znajdują się zbiory liczące około 350 000 dzieł sztuki, które podzielono na osiem działów.

Luwr, fot. pixabay.com

Muzeum może się poszczycić wspaniałą kolekcją obrazów. Najsławniejszym obrazem jest „Mona Lisa” Leonarda da Vinci, chroniona za kuloodporną szybą. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. takie obrazy, jak: „Przysięga Horacjuszy” J.L.Davida, „Wolność wiodąca lud na barykady”  E. Delocroix, obrazy A. Watteau, P. Veronese, Rembrandta, Carravagio i wielu innych. Najcenniejszym dziełem związanym z Bliskim Wschodem jest stela z kodeksem Hammurabiego. W zbiorach Luwru znajdują się bogate zbiory sztuki egipskiej, etruskiej, rzymskiej czy greckiej.

GALERIA TRETIAKOWSKA, MOSKWA

Placówka została założona w 1856 roku przez kupca Pawła Trietiakowa, który był kolekcjonerem obrazów. W galerii prezentowana jest sztuka rosyjska, m.in. ikony malowane przez Andrieja Rublowa. W galerii można podziwiać obrazy mistrzów rosyjskiego malarstwa. Jednym z najważniejszych dzieł, jakie tu są prezentowane jest namalowany na ogromnym płótnie obraz Aleksandra Iwanowa „Ukazanie się Chrystusa ludowi” nad którym artysta pracował 20 lat.

Zobacz: Najlepsze parki wodne w Polsce, które warto odwiedzić

MUSEE D’ORSAY, PARYŻ

To słynne paryskie muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Muzeum zostało otwarte w 1986 roku. Zbiory zawierają głównie sztukę francuską z lat 1848–1918: malarstwo, fotografię, rzeźbę. Największym zainteresowaniem cieszy się ostatnie piętro muzeum, gdzie można podziwiać obrazy impresjonistów i postimpresjonistów, m.in. płótna Van Gogha „Gwiaździsta noc nad Rodanem” i „Słoneczniki”, oraz obrazy Degas, Gauguina, Monet, Renoir.

Muzeum D’Orsay, fot. pixabay.com

MUZEUM KAPITOLIŃSKIE, RZYM

Muzea Kapitolińskie to grupa muzeów archeologicznych i sztuki znajdujących się przy placu na Kapitolu w Rzymie. Wśród eksponatów znajduje się słynna „Wilczyca kapitolińska” i konny pomnik Marka Aureliusza z 175 r. n.e. W sali Gladiatora można podziwiać słynną rzeźbę „Umierający Gal” z III w. p.n.e

MUZEUM NARODOWE PRADO, MADRYT

Muzeum zostało utworzone w 1819 roku przez króla Ferdynarda VII na prośbę jego drugiej żony Marii Izabeli Braganzy. Podstawą kolekcji muzealnej jest prywatna kolekcja sztuki władców hiszpańskich, gromadzona od XVI wieku. W muzeum znajduje się m.in: 7600 obrazów, 1000 rzeźb, 8200 rycin. Warto odwiedzić placówkę, aby podziwiać słynne obrazy „Panny dworskie” Diego Velazquez, „Saturn pożerający własne dzieci” Francisco Goya, czy „Ogród rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. Muzeum posiada również wspaniałą kolekcję obrazów, m.in.: El Greco, Tycjana, Veronese, Poussina.

Zobacz: Monachium – miasto piwa, piłki nożnej i BMW. Ciekawe miejsca

STARA PINAKOTEKA, MONACHIUM

Muzeum ma w swojej kolekcji największe dzieła malarstwa niemieckiego, holenderskiego, flamandzkiego, włoskiego, francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Stała ekspozycja przedstawia obrazy m.in. takich twórców jak Hieronim Bosch, Canaletto, Rembrandt, Tycjan, Pieter Bruegel (starszy), czy Sandra Botticellego. Do najsłynniejszych dzieł tu prezentowanych należy „Portret Madame de Pompadour” Francois Boucher.

fot. pixabay.com

ERMITAŻ, SANKT PETERSBURG

Głównym budynkiem Ermitażu jest Pałac Zimowy, który w muzeum zmieniła cesarzowa Katarzyna II, Cesarzowa poprosiła francuskiego filozofa Denisa Diderot, aby w jej imieniu kupował obrazy z kolekcji francuskiej. Obecnie w zbiorach muzeum znajdują się 3 miliony dzieł. Można tutaj zobaczyć obrazy, m.in.: Picasso, Matisse, Tycjana, Rembrandta, Rafaela, Van Dycka i Monet. Co ciekawe, podobno aby zwiedzić wszystkie sale muzeum trzeba pokonać 22 kilometry. Do najsłynniejszych dzieł, jakie można tu oglądać należą obrazy „Zdjęcie z krzyża” Rembrandta i „Bachus” Rubensa.

Adam Stawski

 

Jedna odpowiedź do “8 muzeów w Europie, które przynajmniej raz w życiu musisz odwiedzić”

  1. Jan Stawicki pisze:

    a gdzie muzeum Watykanskie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.