bilety teatr Warszawa

Bali – wyspa herbaty, świątyń i bajecznych plaż

Bali tarasy

Bali, Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Egzotyczna wyspa Bali to zapierające dech w piersiach widoki, soczysta roślinność, bajeczne plaże na malowniczych wybrzeżach, które oblewa błękit oceanu.


Bali to indonezyjska wyspa w archipelagu Małych Wysp Sundajskich, pomiędzy Jawą a Lombok to miejsce, gdzie spełniają się marzenia o idealnych i niezwykłych wakacjach. Turystów zachwyca niezwykła natura i niepowtarzalne krajobrazy. Wyspę porastają lasy palmowe i tropikalna roślinność. W krajobrazie Bali można spotkać liczne tarasowe pola ryżowe na zboczach wulkanów.

Jednym z najpiękniejszych miejsc jest położony w północno – zachodniej części wyspy, Park Bali Barat, który składa się z pierwotnych lasów monsunowych, namorzynowych, nizinnych lasów tropikalnych, piaszczystej plaży oraz części morskiej. Park jest otoczony przez sześć wiosek o zróżnicowanej populacji etnicznej. Rezerwat morski to ponad 110 gatunków koralowców należących do 18 rodzin.

Park Bali Barat to miejsce o niezwykłej urodzie, posiada 170 gatunków roślin. Występuję tutaj ponad 160 gatunków ptaków. Symbolem tego miejsca jest biały szpak balijski. Obecnie prawie na wymarciu, na wolności żyje tylko kilka osobników. W parku można spotkać jelenie, cywety, makaki i dzikie bydło.

Zobacz: Singapur: W mieście Lwa

Jedną z najpopularniejszych miejscowości jest położona na północy Bali Lovina. Swoją popularność zawdzięcza plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem i delfinom. Plaże otaczają o niezwykłej barwie, soczystej zieleni palmy, a woda ma odcień błękitu. Nic więc dziwnego, że wyspa nazywana jest rajem na Ziemi. Na południu olbrzymią popularnością cieszy się Kuta Beach. Ten kurort z licznymi dyskotekami i knajpami to raj dla imprezowiczów i miłośników opalania. Szerokie plaże, czysta woda i zjawiskowe zachody słońca przyciągają co roku miliony turystów. Warto odwiedzić Jalan Elephant Safari Park leżącym niedaleko miejscowości Kuta, gdzie mieszka około 30 sumatrzańskich słoni.

BALI – WYSPA 20 TYSIĘCY ŚWIĄTYŃ

Jednym z najważniejszych miejsc kultu na Bali jest Świątynia Pura Luhur Uluwatu znajdująca się na półwyspie Bukit. Sanktuarium zostało wzniesione na szczycie skalistego klifu, 70 m powyżej poziomu oblewających go wód. Świątynia ma bardzo bogate zdobienia wyrzeźbione w skale szarego koralowca. Na jej terenie mieszka spore stado małp makaków, które lubią podkradać turystom portfele:) i okulary. Pura Luhur Uluwatu wygląda szczególnie pięknie o zachodzie słońca, kiedy jej ściany mienią się odcieniami czerwieni i pomarańczu.

Zobacz: Tokio – miasto marzeń

Ważnym miejscem pielgrzymkowym jest  Świątynia Tanah Lot – jedna z siedmiu świątyń morskich. Nazwa „Tanah Lot” dosłownie oznacza „Ląd w morzu”. Legenda głosi, że świątynia zbudowana została w XV w. z inicjatywy hinduskiego kapłana o imieniu Nirartha, który na tej skalnej wysepce postanowił odpocząć. Tak się zachwycił tym miejscem, że następnego dnia kazał miejscowym rybakom, by wybudowali tam świątynię, która stanie się miejscem czczenia balijskich bogów morza. Niezwykłymi miejscami kultu jest Goa Gajah – Jaskinia Słoni, w środku której znajdują się ołtarze hinduistycznych bogów i Świątynia Ulun Danu Batur, malowniczo położona nad jeziorem Batur. Kompleks poświęcony jest bogini jeziora i składa się z 9 świątyń i 283 kapliczek.

Bali

Bali, fot. pixabay.com/ CCO Creative commons

Warto pojechać do miejscowości Sekumpul, gdzie znajdują się ukryte w dżungli zjawiskowe wodospady, zasilane górskimi źródłami, przepływają przez gęste lasy i z hukiem wpadające z 80 metrowego urwiska do doliny. To jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Szum spadającej wody pozwala się wyciszyć i zrelaksować.

CO WARTO ZOBACZYĆ NA BALI?

Bali nazywana jest wyspą Bogów i Świątyń. Hinduizm jest widoczny tutaj na każdym kroku. Mieszkańcy wyspy przywiązują tutaj dużą wagę do obrzędów religijnych. Ważnym rytuałem jest taniec i składanie ofiar. Mnogość świąt i obrzędów w ciągu roku sprawia, że turyści też mają szansę w nich uczestniczyć.

Zobacz: Lwów: uroki niezwykłego miasta

Bali zachwyca tropikalną roślinnością, złocistymi plażami i różnorodnością owoców, takich jak: pomelo, durian, salak, jambu i blimbing i balijską kuchnią. Najpopularniejsze potrawy to babi guling faszerowane prosię, i bebek betutu – przyprawiona kaczka pieczona na wolnym ogniu. Warto też spróbować bubur ketan hitam – dania z czarnego ryżu gotowanego w mleku kokosowym i słodzonego cukrem palmowym. Dużą popularnością wśród mieszkańców wyspy cieszą się smażone owoce morza: kraby, homary i piranie.

Bali to doskonałe miejsce na idealne wakacje. Nic więc dziwnego, że tą indonezyjską wyspę uwielbiają też nowożeńcy, którzy wybierają wyspę na miesiąc miodowy i ślub.

Ewelina Krapp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.