bilety teatr Warszawa

„Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. Historia powstania kultowych piosenek

Freddie Mercury

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

„Bohemian Rhapsody” zespołu Queen to jeden z największych przebojów tej grupy i jedna z najważniejszych piosenek w historii muzyki rozrywkowej.

„Bohemian Rhapsody” to ballada rockowa, którą skomponował lider grupy Freddie Mercury. Piosenka powstała w 1974 roku i pochodzi z albumu grupy „A Night at the Opera”, wydanego w 1975 roku.

Utwór został nagrany z pomocą producenta Roya Thomasa Bakera w ciągu zaledwie 3 tygodni w sierpniu 1975 roku. W nagraniu uczestniczyli również pozostali członkowie zespołu, którzy przez kilka dni nagrywali swoje partie wokalne. Wokale nagrali na 24 taśmach. Po ukończeniu nagrania piosenka „Bohemian Rhapsody” była jednym z najdroższych i najbardziej skomplikowanych utworów w historii muzyki rozrywkowej.

Po nagraniu piosenki wytwórnia płytowa zasugerowała, że utwór trwający 5 minut i 55 sekund jest za długi, by móc zostać singlem. Wytwórnia płytowa zgodziła się jednak na wydanie „Bohemian Rhapsody”, pod warunkiem, że zespół przerobi piosenkę. Freddie Mercury nie chciał się jednak na to zgodzić i zaniósł singiel do znajomego DJ radiowego, który upublicznił na antenie fragment utworu. Dj jednego dnia zagrał „Bohemian Rhapsody” aż 14 razy. Singiel stał się wielkim sukcesem komercyjnym i stał się punktem zwrotnym w karierze zespołu, bo uchronił grupę przed rozpadem, która w tamtym czasie miała problemy finansowe.

Kultowy utwór Queen to wyraz fascynacji Freddiego Mercure’go operą i teatrem. Piosenka utrzymana jest w stylu rock opery i charakteryzuję się nowatorską formą, łączącą w sobie trzy różne fragmenty: a capella, hard rock i balladę operową.

Tekst do piosenki napisał Freddie Mercury. Przez lata znaczenie tekstu piosenki było obiektem wielu spekulacji. W jednym z wywiadów wokalista Queen powiedział, że tekst jest przypadkowym zbiorem słów. Niektórzy uważają, że piosenka opowiada o dzieciństwie Freddie’ego. Według innych to historia pewnego samobójcy opętanego przez demony.

Do „Bohemian Rhapsody” nakręcono teledysk, który powstał w zaledwie cztery godzin. Produkcja klipu kosztowała 4,5 tys. funtów.

Singiel został wydany 31 października 1975 roku i od razu stał się numerem 1 większości list przebojów m.in.: w Kandzie, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Piosenka zwyciężyła również w rankingu na najlepszy brytyjski singiel 25 lat. Zajęła również 163 miejsce na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stones, 2 miejsce na liście Billboard. W 2002 roku piosenka trafiła do Księgi Rekordów Guinessa jako najpopularniejszy singiel w Wielkiej Brytanii.

Utwór wykorzystano m.in. w filmie „Świat Wayne’a”. Piosenka doczekała się także wielu coverów i wykonań. Piosenkę wykonywał m.in. Piotr Cugowski z zespołu Bracia. W tym roku na ekrany kin na całym świecie, wszedł film o zespole Queen, który zatytułowano „Bohemian Rhapsody”.

Teledysk do kultowej piosenki na kanale Youtube wyświetlono 755 mln razy!.

Maciej Łukomski

Zobacz także:

Recenzja: Film „Bohemian Rhapsody” w kinach

Krystyna Janda: Życie przez zaniechanie nie jest ciekawe

Sopot; miasto na weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.