bilety teatr Warszawa

Historia kultowych piosenek: „Wind of Change” zespołu Scorpions

Klaus Meine, fot. Autorstwa Tobias Cohrs – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32723371

„Wind of Change” zespołu Scorpions to jedna z najważniejszych piosenek początku lat 90. Jak doszło do powstania kultowego przeboju, nawiązującego do sytuacji politycznej przełomu lat 80. i 90.?

Zespół Scorpions to działająca do dzisiaj, niemiecka grupa założona w 1965 roku w Hanowerze. Trzon grupy stanowią założyciel grupy, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista Klaus Meine. Zespół w ciągu swojej kariery wydal 50 albumów i sprzedał 75 milionów płyt.

Grupa wypromowała wiele przebojów, m.in. „Rock You Like a Hurricane”, „Still Loving You”, „Send Me an Angel” i „Wind of Change”. To właśnie „Wind of Change” stał się jednym z najważniejszych utworów niemieckiej grupy. Jak doszło do powstania tego kultowego przeboju?

W 1989 roku sekretarz generalny KC KPZPR Michaił Gorbaczow rozpoczął okres przekształceń systemu komunistycznego ZSRR tzw. „Pieriestrojki”, których ostateczną konsekwencją był rozpad ZSRR i powstanie Federacji Rosyjskiej.

W 1988 roku Scorpionsi dali dziesięć koncertów w Leningradzie. W sierpniu 1989 roku zespół przyjechał do Moskwy, która w wyniku przemian ustrojowych zaczęła się otwierać na Zachód, aby zagrać koncert, w ramach Festiwalu „Moscow Music Peace”, do którego zaproszono „zachodnich” artystów grających heavy metal, min. Bon Jovi, Ozzy Osbourne’a i Scorpions. To właśnie podczas tego pobytu w Moskwie powstała słynna ballada.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Autobiografia” Perfectu

Wokalista Klaus Meine zainspirowany tymi wydarzeniami i tym, że wreszcie podróż do Moskwy stała się możliwa, postanowił napisać piosenkę „Wind of Change”. Piosenkę Klaus Meine napisał we wrześniu 1989 roku w swoim studio.

W utworze autor tekstu opowiada jak przemierza stolicę Rosji Moskwę w sierpniową noc, wzdłuż rzeki Moskwy, do Parku Gorkiego. W powietrzu czuć wiatr zmiany i otwierające się przed ludzkością nowe możliwości…

W listopadzie 1989 roku następuje upadek muru berlińskiego, a rok później zjednoczenie Niemiec. 26 grudnia 1991 następuje rozwiązanie ZSRR.

6 listopada 1990 roku ukazuje się album „Crazy Word” na którym znajduje się piosenka „Wind of Change”.

„WIND OF CHANGE” – PIOSENKA O WOLNOŚCI

21 lipca 1990 roku na Placu Poczdamskim w Berlinie odbył się koncert „The Wall Live in Berlin” zorganizowany przez Rogera Watersa, dla uczczenia upadku muru berlińskiego. W koncercie wzięli udział, m.in. Cyndi Lauper, Bryan Adams i zespół Scorpions, który wykonał piosenkę „Wind of Change”. Po koncercie utwór stał się hymnem zjednoczenia Niemiec i upadku komunizmu w Europie Środkowo – Wschodniej.

Szef rządu radzieckiego Michaił Gorbaczow, przyjął grupę na Kremlu w 1991 roku. Zespół wręczył przywódcy złotą płytę „Wind of Change” i 70 tysięcy dolarów z jej sprzedaży – na szpitale dziecięce w ZSRR. Scorpions za ten wyjątkowy utwór otrzymał wiele nagród, w tym również nagrodę pokojową w Polsce.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Zawsze tam, gdzie Ty” zespołu Lady Pank

Płyta „Crazy Word” na której znalazła się piosenka „Wind of Change” sprzedała się w nakładzie 7 milionów egzemplarzy, i była największym komercyjnym sukcesem w historii zespołu.

Te rockową „power balladę” zespół Scorpions nagrał również w wersji rosyjskiej „Ветер Перемен” oraz hiszpańskiej „Vientos de Cambio”. Co ciekawe, wytwórnia wydająca utwór, nie chciała się zgodzić na gwizdaną melodię, tłumacząc, że negatywnie to wpłynie na sprzedaż.

Jak mówi autor tekstu piosenki Klaus Meine – „Ta piosenka zawsze przypomina, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze”.

W 23. notowaniu listy „Top Wszech Czasów Radiowej Trójki” utwór zajął 80. miejsce. W serwisie Youtube piosenka ma 800 milionów odtworzeń.

Zespół zdruzgotany dramatycznymi wydarzeniami na Ukrainie, podczas koncertu 27 marca 2022 roku w Las Vegas, utwór „Wind of Change” zadedykował „odważnym ludziom na Ukrainie”. Wokalista grupy zmienił tekst utworu śpiewając: „Słuchaj mego serca, mówi, że Ukraina czeka na zmianę wiatru”.

Maciej Łukomski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.