bilety teatr Warszawa

Kołobrzeg – atrakcje miasta. Co warto zobaczyć?

Kołobrzeg widok miasta

Kołobrzeg

Kołobrzeg to oszałamiające zachody słońca, szum morza, relaks na plaży i wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Pobyt w tym mieście na długo zapada w pamięć.

Kołobrzeg to ulubiony wakacyjny kierunek polskich turystów i kuracjuszy. Nic w tym dziwnego, bo przyroda i atmosfera miasta zniewalają swoim urokiem.

Początki miasta sięgają VIII wieku, kiedy istniała tu osada znana z pozyskiwania solanek. Legenda głosi, że istnienie solanek odkrył myśliwy wyciągając swojego psa z bagna. Myśliwy spostrzegł wtedy, że woda jest słona. Dziś solanki, bogate w brom, jod i magnez wykorzystywane są do zabiegów, produkcji wody mineralnej „Perła Bałtyku” i … kiszenia ogórków. Okolice Kołobrzegu słyną też z bogatych złóż borowiny obfitującej w cenne składniki biologiczne. Borowina jest wykorzystywana do licznych zabiegów rehabilitacyjnych.

Kołobrzeg

Kołobrzeg, fot. pixabay.com

W 1255 roku na północ od grodu Mieszka I lokowano tu miasto na prawie lubeckim. Nowe miasto powstało w granicach obecnego centrum Kołobrzegu. W pierwszej połowie XIX wieku miasto zaczęto doceniać za walory zdrowotne znajdujących się tu słonych źródeł. Kołobrzeg staje się uzdrowiskiem. Powstają ośrodki lecznicze, a do miasta zaczynają przyjeżdżać kuracjusze z Niemiec, Polski i Francji. Zniszczone w czasie II wojny światowej miasto, szybko się odbudowuje. Kołobrzeg na nowo staje się wakacyjnym kurortem i miejscem leczenia wielu schorzeń. Obecnie w Kołobrzegu znajduje się blisko 30 obiektów sanatoryjnych, gdzie seniorzy leczą m.in. dolegliwości reumatyczne, neurologiczne i kardiologiczne.

ATRAKCJE KOŁOBRZEGU

To miasto róż i piosenki żołnierskiej ma wiele do zaoferowania turystom. Przede wszystkim wspaniałe bałtyckie plaże na których można się opalać i relaksować. Szum fal koi nerwy, a kąpiel w zimnym Bałtyku odpręża i relaksuje. Amatorzy sportów wodnych mogą pływać na motorówkach, skuterach wodnych, uprawiać windsurfing i cieszyć się wakacyjnym luzem.

Zobacz: Świnoujście – dziesięć dni, a każdy inny

Spacery brzegiem morza, z pewnością dostarczą wiele wrażeń i sprawią, że odpoczniemy od codzienności. Koniecznie, trzeba przyjść nad morze, wieczorem, aby podziwiać oszałamiające swoim pięknem zachody słońca, które na długo zapadają w pamięć. Ten wspaniały spektakl z udziałem słońca, chmur i morza, można również podziwiać z kołobrzeskiego mola albo ze szczytu 26 metrowej latarni morskiej, wybudowanej w 1945 roku na miejscu Fortu Ujście, który w XVIII wieku bronił wejścia do portu.

atrakcje kołobrzegu

Kołobrzeg

Ze szczytu latarni morskiej, rozpościera się wspaniały widok na miasto, port i plażę. To widok, który zagwarantuję zestaw pozytywnych wrażeń i uśmiech na twarzy. Schodząc z latarni, warto odwiedzić mieszczące się na parterze muzeum minerałów. W porcie pasażerskim, możemy obserwować wracające z łowisk kutry i statki turystyczne. Pachnący świeżymi rybami i wodorostami port zachwyca wyjątkową atmosferą. To tutaj znajduje się, górująca nad miastem karuzela Diabelski Młyn, która wieczorem mieni się kolorowymi światłami.

Zobacz: Co warto zobaczyć w Sopocie? Atrakcje miasta

Turyści, mieszkańcy miasta i kuracjusze spotykają się na promenadzie i deptaku, pachnącym świeżą kawą i goframi. Pełno tu ludzi, zakochanych par, artystów i malarzy. Wzdłuż deptaku znajduje się pełno sklepów, gdzie kupimy pamiątki, obrazy i… oscypki z Zakopanego.

Kolobrzeg

Kołobrzeg – latarnia morska

Tętniąca życiem całą dobę promenada to doskonałe miejsce na delektowanie się pyszną kawą i zapachem morza. Wzdłuż ławki, las, wydmy i szum morza, a nad głowami mewy. Raj.

CO WARTO ZOBACZYĆ W KOŁOBRZEGU?

Sercem miasta jest kołobrzeska starówka, która została zrównana z ziemią w 1945 roku. Po wojnie Stare Miasto zostało odbudowane, zachowując labiryntowy układ średniowiecznych uliczek.

Zobacz: Międzyzdroje – ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w letniej stolicy Polski?

To tutaj znajduje się ratusz miejski i górująca nad Kołobrzegiem, monumentalna Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. wzniesiona w XIV wieku. W jej wnętrzu znajdują się cztery krzywe filary. Ich odchylenie od pionu to 60 cm. Na szczęście, filary nie pochylają się już bardziej. Najcenniejsze zabytki to chrzcielnica z brązu z 1355 roku i gigantyczny żyrandol z 1523 roku. Koniecznie trzeba wejść na szczyt świątyni, aby podziwiać wspaniałą panoramę wybrzeża, która oczarowuje każdego.

Kołobrzeg

Kołobrzeg

Piękno bałtyckiego kurortu możemy również podziwiać pijąc smaczną kawę i jedząc słodkie desery w obrotowej kawiarni na jedenastym piętrze luksusowego hotelu Arka Medical Spa.

Warto odwiedzić kołobrzeską marine, miejsce do którego zawijają jachty, łodzie i łódki z całego świata oraz port rybacki, gdzie rybacy zawijają po rejsie i opróżniają kolorowe skrzynki, w których leżą ryby. Tuż obok, znajduje się targ rybny, gdzie kupimy świeże dorsze, śledzie, flądry prosto z kutra.

Kołobrzeg

Port w Kołobrzegu

Miłośnicy przyrody i pięknych widoków powinni odwiedzić położoną w Lesie Kołobrzeskim, dzielnicę Podczele. Znajdują się tu bagna z bogactwem roślin i zwierząt wodno – lądowych. Można tutaj obserwować życie łabędzi, czapli, kaczek, żab i innych zwierząt. Poczuć siłę natury i wiatru znad morza.

Zobacz: 12 rzeczy, które musisz zrobić będąc w Sopocie

Przyrodę polskiego wybrzeża można podziwiać również z roweru. Na amatorów dwóch kółek czekają doskonale przygotowane trasy rowerowe, którymi można dojechać między innymi do oddalonych o dziesięć kilometrów na wschód Ustroni Morskich.

KOŁOBRZEG – ZABYTKI MIASTA

Wielbiciele bitew, broni i historii powinni odwiedzić Muzeum Oręża Polskiego. W muzeum można podziwiać wojskowe umundurowania, pojazdy wojskowe, samoloty, czołgi, broń pancerną i karabiny.

W Kołobrzegu nie brakuje również atrakcji dla dzieci. 200 metrów od Latarni Morskiej znajduje się Ukryta Kraina – miejsce pełne magii i zabawy dla najmłodszych. Mieszkają tutaj krasnale, skrzaty i wróżki, które ożywają za sprawą magicznej różdżki.

Wyjątkowym miejscem dla dużych i małych jest położone w samym sercu portu Miasto Myszy. Wnętrze miasta odwzorowuje mysią norę. W sześciu salach możemy podziwiać różne gatunki mysz.

W miejscowości Zieleniewo k. Kołobrzegu znajduje się Park Rozrywki Dziki Zachód, gdzie znajdują się atrakcje dla całej rodziny  – wioska indiańska, western city, lunapark, motopark czy mini zoo.

Kołobrzeg

Molo w Kołobrzegu

Przy nadmorskiej promenadzie warto odwiedzić kino w 8 D. W specjalnych okularach oglądamy kilkuminutowy film. Ruszające się fotele na których siedzimy, efekty świetlne i wodne, dostarczą wiele atrakcji zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Najmłodsi mogą też spędzić czas w parku linowym albo na placach zabaw znajdujących się na plaży.

Wieczór w Kołobrzegu to idealna pora na nocne szaleństwa i wizytę w nocnym klubie. Najlepsza dyskoteka w mieście znajduje się w hotelu Aquarius, gdzie na gości czeka dobra muzyka, profesjonalni barmani, znakomite drinki i dwie luksusowe sale do tańca. Można również spędzić wieczór z drinkiem w jednym z barów na plaży i łapać chwilę.

Zobacz: Atrakcje Helu

Do Kołobrzegu warto wpaść w ostatni tydzień lipca, kiedy w kołobrzeskim amfiteatrze odbywa się festiwal muzyki elektronicznej „Sunrise Festival”. Do miasta przyjeżdżają wtedy miłośnicy klubowych brzmień i najlepsi Dj – e z całego świata. Przez kilka dni Kołobrzeg staje się największym imprezowym miejscem w Europie. Po koncertach na plaży odbywa się trwające do rana szalone afterparty, przy muzyce granej przez Dj-ów, których sprzęt rozstawiono na kołobrzeskim molo.

Kołobrzeg atrakcje miasta

Sunrise Festival

Jeśli, nie mamy ochoty na klubowe klimaty, można odwiedzić położony w sercu miasta, sto metrów od morza amfiteatr kołobrzeski. W letnim sezonie odbywają się tutaj koncerty gwiazd, występy kabaretów i spektakle. To tutaj, od 1968 do 1991 roku odbywał się legendarny Festiwal Piosenki Żołnierskiej na którym występowały takie gwiazdy jak: Maryla Rodowicz, Anna German oraz zespoły Skaldowie i Trubadurzy. Celem festiwalu było ocieplanie wizerunku Armii Radzieckiej.

Kołobrzeg

Kołobrzeg

Kołobrzeg to synonim udanych wakacji. Wodne szaleństwa w Bałtyku, piaszczyste plaże, zjawiskowa przyroda, bogate w jod powietrze i atmosfera nadmorskiego kurortu sprawią, że pobyt w mieście będzie niezapomnianym przeżyciem.

Maciej Łukomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.