bilety teatr Warszawa

Królowie Disco lat 80. – Sandra, Modern Talking, Fancy, Sabrina. Jak wygląda dziś ich życie?

Fot. pixabay.com

Sandra, Sabrina, Savage, C. C. Catch i wielu innych w latach 80., swoimi przebojami rozgrzewali taneczne parkiety. Jak wygląda dziś ich życie?

C.C. Catch, właśc Caroline Catherine ‚Caro’ Müller – niemiecka piosenkarka holenderskiego pochodzenia. Po ukończeniu szkoły średniej uczyła się grać na gitarze, brała udział w konkursach jako piosenkarka pop. W 1985 roku śpiewała w dziewczęcym kwartecie Optimal. Podczas występu grupy w Hamburgu zainteresował się nią Dieter Bohlen z Modern Talking, który dał jej do wykonania piosenkę „I Can Lose My Heart Tonight”. Piosenka znalazła się na szczytach list przebojów.

Bohlen napisał dla niej kolejne utwory, m.in: „Cause You are Young” czy „Heartbreak Hotel”. Piosenki stały się dyskotekowymi hitami, a piosenkarka światową gwiazdą. C. C. Catch we współpracy z Dieter Bohlen wydała pięć albumów. Pod koniec lat 80., C. C. Catch wyjechała do Wielkiej Brytanii, aby tam kontynuować karierę muzyczną. W 1989 roku wydała album „Hear What I Say”, który nie odniósł większego sukcesu. Dekadę później C. C. Catch wydała – jak do tej pory ostatni album ze swoimi największymi przebojami, w nowych aranżacjach. Dziś 56 – letnia artystka, legenda euro disco lat 80., nadal koncertuje, przypominając widzom na całym świecie swoje przeboje.

Fot. pixabay.com

Sandra, właśc. Sandra Ann Cretu-Menges, jako szesnastolatka została członkinią dziewczęcego zespołu Arabesque. Po rozpadzie grupy, Sandra nagrała cover zespołu Alphaville „Big in Japan”, który nie okazał się sukcesem. W grudniu 1985 roku artystka wydała singiel „(I’ll Never Be) Maria Magdalena”, który stał się międzynarodowym przebojem. Piosenka znalazła się na jej debiutanckim albumie „The Long Play”. Na krążku znalazł się również singiel „In the Heat of the Night”, który zdobył szczyty list przebojów. Wszystkie kompozycje z albumu zostały zaaranżowane i wyprodukowane przez Michael’a Cretu, który w 1988 roku poślubił Sandrę na Ibizie.

Zobacz: Wakacyjne przeboje wszech czasów

W latach 90., Michael Cretu był twórcą słynnego projektu muzycznego Enigma. Głos Sandry można usłyszeć w wielu piosenkach Enigmy. Siedem lat później, para została rodzicami bliźniaków. W 2007 roku małżeństwo rozpadło się. W 2010 roku Sandra poślubiła niemieckiego przedsiębiorce, z którym wkrótce była w separacji. W ostatnich dwóch dekadach, artystka wydała kilka płyt, ale nie odniosły już one takiego sukcesu, jak te w latach 80. Dziś, Sandra mieszka na Ibizie. Cały czas intensywnie koncertuje w Europie.

Fot. pixabay.com

Urodzony we Włoszech piosenkarz Roberto Zanetti w 1983 roku rozpoczął nagrywanie piosenek pod pseudonimem Savage. Jego utwór „Don’t Cry Tonight”, stał się hitem dyskotek lat 80. Rok później wydał przebojowe single „Radio” oraz „Only You”, które do dziś są uważane za sztandarowy przykład Italo Disco. W latach 90. Savage pisał piosenki m.in. dla Corony, Double You. Współpracował również z Alexią, której pomagał wypromować debiutancki album, na którym znalazł się jej singiel „Uh la la la”. W 2001 roku ze swoim przyjacielem Zucherro nagrał piosenkę „Sexy Thing (Baila)”, która odniosła światowy sukces. Savage nadal intensywnie koncertuje i wydaje płyty. W 2020 roku ukazał się jego kolejny krążek „I Love You”.

Włoska piosenkarka Sabrina Salerno mając 15 lat wygrała tytuł Miss Wybrzeża, a następnie Miss
Regionu Ligurii. Wkrótce rozpoczęła przygodę z modelingiem. W 1987 nagrała singiel „Boys (Summertime Love)”, który stał się europejskim przebojem. Wiele kontrowersji wywołał klip do piosenki, w którym wystąpiła skąpo ubrana Sabrina. Do tej pory piosenkarka wydała dziewięć krążków. W latach 90. prowadziła programy telewizyjne i wystąpiła w kilku filmach oraz w teatrze. W 2004 roku zmysłowa wokalistka poślubiła swojego partnera i urodziła syna. Ikona Italo disco na swoim profilu internetowym, pomimo upływu lat, nadal publikuje śmiałe zdjęcia, na których wygląda rewelacyjnie. Artystka chętnie występuję na koncertach w Polsce. Była gwiazdą, m.in. Sopot Festival 2008.

Fot. pixabay.com

Jedną z największych gwiazd lat 80. jest niemiecki zespół Modern Talking, który został założony w 1983 roku przez producenta Dietera Günthera Bohlena. Po długich poszukiwaniach wokalisty wybrał on Bernda Weidunga, który występuję pod pseudonimem Thomas Anders. Pierwszy singiel duetu, wydany rok później, „You’re My Heart, You’re My Soul”, stał się wielkim przebojem.

Do 1987 roku zespół nagrał kilka płyt, na których znalazły się takie przeboje, jak: „Geronimo’s Cadillac” , „Cheri Cheri Lady”, „Brother Louie”, „You Can Win If You Want”, czy „Atlantis Is Calling (S.O.S. for Love)”. W 1987 roku zespół zawiesił działalność, ponieważ w sprawy zespołu wtrącała się ówczesna żona Thomasa Andersa, Nora, która dezorganizowała pracę grupy.

Zobacz: Modern Talking – historia zespołu bez happy endu

W 1998 roku duet postanowił powrócić na scenę, aby pięć lat później zagrać ostatni koncert. Zespół sprzedał 160 milionów egzemplarzy płyt. Po rozpadzie grupy w 2003 roku, Dieter został producentem muzycznym. Thomas Anders nadal koncertuje po świecie, śpiewając największe przeboje Modern Talking.

Fancy w młodości chciał zostać mnichem. W połowie lat 80. zaczął nagrywać piosenki. Zadebiutował  piosenką „Slice Me Nice”. Kolejnymi utworami były m.in.: „Bolero (Hold Me in Your Arms Again)”, „Lady of Ice”, „Chinese Eyes”. W 1988 roku nagrał singiel „Flames of Love”, który stał się światowym przebojem, i został sprzedany w kilku milionach egzemplarzy. Fancy ma na koncie kilka wydanych płyt. Współpracował m.in. z Amandą Lear i włoskim duetem Albano i Romino Power.

W 2013 roku Fancy wziął udział w programie „Celebrity Big Brother”. Dziś ten 70 – letni niemiecki wokalista nadal koncertuje, przypominając publiczności swój największy przebój „Flames of Love”.

Maciej Łukomski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.