bilety teatr Warszawa

Majorka – wakacje marzeń

Majorka wakacje marzeń

Majorka, fot. pixabay.com

Majorka to kwitnące migdałowce, łagodny klimat śródziemnomorski, piaszczyste plaże, liczne zabytki i wspaniała przyroda, gwarantują, że pobyt tutaj będzie synonimem wakacji marzeń.

Majorka to największa w archipelagu Balearów skąpana w słońcu wyspa, która zachwyca różnorodnością fauny i flory. Zielone gaje oliwne, drzewa cytrusowe, palmy tworzą wyjątkowy klimat, który sprzyja wakacyjnemu odprężeniu i oderwaniu się od codzienności.

Magnesem, który przyciąga co roku miliony turystów na te wyjątkową wyspę są lazurowe morze, bajeczne widoki i mnogość klubów i dyskotek. Jej wybrzeże z pięknymi plażami ma ponad 500 kilometrów.

majorka największe atrakcje

Majorka, fot. pixabay.com

Wyspa ma stosunkowo długą historię. Jako pierwsi około 1000 r. p.n.e. zajęli ją Fenicjanie, a następnie przez kilka wieków wyspę zajmowali Grecy. W latach 1838 – 39 na wyspie w razem z George Sand gościł Fryderyk Chopin, który o Majorce pisał: Jestem w Palmie, między palmami, cedrami, kaktusami, oliwkami, pomarańczami, cytrynami, aloesami, figami, granatami, itd. Co tylko Jadrin des Plantes ma w swoich piecach. Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie”.

Majorka

Majorka, fot.pixabay.com

Wizytę kompozytora na wyspie upamiętnia otwarte w 1929 roku muzeum Fryderyka Chopina w miejscowości Valldemosa. W miejscowym muzeum można również podziwiać dzieła wybitnych artystów i malarzy Pabla Picassa, Joana Miró, Francisa Bacona, Henry’ego Moore’a czy Julio Ramísa.

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE MAJORKI

Na wyspie bywali Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor. Pięknem Majorki zachwycił się również Robert Graves. Ten jeden z największych poetów Anglii, był jednym z pierwszych Anglików, który przeniósł się na wyspę. Graves został pochowany w górskiej wiosce Deia, która od tego czasu stała się ośrodkiem twórczym dla gwiazd.

Stolicą wyspy jest tętniąca życiem Palma de Mallorca. W tym największym mieście Majorki i Balearów, każdy znajdzie coś dla siebie. Jej zwiedzanie należy rozpocząć od wizyty w gotycko – renesansowej Katedrze Le Seu, budowanej od 1230 roku, przez ponad czterysta lat. Budowa świątyni odbywała się z udziałem Antoni Gaudiego. To jeden z najważniejszych zabytków Majorki. Położona nad morzem katedra zachwyca wspaniałymi wnętrzami, w których można podziwiać piękne witraże. Zachwyca Pałac Królewski La Almudaina z XVI wieku, w którym mieszkali arabscy władcy i Zamek Bellver z XIV wieku.

katedra

Katedra Le Seu, fot.pixabay.com

Palma de Mallorca jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast świata. W 2019 roku stolicę Majorki odwiedziło blisko 11 milionów turystów. Nic w tym dziwnego, bo Palma de Mallorca, to jedno z najbardziej imprezowych miast świata. Pełno tu barów, dyskotek i knajp. Znajduje się tutaj m.in. klub Tito’s. To jedna z najstarszych dyskotek w Europie, która została otwarta w 1920 roku. W mieście znajduje się również filia legendarnego klubu Pacha, który znajduje się na Ibizie. Warto również zajrzeć do Nikki Beach Club Bar, gdzie zabawa trwa do białego rana.

Zobacz: Najbardziej imprezowe miejsca na świecie

Z kolei, w regionie Avenida S’ Olivera znajduje się największy klub na Majorce, znany z imprez w pianie. Klub posiada największą maszyną do piany na świecie.

MAJORKA – ZWIEDZANIE. CO WARTO ZOBACZYĆ?

Jednym z najpiękniejszych miast wyspy jest Fornaultx. Bujna przyroda, brukowane uliczki, kamienne domy położone wśród górskiego krajobrazu, zachwycają wszystkich, którzy tutaj przyjeżdżają. Gwarantują intensywność doznań. To urokliwe miasteczko położone jest w zachodniej części wyspy, w Dolinie Pomarańczy. Co robić będąc w Fornaultx? Warto zobaczyć główny plac miasta Placa Espana, gdzie znajduje się wiele urokliwych kafejek i kościół z XIII wieku. Koniecznie trzeba zobaczyć…antyczną pralnię publiczną i przejść się stromymi brukowanymi uliczkami, przy których stoją domy z kamienia.

Majorka

Majorka, fot. pixabay.com

Niezwykłą atrakcją Majorki jest ukryte między morzem a górskimi szczytami miasteczko Soller, otoczone pomarańczowymi gajami. Soller to także nazwa położonego kilkanaście kilometrów dalej, na wybrzeżu, portu Port de Sóller. Warto tu odwiedzić miejscowe cukiernie i spróbować ciast z pomarańczy albo zjeść pyszne lody z manufaktury Sa Fabrica de Gelats. Z miejscowego dworca wyruszają do portu drewniane pociągi. Podczas podróży można podziwiać wspaniałe widoki, miasteczka i bujną roślinność Majorki.

majorka

Majorka, fot.pixabay.com

Majorka to przede wszystkim słońce, morze i wspaniałe plaże, tzw. calas. Jedną z najpiękniejszych jest Cala Formentor, plaża położona obok lasu sosnowego. Zachwyca plaża Cala Llombards, otoczona pachnącym lasem piniowym. Innymi znanymi plażami jest Cala Figuera i Cala Pi de la Posada.

JASKINIE NA MAJORCE

Po skorzystaniu z uroków plaż, warto odwiedzić jedną z jaskiń na wyspie. Majorka słynie z systemów jaskiń, z których najpiękniejsze są Coves del Drach (Smocze jaskinie) na wschodnim wybrzeżu wyspy. W środku można podziwiać, zapierające dech w piersiach stalaktyty, stalagmity i podziemne Jezioro Martel – jedno z największych podwodnych jezior świata.

Oprócz tłumnie obleganej Cuevas del Drach, na Majorce znajdziemy jeszcze kilka innych jaskiń, które warto odwiedzić. To, m.in. Coves d’Artà, Cuevas del Hams i Cuevas de Campanet.

Majorka

Majorka, fot.pixabay.com

Zalana słońcem wyspa to wiele wspaniałych atrakcji. Marineland Mallorca to wyjątkowe delfinarium, w którym odbywają się występy delfinów. Na terenie kompleksu znajdują się również akwaria z rekinami i wieloma egzotycznymi rybami oraz basen z żółwiami. Raj dla dużych i małych.

Zobacz: Ibiza się bawi

Na miłośników sportu na wyspie czeka osiemnaście pól golfowych. Popularnym sportem, który się tutaj uprawia jest jazda konna. Wielbiciele wycieczek rowerowych mogą zwiedzać Majorkę po wyznaczonych trasach rowerowych.

Miłośnicy sportów wodnych mogą żeglować lub nurkować, aby zwiedzić fascynujący podwodny świat Morza Śródziemnego

Warto również odwiedzić jeden z największych parków wodnych na świecie – Aquacity i park wodny Western Water Park.

Wizyta na Majorce dostarcza wrażeń, wywołuję pozytywne emocje, zostawia niezapomniane wspomnienia. Pełna dobrej energii i dyskotekowych brzmień wyspa, fascynuje i oczarowuje każdego, kto ją odwiedzi.

Piotr Rataj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.