bilety teatr Warszawa

Nowy sezon 2022/23 w Teatrze Wielkim. Premiery i spektakle

teatr wielki

Teatr Wielki

Teatr Wielki – Opera Narodowa ogłosił właśnie plany repertuarowe na nowy sezon teatralny. Co nowego zobaczymy na największej scenie świata po wakacyjnej przerwie?

Nowy sezon teatralny Teatr Wielki -Opera Narodowa rozpocznie w połowie września serią przedstawień znakomitego baletu „Don Kichot” w choreografii Mariusa Petipy.

Pierwszą premiera sezonu będzie balet „Giselle” muzyką Adolphe-Charlesa Adama do libretta: Théophile’a Gautier i Julesa-Henriego Vernoy de Saint-Georges w choreografii Jean Coralli i Julesa Perrota. To arcydzieło baletowe twórców francuskiego romantyzmu.

Ostatnim realizacjom tego baletu na scenie Opery Narodowej towarzyszyła stylowa scenografia i piękne kostiumy Andrzeja Kreutza Majewskiego, oddające romantyczny klimat francuskiego arcydzieła. Polski Balet Narodowy postanowił więc sięgnąć po raz kolejny do malarskiej wizji wielkiego polskiego scenografa, realizując „Giselle” w jego odtworzonej inscenizacji plastycznej. Premiera spektaklu 25 listopada 2022 r.

13 stycznia odbędzie się premiera opery „Moc przeznaczenia” Giusepe Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W spektaklu zaśpiewa m.in. Tomasz Konieczny, który w poprzednim sezonie pojawił się w Teatrze Wielkim w tytułowej partii „Cardillaca”.

aida

„Aida”, fot. TW-ON

Spektakl z muzyką Verdiego powstaje w wyniku koprodukcji z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i na pewno zaskoczy najnowszą interpretacją. Będzie to trzecie z kolei przedstawienie w reżyserii Mariusza Trelińskiego dla słynnej MET, po dyptyku „Jolanta” Piotra Czajkowskiego i „Zamek Sinobrodego” Béli Bartóka oraz „Tristanie i Izoldzie” Richarda Wagnera.

Zobacz: Teatr Wielki od kulis: Na największej scenie świata

Na 16 marca 2023 r. zaplanowano premierę baletu „Maria de Buenos Aires”, tango-opera zmarłego argentyńskiego kompozytora Astora Piazzolli z librettem Horacio Ferrera. Przedstawienie wyreżyseruje Wojciech Faruga. To historia owładniętej marzeniami kobiety, zarówno bogini jak i ulicznicy, która miota się pomiędzy światłem i cieniem, dobrem i złem, miłością a atrofią uczuć, pragnieniem a odrzuceniem wszelkich złudzeń.

W nowym sezonie publiczność baletowa zobaczy również tryptyk baletowy zatytułowany „Beethoven i szkoła holenderska”. Mianem szkoły wymienionej w tytule określa się nie tylko malarstwo XV i XVI wieku: braci van Eycków, Memlinga, van der Weydena i Boutsa, działających głównie na terenie Flandrii oraz kompozytorów tamtego okresu.  Muzyczną inspiracją do tryptyku stanowią dzieła kompozytora, który również miał pochodzenie flandryjskie, choć urodził się w Niemczech – Ludwiga van Bethovena. Premiera spektaklu 18 maja 2023 r.

Mariusz Treliński, Fot. Magdalena Hueckel Teatr Wielki – Opera Narodowa

Ostatnią premierą sezonu będzie „Peter Grimes” Brittena w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Po sukcesie premiery „Billy Budd” Benjamina Brittena z 2019 roku, Teatr Wielki – Opera Narodowa znów sięga po tytuł tego kompozytora.

Zobacz: Spektakle Teatru Wielkiego, które trzeba zobaczyć

Tym razem wystawi przepiękną muzycznie operę Peter Grimes, wraz z którą narodziła się narodowa opera angielska. Po raz pierwszy wykonano ją w Sadler’s Wells w Londynie 7 czerwca 1945 roku i od tamtej pory dzieło wystawiane jest na wszystkich scenach światowych.

Tytułowy bohater to mężczyzna żyjący z połowu ryb, surowy i skryty oraz skłócony z lokalną społecznością, która oskarża go o brutalność wobec młodocianych pomocników i obarcza winą za śmierć jednego z nich. W partii tytułowej wystąpi tenor Peter Wedd. Premiera spektaklu 23 czerwca 2023 r.

Rigoletto

„Rigoletto”, fot. K. Bieliński

W repertuarze sezonu 2022/23 znalazło się również wiele lubianych przez publiczność tytułów. Na scenie Teatru Wielkiego zobaczymy, m.in. opery – „Aida”, „Carmen”,  „La Boheme”, „Rigoletto” czy „Madame Butterfly” oraz balety, m.in. „Dracula”, „Don Kichot”, „Fredriana” czy „Obsesje”.

Redakcja

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.