bilety teatr Warszawa

Paryż, miasto, które zachwyca na każdym kroku

Paryż Wieża eiffla

Paryż, Fot. pixabay.com

Paryż jest wspaniały o każdej porze dnia i nocy. Rano, kiedy nad miastem z paryskich kawiarni, unosi się zapach zmielonej kawy i nocą, kiedy iluminacja wieży Eiffla przyprawia o zawrót głowy.

Nic więc dziwnego, że każdego roku Paryż odwiedza 30 milionów turystów, którzy zachwycają się zabytkami i klimatem stolicy Francji. Paryż jest ulubionym miastem nie tylko miłośników zabytków, ale także fotografów i filmowców. Miasto, stało się tłem do tysięcy sesji zdjęciowych i filmów. Na ulicach Paryża, powstały takie filmy, jak: 13 Dzielnica, Pachnidło, Amelia czy Ratatuj.

W tym najbardziej romantycznym mieście Europy, mieszkali m.in. Fryderyk Chopin, Julio Cortazar, Picasso czy Franciszek Liszt. Paryż obezwładnia turystów swoim urokiem na każdym kroku: pełne zaułków ulice, niezwykłe muzea, klimatyczne kawiarnie, w których paryżanie rozkoszują się poranną, pachnącą kawą czy pełne kwitnących kwiatów ogrody miasta, w których można usiąść na ławce i delektować się urodą miasta. Paryż jest piękny o każdej porze roku.

Sekwana Paryż

Fot. pixabay.com

Większość turystów, którzy odwiedzają miasto nad Sekwaną, kieruje pierwsze kroki na Pola Marsowe, aby zobaczyć Wieżę Eiffla. Ta ażurowa konstrukcja z kutego żelaza, oszałamia precyzją wykonania. Zachwyca swoimi rozmiarami. Wzbudza uśmiech na twarzy każdego, który zrozumie, że oto stoi przed symbolem Paryża, który wielokrotnie oglądał na pocztówkach i filmach. Teraz „Żelazną Damę” ma się na dotknięcie ręki.

Wieża Eiffla jest najwyższym budynkiem Paryża i drugim co do wielkości Francji. W momencie powstania, była najwyższą wieżą na świecie. Na szczyt konstrukcji, gdzie znajduje się platforma widokowa prowadzą superszybkie windy.Widok z góry zapiera dech w piersiach. Paryż z wysokości 324 m, wygląda jak pocięta szachownica. W oddali widać biznesową dzielnicę La Defense, wieżę Montparnasse, która jest wysokim wieżowcem biurowym czy zbudowany z białej cegły kościół Sacre – Coeur.

Fot. pixabay.com

Koniecznie trzeba odwiedzić Pola Marsowe, kiedy „Żelazna Dama” jest podświetlana 324 reflektorami. Aby nasycić się tym widokiem, warto usiąść na trawie i poczuć magię tego miejsca.Pola Marsowe wieczorem stają się miejscem spotkań mieszkańców miasta, turystów i fotografów, którzy robią sesje zdjęciowe na tle oświetlonej konstrukcji, parom ślubnym.

Trudno sobie dziś wyobrazić Paryż bez Wieży Eiffla, która została zbudowana na wystawę światową, w 1889 roku. Po 20 latach budowla miała być rozebrana, lecz jej konstruktor Gustav Eiffel do tego nie dopuścił. W latach 60 -tych XX wieku, próbowano wieżę sprzedać na złom… Tylko szybka interwencja Policji nie doprowadziła do tragedii. Dziś metalowej konstrukcji rozbiórka nie grozi, bo została wpisana na listę zabytków Unesco.

Oszołomieni niezwykłymi rozmiarami Wieży Eiffla, turyści ruszają na spotkanie z innym symbolem miasta, obrazem Mona Lisa. Dzieło Leonardo da Vinci, znajduje się w jednym z największych muzeów świata – Luwrze, które co roku odwiedza 9 milionów miłośników sztuki z całego świata. Gdyby nie tłumy przed obrazem, strażnicy, kuloodporna szyba i legenda dzieła, nikt pewnie nie zwróciłby uwagi na ten niewielki rozmiarami obraz, oprawiony w brązową ramę. Przytłoczeni natłokiem wrażeń, możemy usiąść w ogrodach Tuileries, które sąsiadują z Luwrem i podziwiać kwitnące tam kwiaty, zamknąć oczy i wsłuchać się w szum fontanny.

Montmare

Paryż

Zmęczeni współczesnym rytmem miasta, możemy na chwilę przenieść się do przeszłości. Wystarczy odwiedzić Montmartre, historyczny fragment Paryża, położony na wzgórzu, znajdujący się w XII dzielnicy. To tu na przełomie XIX i XX wieku mieszkali i tworzyli: Fryderyk Chopin, Paul Verlain, Degas czy Renoir. To tutaj, w licznych knajpach trwało życie towarzyskie, gdzie w oparach dymu z papierosów i z kieliszkiem absyntu w ręku, dyskutowano o sztuce, przeżywano zawody miłosne, zakochiwano się. Dziś na Montmartre, jakby czas stanął w miejscu.

Na pobliskim Placu du Tertre, swoje prace wystawiają rysownicy. W antykwariatach sprzedawane są pokryte kurzem obrazy, a na każdym kroku można spotkać ulicznych grajków, których grana przez nich melodia, roznosi się po wąskich uliczkach i zaułkach dzielnicy. Na parapetach okolicznych domów, błyszczą się w słońcu kolorowe kwiaty, a w knajpach, tak jak 100 lat temu, toczy się życie towarzyskie. Niedaleko, na jednej ze ścian budynku, napisano słowo „kocham Cię”, w 300 językach.

Paryż, ściana zakochanych

Ściana zakochanych

Zupełnie inny klimat znajdziemy, w dzielnicy Czerwonych Latarni, niedaleko Montmartre. To tutaj znajduje się, otwarty w 1884 roku kabaret Moulin Rouge, który prezentuję rewię o zabarwieniu erotycznym, podczas których tancerki prezentują się półnago. Budynek kabaretu jest znany z imitacji wielkiego czerwonego młyna. Zmysłowy charakter dzielnicy nadaje kilkanaście lokali peep – show i sex shopów. Do wstąpienia do tych przybytków rozkoszy, zachęcają kolorowe neony w kształcie nagich kobiet czy penisa.

Ale Paryż ma również inne bardziej stylowe oblicze. Wystarczy wsiąść w metro i odwiedzić Plac Vendome, przy którym znajdują się ekskluzywne butiki, gdzie na wystawach można znaleźć sukienki po 16 tysięcy Euro… W jednym z narożników placu, mieści się pięciogwiazdkowy hotel Ritz, w którym wynajęcie apartamentu na 1 dzień kosztuje 13 tysięcy polskich złotych. Można też odwiedzić słynną Galerie La Fayette, w której unosi się zapach perfum Diora i za kilka tysięcy Euro ubrać się od stóp do głów.

Prezerwatywy

Paryż

Jeśli Paryż, to oczywiście Sekwana, która jest trzecią pod względem długości rzeką we Francji. W rejs po Sekwanie, warto wybrać się wieczorem, aby podziwiać z perspektywy rzeki, oświetlone fasady budynków czy bulwary wzdłuż Sekwany, które każdego lata przeistaczają się w piaszczyste plaże, na których trwa zabawa przy muzyce do białego rana. Statkiem można dopłynąć na wyspę Ile de La Cite, na której usytuowana jest Katedra Notre – Dame, otoczona platanami i kasztanowcami. Budynek należy do najbardziej rozpoznawalnych świątyń na świecie. Wnętrza tej gotyckiej katedry, zbudowanej w latach 1163 – 1345, zachwycają rzeźbiarskimi detalami.

Kiedy już nasycimy się pięknem miasta, warto celebrować czas, w jednej z przytulnych kafejek przy Polach Elizejskich, (nazywanych przez francuzów najpiękniejszą aleją świata), które rozciągają się od placu de la Concorde do oddalonego o 2 km, Placu im. Charlesa De Gaulle’a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny. Łuk został zbudowany dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie wojen rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Pola Elizejskie latem przyciągają ogródkami kawiarnianymi, gdzie w cieniu platanów można smakować espresso i delektować się atmosferą miasta. Zimą ulica zachwyca bajkowymi dekoracjami świątecznymi.

paryż

Fot. Pixabay.com

Paryż można zwiedzać w nieskończoność: Muzeum D’ Orsay, Most Aleksandra, Centrum Pompidou. Każde z tych miejsc zniewala swoim urokiem i budzi niepohamowaną chęć do przyjechania nad Sekwanę, raz jeszcze. Zanim jednak ruszymy w drogę na lotnisko, koniecznie trzeba wybrać się wieczorem na spacer po Paryżu, by wczuć się w nocny puls miasta, a potem wybrać się do pobliskiej piekarni i kupić złocistą, pachnącą bagietkę i delektując się jej smakiem, podziwiać oświetloną metropolię.

Można też odwiedzić jedną z restauracji i spróbować pachnące ziołami żabie udka, confit z kaczki, albo tarte ze świeżych, zielonych jabłek. Można tez kupić butelkę wina i rozkoszować się jego cierpkim aromatem, nad brzegiem Sekwany, dyskutując o tym co w życiu ważne. I przeżyć upojną noc w Paryżu, mieście, które wymyka się wszystkim stereotypom.

Maciej Łukomski

POLECAMY:

Największe świąteczne przeboje, bez których trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie

Sławek Saran: Mistrz Polski Baristów 2008 roku: Trzeba robić w życiu to co się lubi

Wakacyjne przeboje wszech czasów

Capri – synonim raju

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.