bilety teatr Warszawa

Premiery na warszawskich scenach w sezonie 2022/23

fot. K. Chmura

Warszawskie teatry zakończyły sezon teatralny i udały się na zasłużony wypoczynek. Stołeczne sceny ponownie otworzą swoje podwoje we wrześniu i rozpoczną prace nad nowymi spektaklami. Jakie premiery zobaczymy w sezonie 2022/23 na warszawskich scenach?

Teatr Narodowy nowy sezon teatralny rozpocznie 10 września. Na październik zaplanowano premierę spektaklu „Dekalog” według scenariuszy pamiętnego miniserialu filmowego Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego. Przedstawienie wyreżyseruje Wojciech Faruga. W spektaklu wystąpią, m.in. Małgorzata Kożuchowska, Gabriela Muskała i Edyta Olszówka.

Miesiąc później na dużej scenie Teatru Narodowego zobaczymy inscenizację powieści Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe” w reżyserii Michała Zadary. Zimą, na scenie Studio „Mizantrop Moliere’a wyreżyseruje Jan Englert.

Na początku 2023 roku w Teatrze Narodowym zaplanowano „Alicję w Krainie Czarów” według Lewisa Carrolla. Te kultową powieść zaadaptuje na scenę i wyreżyseruje absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie Sławomir Narloch.

Ostatnią premierą narodowej sceny będzie kameralna, psychologiczna „Rzeka” Jeza Butterwortha w reżyserii Filipa Gieldona.

Pod koniec września w Teatrze Studio Buffo planowana jest premiera musicalu w reżyserii Janusza Józefowicza, na podstawie książki „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa. Muzykę do spektaklu skomponował Janusz Stokłosa, libretto napisał Jurij Riaszencew, a songi Andrzej Poniedzielski.

Musical „Matylda”

10 września w Teatrze Syrena odbędzie się premiera przedstawienia „Matylda”. To musicalowy hit, z powodzeniem grany na Broadwayu i West Endzie, na podstawie popularnej powieści Roalda Dahla o tym samym tytule. „Matylda” to historia sześcioletniej dziewczyny, która posiada genialny umysł. Spektakl wyreżyseruje Jacek Mikołajczyk. W obsadzie musicalu znaleźli się m.in. Damian Aleksander, Edyta Krzemień oraz dzieci.

W Teatrze Polonia 22 września premiera monodramu Anny Seniuk „Życie Pani Pomsel” Christopher’a Hamptona. To wstrząsający monolog na podstawie pamiętników sekretarki Goebelsa, grany z ogromnymi sukcesami w wielu krajach na całym świecie. W Teatrze Polonia odbędzie się polska prapremiera sztuki. Przedstawienie wyreżyseruje aktor Grzegorz Małecki – prywatnie syn Anny Seniuk.

Wielbiciele talentu Krystyny Jandy w nowym sezonie zobaczą aktorkę w nowym monodramie. Premiera spektaklu w Sylwestra.

W planach Teatru Polonia również wznowienie popularnego spektaklu „Sex dla opornych”. Przedstawienie zobaczymy w nowej obsadzie – na scenie Ilona Ostrowska i Mirosław Kropielnicki.

Z kolei w Och – Teatrze w nowym sezonie planowana jest między innymi adaptacja popularnej powiastki filozoficznej autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały Książe”. Przedstawienie wyreżyseruje Krystyna Janda.

Zobacz: Jej portret: Krystyna Janda

W Teatrze Współczesnym na początku nowego sezonu odbędzie się premiera sztuki „A komórka dzwoni” Sarah Ruhl. Jej sztukę „Posprzątane” w reżyserii Bożeny Suchockiej kilka lat temu grano na scenie przy ulicy Mokotowskiej. W spektaklu w reżyserii Macieja Englerta wystąpi m.in. Agnieszka Pilaszewska i Rafał Zawierucha.

Nową premierę po wakacjach przygotowuje również Teatr Kwadrat. Będzie to premiera spektaklu „Za jakie grzechy ?”. To sztuka na podstawie popularnej francuskiej komedii z 2014 r. duetu Philippe de Chauveron i Guy Laurent.

Z właściwym francuzom poczuciem humoru i luzem bezlitośnie wyśmiewa wszelkie konwenanse i stereotypy dotyczące pochodzenia czy religii, udowadniając, że w środku wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. W przedstawieniu zobaczymy międzynarodową obsadę, m.in. Olgę Kalicką, Grzegorza Daukszewicza, Hiroaki Murakami, Gamou Fall oraz Ramat S. Musa.

Jesienią w Teatrze Polskim zobaczymy opowiadanie Sławomira Mrożka „Czekoladki dla Prezesa”. To perypetie członków Spółdzielni „Jasna Przyszłość” z Referentem, Księgowym, Magazynierem, Kasjerem, Radcą i oczywiście Prezesem na czele…

Miesiąc później na scenie przy ul. Karasia premiera spektaklu „Romantyczność” Adama Mickiewicza. Przedstawienie wyreżyseruje Mikołaj Pinigin. W obsadzie: Dorota Landowska, Szymon Kuśmider oraz Jakub Kordas.

Michał Żebrowski

Michał Żebrowski, Fot. M. Bielińska/mat. Teatru 6.piętro

W Teatrze 6. piętro na 1 października zaplanowano premierę „Bliżej” w reżyserii Eugeniusza Korina. To sztuka Patricka Marbera o miłości, bliskości i pożądaniu, grana i nagradzana na całym świecie. Na  scenie zobaczymy Pole Gonciarz, Aleksandrę Popławską, Mateusza Damięckiego oraz Michała Żebrowskiego.

Zobacz: Michał Żebrowski – Jego portret

W nowym sezonie w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się sześć premier. Sezon otworzy premiera „Chorus Opera” z muzyką Bizeta, Moniuszki, Orff, Pendereckiego, Pucciniego i Szymanowskiego. Na scenie wystąpi chór TW – ON.

W listopadzie premiera arcydzieła baletowego „Giselle”. Za pulpitem dyrygenckim stanie Patrick Fournillier. W przedstawieniu wykorzystana zostanie projekt scenografii Andrzeja Kreutza Majewskiego z poprzedniej inscenizacji tego tytułu na scenie Teatru Wielkiego.

13 stycznia odbędzie się premiera opery „Moc przeznaczenia G. Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego. W spektaklu zaśpiewa m.in. Tomasz Konieczny.

Kolejnymi premierami TW – ON będą: tango – opera „Maria de Buenos Aires” Astora Piazzolii w reżyserii Wojciecha Farugi, balet z muzyką Ludwiga Van Beethovena oraz opera Benjamina Brittena „Peter Grimes” w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

W TR Warszawa w sezonie 2022/23 zobaczymy pięć nowych produkcji. Już 30 września premiera pierwszej koprodukcji TR Warszawa z Teatrem 21. Będzie to „Rodzina” w reżyserii Justyny Sobczyk – spektakl, w którym biorą udział aktorki i aktorzy z obu tych zespołów.

Drugą premierą sezonu będzie „Niedoskonała utopia” w reżyserii Noémi Oli Berkowitz. Premiera spektaklu w październiku.

W planach teatru również „Wojny trojańskie” na podstawie „Iliady” Homera. Będzie to międzynarodowa koprodukcja z monachijskim Kammerspiele. Spektakl przygotuje Grzegorz Jarzyna. Autorem scenariusza jest Tomasz Śpiewak, a prapremierę zaplanowano w Monachium na 31 marca 2023 roku Premiera warszawska odbędzie się w październiku 2023 roku.

Redakcja

 

Jedna odpowiedź do “Premiery na warszawskich scenach w sezonie 2022/23”

  1. Expert pisze:

    Bardzo interesujące propozycje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.