bilety teatr Warszawa

Premiery w polskich teatrach w sezonie 2021/22

Fot. K. Chmura

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie nowe premiery szykują polskie teatry w nowym sezonie 2021/22. Plany polskich scen zapowiadają są imponująco.

W nowym sezonie, w Teatrze Narodowym zobaczymy premierę „Zamku” F. Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza. W przedstawieniu wystąpi, m.in. Edyta Olszówka, Marcin Przybylski i Dominika Kluźniak. Premierę spektaklu zaplanowano na listopad. W grudniu na dużej scenie Teatru Narodowego odbędzie się premiera „Wieczoru Trzech Króli” Szekspira w reżyserii Piotra Cieplaka. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Mariusz Benoit, Jerzy Radziwiłowicz, Michalina Łabacz i Cezary Kosiński. Kolejną premierą Teatru Narodowego będzie prapremiera „Barona Münchausena dla dorosłych” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

W stołecznym Teatrze Współczesnym na początku sezonu zobaczymy spektakl z piosenkami wokalistki Mannamu – Kory. Piosenki śpiewać będą studenci wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. W planach teatru również premiera „Wachlarza” Goldoniego. Spektakl reżyseruje Maciej Englert. W obsadzie spektaklu znaleźli się, m.in. Agnieszka Suchora, Agnieszka Pilaszewska i Sławomir Orzechowski.

Zobacz: 10 spektakli w warszawskich teatrach, które koniecznie musisz zobaczyć

W Teatrze Syrena we wrześniu premiera bajki dla dzieci „Kajko i Kokosz” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. W nowym sezonie zaplanowano również premierę musicalu „Matilda” w reżyserii Jacka Mikołajczyka.

fot. pixabay.com

W stołecznym Teatrze Powszechnym na wrzesień zaplanowano premierę „Opowieści niemoralnych”. Inspiracją dla „Opowieści niemoralnych” w reżyserii Jakuba Skrzywanka stanowiły filmy Waleriana Borowczyka, historia Romana Polańskiego oraz materiał dokumentalny o współczesnej kulturze fandomu i fetyszu.

W październiku w Powszechnym, premiera „Twarzą w twarz” Ingmara Bergmana. Spektakl wyreżyseruje Maja Kleczewska. Tekst przedstawienia opiera się na scenariuszu filmu Ingmara Bergmana „Twarzą w twarz”. W obsadzie spektaklu znaleźli się m.in. Piotr Stramowski, Karolina Adamczyk i Maria Robaszkiewicz.

W stołecznym Teatrze Polskim na 18 listopada zaplanowano premierę „Wiśniowego sadu” Czechowa.  Spektakl wyreżyseruje Krystyna Janda. W roli Raniewskiej zobaczymy Grażynę Barszczewską. W przedstawieniu wystąpią również, m.in. Andrzej Seweryn, Dorota Landowska, Joanna Trzepiecińska i Anna Cieślak.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w nowym sezonie, zobaczymy m.in. premiery baletu „Dracula” w choreografii Krzysztofa Pastora, opery „Borys Godunow” w reżyserii Mariusza Trelińskiego i „Cyganeria” w reżyserii Barbary Wysockiej.

Zobacz: Na co iść do teatru w Warszawie? Nasze propozycje

We wrześniu w Och – Teatrze premiera „Big Bang” w reżyserii Piotra Ratajczaka. Spektakl oparty będzie na podstawie filmu Andrzeja Kondratiuka z 1986 roku, pod tym samym tytułem. W przedstawieniu wystąpią, m.in. Iza Dąbrowska, Michał Żurawski i Andrzej Konopka. Dwa miesiące później w Och -Teatrze premiera komedii „Słoneczni chłopcy” N. Simona. W rolach głównych zobaczymy Artura Barcisia i Cezarego Żaka.

Na styczeń 2022 roku w Teatrze Polonia planowana jest premiera sztuki „Pan Soho” Witolda Dulęby w reżyserii Krzysztofa Dracza. Kolejnymi premierami Teatru Polonia będzie „Mąż i żona ” Fredry w reżyserii Krystyny Jandy i monodram Anny Seniuk.

W nowym sezonie w Teatrze Dramatycznym odbędzie się m.in. premiera „Rewizora” Gogola i premiera nowej sztuki Tadeusza Słobodzianka.

W warszawskim Teatrze Kwadrat we wrześniu dwie premiery. Pierwszą z nich będzie premiera sztuki „Małżeństwo do poprawki” Michaela Englera. „Małżeństwo do poprawki” to lekka, a jednocześnie naszpikowana błyskotliwymi i pełnymi inteligentnego humoru dialogami komedia kryminalna, w której zgodnie z zasadą Hitchcocka bomba wybucha na początku, a potem napięcie tylko rośnie. Na scenie, m.in. Paweł Małaszyński, Andrzej Andrzejewski i Agnieszka Sienkiewicz.

Drugą premierą będzie komedia „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta. To ciepła, a momentami wzruszająca opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno. Występują: Ewa Wencel, Lucyna Malec, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka i Marcin Piętowski.

PREMIERY SEZONU 2021/22 W POLSKICH TEATRACH

W sezonie 2021/22 w Teatrze Starym w Krakowie zaplanowano dziesięć premier. Pierwszą premierą sezonu będzie „Trąbka do słuchania” wg Leonory Carrington w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Kolejnymi premierami teatru będą: „Ptaki” Arystofanesa w reżyserii Jana Klaty, „Art of Living” na podstawie „Życia. Instrukcji obsługi” G. Pereca w reżyserii Katarzyny Kalwat, „Baśń o wężowym sercu” wg powieści Radka Raka. Spektakl wyreżyseruje Judyta Berłowska.

Nowe przedstawienia w Teatrze Starym w Krakowie przygotują również Kuba Kowalski („Salome” Oscara Wilde’a), Krzysztof Garbaczewski (SNL czyli „Sen nocy letniej” Williama Szekspira), Jędrzej Piaskowski ( „Marzenia Polskie – Rêves polonais” wg twórczości Michała Bałuckiego) i Ewa Kaim.

Na początku września w Teatrze Muzycznym w Gdyni premiera musicalu „Mistrz i Małgorzata” Bułhakowa w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, z muzyką Janusza Stokłosy.

W Teatrze Muzycznym w Łodzi 25 września premiera musicalu „Pretty Woman” w reżyserii Jakuba Szydłowskiego. W rolach głównych zobaczymy Rafała Szatana, Malwinę Kusior i Olgę Szomańską. Choreografię do spektaklu przygotował Jarosław Staniek.

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku jesienią zobaczymy „Strammera” wg Mikołaja Łozińskiego w reżyserii Eweliny Marciniak. W teatrze rozpoczną się też próby do „Brata Marnotrawnego” Oscara Wilde’a (w nowym przekładzie, więc może i pod nowym tytułem) w reżyserii Kuby Kowalskiego i „Nieczułości” Martyny Bundy w reżyserii Leny Frankiewicz.

Zobacz: Na co do teatru z drugą połówką? Nasze propozycje

W połowie września w Teatrze Polskim w Bydgoszczy premiera spektaklu „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi. Miesiąc później na tej samej scenie zobaczymy „Mitologie” w reżyserii Michała Borczucha. W przedstawieniu wystąpią, m.in. Ewelina Żak, Robert Wasiewicz i Dominika Biernat.

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu na styczeń 2022 roku planuje premierę spektaklu „Cesarz” w reżyserii Ceziego Studniaka, na podstawie książki Ryszarda Kapuścińskiego.

W Operze Wrocławskiej w nowym sezonie, zobaczymy, m.in. premierę opery „Tosca” z udziałem Lianny Haroutounian i Ambrogio Maestriego. Spektakl wyreżyseruje Michael Gieleta. Kolejnymi premierami Opery Wrocławskiej będzie „Don Carlo” w reżyserii Michała Znanieckiego, „Wolny Strzelec” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, „Wesele Figara” w reżyserii Andre Heller-Lopes , „Frankenstein”, który zostanie przeniesiony na deski Opery Wrocławskiej z belgijskiej La Monnaie i balet „Kopciuszek”.

Redakcja

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.