bilety teatr Warszawa

Prypeć koło Czarnobyla – miasto „widmo”

prypeć

Prypeć – opuszczone zabawki, fot. pixabay.com

Prypeć to opuszczone miasto koło Czarnobyla położone nad brzegiem rzeki Prypeć, w północnej części obwodu kijowskiego Ukrainy, 180 km od Kijowa, 4 km od elektrowni jądrowej w Czarnobylu, niedaleko granicy z Republiką Białorusi.

26 kwietnia 1986 roku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 czarnobylskiej elektrowni doszło do przegrzania. W wyniku awarii doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych na pograniczu Ukrainy, Rosji i Białorusi. Wyemitowana z popsutego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie.

prypeć

Prypeć – w oddali widać Elektrownię w Czarnobylu, fot. pixabay.com

Dzień po katastrofie zapadła decyzja, aby ewakuować mieszkańców miasta Prypeć i okolicznych wsi. W ciągu dwóch godzin ewakuowano do 1200 autobusów blisko 50 tysięcy mieszkańców Prypeci. Ludności kazano zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i dokumenty. Powiedziano im, że do swoich mieszkań wrócą za kilka dni. Niestety, mieszkańcy miasta nigdy już tutaj nie wrócili. Uznano, że Prypeć jest radioaktywna dla ludzi przez najbliższe 4 tysiące lat !!!

Zobacz: Lwów: uroki niezwykłego miasta

Dla 50 tysięcy mieszkańców Prypeci, 27 narodowości, w latach 1986 -1988 zbudowano nowe miasto Sławutycz, położone 50 kilometrów od Czarnobyla.

prypec

fot. pixabay.com

PRYPEĆ – MIASTO „DOSKONAŁE”

Miasto Prypeć zostało założone 4 lutego 1970 roku jako osiedle dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ich rodzin. Zaprojektowane przez sowieckich architektów miało być „miastem doskonałym”.

W mieście powstało 13414 mieszkań w 160 blokach mieszkalnych. Było tutaj 15 przedszkoli i 5 szkół podstawowych. Popularnymi miejscami miasta Prypeć był basen „Lazurowy”, stadion „Awangardy” i kino „Prometeusz”. Zaledwie pięć dni po katastrofie miał być otwarty, górujący nad miastem, Diabelski Młyn w miejscowym wesołym miasteczku.

diabelski młyn w prypeci

„Diabelski młyn”, fot. pixabay.com

W mieście znajdowały się również, m.in. 4 fabryki, 35 placów zabaw, 25 sklepów i 27 obiektów gastronomicznych.

PRYPEĆ – MIASTO PO KATASTROFIE

35 lat po katastrofie w Czarnobylu Prypeć znajduje się w czarnobylskiej strefie zamkniętej. W mieście nadal jest dużo radioaktywnego pyłu, składającego się z długowiecznych pierwiastków radioaktywnych. Pył gromadzi się na ścianach opuszczonych budynków, w glebie i w drzewach.

Zobacz: Krym: Lubię to!

Obecnie Prypeć jest skansenem ostatnich lat epoki radzieckiej. W opuszczonych mieszkaniach można zobaczyć pozostawione przez ludność zabawki, dokumenty, książki czy meble. Obszar miasta jest porośnięty przez dziką przyrodę, która wdziera się do budynków.

prypeć wesołe miasteczko

fot. pixabay.com

Szacuje się, że po katastrofie do miasta wróciło ok. 200 mieszkańców Prypeci, którzy nielegalnie mieszkają w swoich dawnych mieszkaniach. W budynkach nie mają ogrzewania i bieżącej wody.

Obecnie po mieście organizowane są wycieczki z przewodnikiem. Podobno zwiedzanie miasta „widmo” przez kilka godzin jest bezpieczne. Ale pozostanie w mieście przez kilka dni miało by nieodwracalne skutki zdrowotne.

W ostatnich latach Prypeć stała się także miejscem plenerów fotograficznych i filmowych. Zespół Pink Floyd nakręcił tutaj jeden z teledysków do swojej piosenki.

Maciej Łukomski

 

Opuszczone miasto Prypeć, porośnięte roślinnością, robi olbrzymie wrażenie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.