bilety teatr Warszawa

„The Show Must Go On” zespołu Queen. Historia kultowych piosenek

Pomnik Freddie Mercury’ego w Montreaux

„The Show Must Go On” to jedna z ostatnich piosenek zaśpiewanych przez Freddie Mercury’ego  – legendarnego wokalisty zespołu Queen. Jak wyglądała praca nad tym utworem?

Brytyjska grupa Quenn to zespół rockowy utworzony w 1970 roku w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista grupy John Deacon dołączył do zespołu rok później. Zespół, w latach 1973 – 1995 wydał czternaście albumów studyjnych i zagrał niezliczoną ilość koncertów.

Grupa uważana jest za jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki rozrywkowej, a jej lider charyzmatyczny Freddie Mercury za jednego z najlepszych wokalistów w historii muzyki popularnej.

Zespół ma na koncie liczne przeboje, takie jak m.in.: „We Are The Champion”, „I Want To Break Free”, „Radio Ga Ga”, „I Want It Wall” i wiele innych. Ich utwór „Bohemian Rhapsody” charakteryzujący się nowatorską formą muzyczną, uważany jest za najważniejszą piosenkę w historii muzyki rozrywkowej.

Zobacz: „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. Historia powstania kultowych piosenek

Jednym z największych przebojów grupy jest również piosenka „The Show Must Go On”, która została wydana na płycie „Innuendo” w 1991 roku.

W 1987 roku u wokalisty grupy Freddie Mercuy’ego zdiagnozowano, że jest chory na AIDS. Pomimo objawów choroby na dłoniach i twarzy, wokalista wielokrotnie publicznie zaprzeczał, że mu coś dolega. O jego śmiertelnej chorobie, wiedzieli tylko członkowie zespołu, którzy ukrywali te informację przed opinią publiczną.

Album „Innuedo” powstawał od 1989 roku. Piosenka „The Show Must Go On” została wspólnie napisana przez cały zespół, ale jej głównym autorem jest Brian May, który do utworu dodał fragment zainspirowany Kanonem D-dur Johanna Pachelbela, napisał również wstępną wersję tekstu. Sekwencję akordów, które stanowią podstawę całości wymyślił w marcu 1990 roku Roger Taylor i John Deacon.

Kiedy kompletne demo pokazano wokaliście Freddiemu Mercury, ten się zaśmiał, że chyba „chcecie, abym zdarł sobie głos”. Członkowie Queen nie byli pewni, czy chory Freddie podoła zaśpiewać ten utwór.

Osłabiony chorobą wokalista nagrywał partie wokalne na płytę w kilku podejściach. Kiedy jednak zaczął nagrywać „The Show Must Go On”, bez problemu wyciągał wysokie nuty. Zaśpiewał tak, jak nigdy dotąd, zaskakując członków zespołu.

Tekst piosenki pełen jest aluzji i odwołań do sytuacji zdrowotnej Freddie Mercury’ego. Piosenka to swoiste epitafium wokalisty, który żegnał się z fanami.

„Przedstawienie musi trwać. Wewnątrz moje serce pęka. Mój makijaż się rozpływa, ale na twarzy nadal zachowuje uśmiech” – śpiewa chory wokalista w piosence.

4.5 minutowy singiel został wydany 14 października 1991 roku w Wielkiej Brytanii na pięć tygodni przed śmiercią Freddie Mercury’ego. Piosenka dotarła do 16. miejsca list przebojów w Wielkiej Brytanii. W Polsce zajęła 3. miejsce na Liście Przebojów Trójki.

Zły stan zdrowia wokalisty Queen nie pozwolił na zrealizowanie teledysku do „The Show Must Go On”. Wykorzystano więc w klipie piosenki fragmenty klipów i nagrań z koncertów Queen. Teledysk do piosenki w serwisie Youtube do tej pory miał ponad 154 miliony odsłon.

Freddie Mercury po raz ostatni pojawia się w teledysku do piosenki „These Are The Days Of Our Lives”, w której żegna się z fanami. Piosenka znalazła się na albumie „Innuendo”.

Zobacz: Freddie Mercury: ikona zespołu Queen

„The Show Must go On” to jeden z ulubionych utworów Eltona Johna. Piosenkarz zaśpiewał te piosenkę z Queen, podczas koncertu w 1992 roku, który upamiętniał zmarłego Freddie Mercury’ego.

W filmie „Moulin Rouge!” piosenkę zaśpiewała Nicole Kidman i Jim Broadbent. Swoją wersję utworu w 2016 roku nagrała Celine Dione. Z polskich wykonawców utwór śpiewali Edyta Górniak i Rafał Brzozowski.

Freddie Mercury zmarł w swoim domu Garden Lodge w Londynie 24 listopada 1991 roku na grzybicze zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanych AIDS. Miał 45 lat. Ceremonia pogrzebowa miała charakter prywatny. Do dziś nie wiadomo, gdzie została złożona urna, z prochami wokalisty. O miejscu pochówku Freddie Mercury podobno wie tylko Mary Austin. Spełniła ona prośbę piosenkarza, który poprosił ją, aby nie zdradzała nikomu miejsca, gdzie jest pochowany. Słowa dotrzymała. Do dzisiaj nikt tego nie wie, nawet członkowie zespołu Queen. Legenda głosi, że urna spoczęła w ogrodzie jego domu.

Maciej Łukomski

Jedna odpowiedź do “„The Show Must Go On” zespołu Queen. Historia kultowych piosenek”

  1. Tomasz Kibała pisze:

    Można by było zrobić prawdziwy wideoklip do TSMGO i mam nawet pomysł. Obecność zespołu zostałaby tam zredukowana tylko do kilkunastosekundowego cameo. Na początku widzimy jak ludzie dowiadują się z prasy i telewizji o tym że Freddie jest śmiertelnie chory i umierający. Widzimy jak różnych ludzi w różnych miejscach Londynu przekazuje sobie te informacje wzajemnie (można było tam zauważyć włączone telewizory na których są emitowane teledyski grupy Queen). Następnie widzimy jak tłumy gromadzą się pod domem Freddiego czyli Garden Lodge. Na twarzach ludzi widać smutek i rozpacz. Na końcu widzimy jak kamera wchodzi przez okno do środka budynku i widzimy w pokoju nieprzytomnego Freddiego leżącego w łóżku, który jest podłączony do respiratora, a obok łóżka stojących Briana, Johna i Rogera ze smutnymi minami patrzącymi na śmiertelnie chorego wokalistę. Na końcu na EKG pojawia się krecha…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.