bilety teatr Warszawa

5 ekranizacji książek Stephena Kinga

Fot. pixabay.com

W jaki sposób można docenić dzieło pisarza, prócz milionów sprzedanych pozycji na całym świecie? Przenieść jego twór na ekrany kin! Stephen King to autor, który na stałe zapisał się w historii literatury. Na podstawie książek powstało wiele filmów. Przedstawiamy 5 ekranizacji wartych zobaczenia.

„CARRIE

„Carrie” jest to pierwsza z ekranizacji powieści wydanych przez Stephana Kinga. Na ekranach kin pojawiła się w latach 70, a reżyserii dzieła podjął się amerykański filmowiec Brian de Palma.Tytułowa Carrie White (w tej roli Sissy Spacek) to dziewczyna gnębiona w szkole przez swych rówieśników, prócz tego musi znosić znęcanie ze strony matki Margaret (Piper Laurie), która uważa, że jej dziecko jest rodzajem zemsty szatana za jej grzechy. Carrie zmęczona swoim życiem odkrywa, że ma zdolności telekinetyczne, dzięki którym planuje zemścić się na swoich oprawcach. Film osiągnął ogromny sukces, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Główne bohaterki – Sissy Spacek oraz Piper Laurie za swoje role były nominowane do Oscara, a horror został okrzyknięty jednym ze stu najlepszych w swoim gatunku. Dwadzieścia trzy lata po premierze powstał seqeul „Furia: Carrie 2”, jednak nie cieszył się takim zainteresowaniem jak pierwsza część – mówi Anetta Wilczyńska z księgarni Gandalf.com.pl.

LŚNIENIE”

Cztery lata po premierze „Carrie” na ekrany kin trafiła kolejna powieść Kinga – „Lśnienie” w  reżyserii Stanleya Kubricka. Głównym bohaterem jest Jack Torrance (w tej roli Jack Nicholson), początkujący pisarz, który wraz z żoną oraz małym synkiem z powodu zimy są zamknięci w hotelu Panorama, położonym w górach. Jack, zatrudniony na stanowisku stróża liczy na to, że spokój w pensjonacie pozwoli mu ukończyć pracę nad książką. Jednak odizolowanie od świata zewnętrznego sprawia, że zaczyna on widzieć duchy byłych mieszkańców hotelu. Widma mają negatywny wpływ na Jacka i nastawiają go przeciwko jego rodzinie. Sytuacja zmienia się, gdy okazuje się, że syn Danny cierpi na podobną przypadłość, co ojciec, a ponadto ma zdolność jasnowidztwa. Obecnie „Lśnienie” nazywane jest jednym z najlepszych horrorów w dziejach kinematografii. Jednak co ciekawe King nie był w pełni zadowolony z efektu. Być może to był właśnie powód powstania w 1997 roku miniserialu w reżyserii Micka Garrisa, do którego scenariusz napisał Stephan King.

„SKAZANI NA SHAWSHANK”

7 nominacji do Oskara, pierwsze miejsce na liście 250 najlepszych filmów wszech czasów według IMDb oraz najlepszy film świata w rankingu użytkowników portalu Filmweb, tak w kilku zdaniach możemy opisać „Skazani na Shawshank”, kolejną ekranizację powieści Kinga z  1994  roku.
Any Dufresne (w tej roli Tim Robbins) to bankier, który zostaje niesprawiedliwie skazany na  karę podwójnego dożywocia za zabójstwo żony oraz jej kochanka. Trafia do więzienia Shawshank, gdzie musi zmierzyć się z brutalnym światem, w którym znęcanie się psychiczne oraz fizyczne jest na porządku dziennym. Za murami władzę mają niezrównoważeni strażnicy oraz despotyczny naczelnik, którzy za wszelką cenę chcą uprzykrzyć życie innym.”Skazani na Shawshank” to jeden z filmów, który podczas premiery nie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród publiczności, prawdziwy rozgłos zdobył, kiedy został wydany na nośnikach.

„ZIELONA MILA”

Pozycja, która wzruszyła miliony czytelników oraz widzów na całym świecie trafiła na ekrany kin w 1999 roku. Reżyserią oraz stworzeniem scenariusza zajął się Frank Darabont, który stworzył również „Skazani na Shawshank”.
„Zielona Mila” to opowieść o Johnie Coffeyu, skazanemu na karę śmierci za morderstwo dwóch dziewczynek. Coffey trafia do bloku śmierci, gdzie strażnikiem jest Paul Edhecomb (w  tej roli Tom Hanks), który opowiada historię więźnia. Edhecomb wspomina wyjątkowość mężczyzny wyróżniającego się spośród innych przebywających za kratkami. John był niezwykle wrażliwym oraz troskliwym mężczyzną. Zestawienie tych cech, splot okoliczności oraz wspomnienia upewniają strażnika, że został on skazany niesprawiedliwie.
Film jest niezwykle wzruszającym projektem docenionym na całym świecie. W 2000 roku był nominowany do nagrody Akademii Filmowej w czterech kategoriach i żadnej nie zdobył. Jednak w tym samym roku otrzymał trzy Nagrody Saturna m.in. za najlepszy film akcji/przygodowy/thriller.

„TO”

Dwa lata temu na ekranach kin pojawiła się kolejna ekranizacja dzieła Kinga – „To”. Część zdarzeń odbywa się w 1958 roku, gdy bohaterowie są 11-latkami, a pozostałe w 1985 roku, kiedy są dorosłymi osobami. Historia umiejscowiona jest w Derry, niewielkim miasteczku, w  którym dochodzi do serii morderstw dzieci. Pod koniec lat 60. nastolatkowie postanawiają odnaleźć sprawcę, którym okazuje się tytułowe To, czyli potwór przybierający różne formy, w  zależności od obaw ofiary.
Adaptacja stała się najbardziej dochodowym horrorem wszech czasów – zarobiła w sumie na  świecie 700 mln dolarów, a według krytyków jest to jedna z najlepszych ekranizacji powieści Kinga. Kilka dni temu odbyła się premiera dalszej części historii – „To: Rozdział Drugi”, film również cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród publiczności.

NM

POLECAMY:

Paweł Domagała: Jestem zadowolony ze swojego życia

Witajcie w Miami

Sandomierz: miasto na weekend

Janusz Gajos kończy 80 lat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.