bilety teatr Warszawa

Budapeszt – modne miasto

Fot: Pixabay.com

Niektórych turystów przyciągają tutaj zabytki, innych zakupy w drogich butikach, ale i są tacy, dla których celem wyprawy są węgierskie specjały. Tokaj, lecso czy gundel – to nie jedyne madziarskie przysmaki, jakie serwuję się w stolicy Węgier. Budapeszt zajmuję zaszczytne miejsce wśród najpiękniejszych miejsc na świecie. Nic więc dziwnego, że miasto co roku odwiedza 30 milionów turystów.

Stolica Węgier powstała w 1873 roku w wyniku połączenia się Budy i Starej Budy położonych na pofałdowanym, górzystym prawym brzegu Dunaju z lewobrzeżnym Pesztem. Najważniejsze zabytki znajdują się na Wzgórzu Zamkowym, na wysokości 180 metrów nad poziomem morza.

Dzielnica Zamkowa jest pradawnym centrum miasta i tym samym najważniejszym zespołem zabytkowym kraju. Na jej terenie zobaczymy m.in. Pałac Królewski – jeden z symboli kraju, który od XIII do XX wieku wielokrotnie ucierpiał w czasie wojen. Trzykrotnie uległ zniszczeniu. Kilka razy był przebudowywany, aby ostateczną formę klasycystyczna uzyskać po II wojnie światowej. Dziś mieści się tutaj muzeum i siedziba Prezydenta.

Na Placu św. Trójcy znajduję się 700 – letni kościół św. Macieja, który był miejscem koronacji królewskich. Obecną neogotycką formę uzyskał w 1896 roku, w czasie wielkiej przebudowy. W dawnym kościele koronacyjnym, często odbywają się koncerty organowe. Słynna jest tutejsza kolekcja ornatów, można też obejrzeć kopię korony węgierskiej.

Fot: Pixabay.com

We wnętrzu świątyni w sarkofagu jest pochowany król Bela III i jego żona. Obok kościoła znajduje się Baszta Rybacka, zbudowana pod koniec XIX wieku w stylu neoromańskim, z białych kamieni. Z jej murów rozciąga się niezwykła panorama miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie stoi luksusowy Hotel Hilton, który już w roku budowy zdobył tytuł hotelu roku.

Ulica Andrassyego jest jedną z najważniejszych części Budapesztu. Pod nią ciągnie się pierwsze na kontynencie europejskim metro, którego stacje zachowały swój autentyczny charakter sprzed 130 lat. Na ulicy Andrassyego stoi budynek Opery – jeden z najpiękniejszych zabytków miasta. W jej wnętrzach znajduje się przepiękna klatka schodowa, pełne przepychu sale i widownia w kształcie podkowy. Aleje zamyka plac z Pomnikiem Milenijnym wzniesionym dla uczczenia jubileuszu 1000 -lecia zdobycia ziemi węgierskiej. Niedaleko znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, posiadające kolekcję sztuki hiszpańskiej.

Fot: Pixabay.com

Najbardziej charakterystyczną budowlą Budapesztu jest Parlament, położony nad Dunajem, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Zdobią go malowidła węgierskich artystów. Tutaj przechowywane są od 2000 r. korona królewska, jabłko i berło. Parlament składa się z 691 pomieszczeń i okazałej secesyjnej klatki schodowej.

Warto zobaczyć wiszący Most Łańcuchowy, który stał się symbolem miasta. Zbudowany został w 1849 roku według projektu Janosa Marschalko. Po obydwu krańcach mostu stoją kamienne lwy.

Podczas pobytu w stolicy Węgier, koniecznie trzeba wejść na Górę Gellerta. Górę nazwano na cześć biskupa Gellerta. Znajdująca się tam Cytadela z XIX wieku jest najważniejszym punktem obserwacyjnym miasta. Oprócz twierdzy na wzgórzu znajduje się 14 – metrowy Pomnik Wolności poświęcony żołnierzom Radzieckim, poległym w walce o Budapeszt.

Fot: Pixabay.com

W ciągu zaledwie kilku minut można dojechać autobusem z centrum miasta do niezwykłego muzeum. Park Rzeźb – to kilkadziesiąt pomników z epoki socjalizmu usuniętych z ulic Budapesztu w wyniku zmiany systemu. Jednym z najciekawszych eksponatów jest 6 -metrowej wysokości rzeźba „wyzwoliciela” żołnierza radzieckiego o przerażającym wyglądzie, który trzyma w ręce sztandar z sierpem i młotem. W parku znajdziemy również pomniki m.in. Lenina, Dymitrowa czy Marksa i Engelsa.

Odwiedzając miasto warto skorzystać z licznych kąpielisk z wodą termalną. Na terenie Budapesztu znajdziemy ponad 80 tego typu obiektów. Wśród nich są zachowane w oryginalnym stanie łaźnie tureckie z XVII czy baseny z wodą termalną. W Budapeszcie działają także hotele, w których można korzystać z kąpieli w wodach leczniczych.

Warto odwiedzić  z dziećmi Ogród Zoologiczny z 1866 roku  i Oceanarium – Tropicarium. Na powierzchni wynosi blisko 3000 m2 możemy podziwiać wspaniałą podwodną florą i fauną zbiorników słodko i słonowodnych. Koniecznie trzeba się przejechać najstarszą linią metra Europy otwartą w 1896 roku.

Fot: Pixabay.com

Wielbiciele zakupów z pewnością odwiedzą Centralna Halę Targową, wybudowaną w 1896 roku, gdzie na trzech kondygnacjach można kupić specjały węgierskiej kuchni m.in. paprykę w każdej postaci, kiełbasy i ubrania. Z kolei na ulicy Andrassyego znajdują się ekskluzywne butiki światowych projektantów i liczne knajpy i kawiarnie.

Budapeszt zachwyca swoją urodą również zimą, kiedy w centrum Budapesztu odbywają się jarmarki świąteczne, a miasto zachwyca wspaniałymi dekoracjami świątecznymi.

Warto wpaść do stolicy Węgier chociaż na weekend i zachwycić się niezwykłym klimatem miasta, zabytkami oraz spróbować madziarskich przysmaków. Wracając z pobytu z Budapesztu kupcie Tokaja, salami, Gyulai Kolbusz i wyroby porcelanowe.

Ewa Krakowska

POLECAMY:

Uroki Tajlandii

Artur Barciś: Praca aktora jest dla mnie wielką radością

„Raj dla opornych”w Teatrze Polonia i Teatrze Wybrzeże. Recenzja

Ewa Szykulska: Uduszą mnie słowa i palenie papierosów

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.