bilety teatr Warszawa

Chicago – miasto wieżowców, „Playboya”, Al Capone, Jazzu, i filmowego Kevina

chicago

fot. pixabay.com

Gdzie można spędzić tak wyjątkowy dzień? Rano popływać w jeziorze, potem zobaczyć dom filmowego Kevina, w południe podziwiać najsłynniejsze obrazy impresjonistów, na deser zjeść pączka z bekonem, a wieczorem wjechać na 108 piętro wieżowca, aby zobaczyć zapierającą dech w piersiach panoramę nocnego miasta. Odpowiedź jest jedna, takie atrakcje tylko w Chicago.

Jeszcze 300 lat temu na terenach dzisiejszego Chicago, były bagniste mokradła zamieszkiwane przez Indian, a potem pola cebuli. Stany Zjednoczone uzyskały terytorium przyszłego miasta w wyniku traktatu zawartego w Greenville w roku 1795 z Indianami.

Dziś Chicago to trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych po Los Angeles i Nowym Jorku, położone nad malowniczym jeziorem Michigan. W 1871 roku pożar strawił jedną trzecią miasta. Według legendy, pożar miał rozpocząć się w momencie, gdy krowa kopnęła lampę naftową, co spowodowało zajęcie się całej drewnianej budowli. Po pożarze miasto szybko odbudowano.

Chicago nazywane jest „Wietrznym miastem”. Najstarsze wzmianki, w której użyto tego określenia, pojawiły się pierwszy raz w miejscowej gazecie w 1885 roku, kiedy napisano o silnych wiatrach, wiejących od strony jeziora Michigan.

Chicago to niezwykłej urody wieżowce, tętniące życiem miasto, pełne rzeźb, rozmieszczonych w różnych częściach miasta i terenów zielonych. To metropolia, które ma fascynującą historię i wiele miejsc, które warto zobaczyć.

chicago

fot. pixabay.com

W tym „Wietrznym mieście” ma swój początek słynna droga Route 66 i mieści się główna siedziba Boeinga. To miasto, w którym wszystko może się zdarzyć. W 1893 r. w Chicago przeprowadzono pierwszą w Stanach Zjednoczonych operację na otwartym sercu. To właśnie tutaj w 1914 roku powstał termin „jazz”. W 1927 roku, słynny Al Capone zarobił w Chicago 60 milionów dolarów sprzedając nielegalny towar. W 1953 roku Hugh Heffner rozpoczął tutaj wydawać magazyn „Playboy” (do dziś w Chicago znajduje się główna siedziba tego magazynu).

W latach 90. XX wieku, jeden z domów na przedmieściach miasta posłużył jako plener filmowy do kultowej serii o „Kevinie samym w domu”. W Chicago kręcono m.in. takie filmowe klasyki, jak „Pół żartem, pół serio”, „Blues Brothers”, „Chicago”, „Transformers 3”. W Chicago powstawały słynne programy telewizyjne „Oprah Winfrey Show” oraz „Jerry Springer Show”.

Z Chicago pochodzi Walt Disney oraz Martin Cooper, który wynalazł pierwszy telefon komórkowy. Zresztą, Chicago to miasto wynalazków. Tutaj wynaleziono m.in. rolki, odkurzacz, krakersy, zamki błyskawiczne, farbę w sprayu i pilot zdalnego sterowania. W jednej z chicagowskich fabryk produkowane są słynne statuetki Oscary.

W Chicago mieszka pierwszy czarnoskóry prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

chicago

fot. pixabay.com

Jednym z symboli miasta jest 108 piętrowy wieżowiec Sears Tower, który ma  442 metry wysokości. Ten najwyższy budynek Ameryki Północnej powstał w latach 70. XX wieku. Z tarasu widokowego rozciąga się zapierająca dech panorama miasta. Atrakcją są wystające z budynku szklane klatki, do których można wejść, aby zobaczyć pod nogami tętniące życiem miasto.

Obowiązkowym punktem wizyty w mieście jest pobyt w Parku Milenijnym, który został otwarty w 2004 roku. Tak jak Nowy Jork ma swój Park Centralny, tak Chicago ma Park Milenijny, położony w sercu miasta, nad brzegiem jeziora Michigan.

Centralnym punktem parku, symbolem miasta, jest Cloud Gate – rzeźba, w kształcie fasoli, o lustrzanej powierzchni, w której odbija się otoczenie. Rzeźba została zaprojektowana przez brytyjską artystkę indyjskiego pochodzenia – Anish Cooper. Inspiracją dla artystki była płynna rtęć. Cloud Gate to popularne miejsce spotkań mieszkańców i ulubione miejsce fotografów.

Warto pospacerować najsłynniejszą ulicą miasta Michigan Avenue, przy której znajdziemy ekskluzywne butiki znanych marek, restauracje, hotele, budynki biurowe oraz redakcje jednego z największych dzienników w Stanach Zjednoczonych, „Chicago Tribune”.

chicago

fot. pixabay.com

Spacerując wzdłuż brzegu jeziora Michigan, dostrzeżemy „Navy Pier”, które zostało otwarte w lipcu 1916 roku. „Navy Pier” to kilometrowe molo, na którym znajdują się liczne atrakcje dla całej rodziny: karuzele, ogród botaniczny, kino, teatr na wodzie, park, muzea, sklepy i restauracje. Największą atrakcją tego miejsca jest wysoki na 60 metrów Diabelski młyn. Będąc tutaj można spróbować pizzy z patelni, naleśników z nutellą, albo zjeść pączka z syropem klonowym i bekonem.

Chicago to również wspaniałe muzea, które koniecznie trzeba odwiedzić. Imponującą kolekcję ponad trzystu tysięcy dzieł dzieł sztuki znajdziemy w Art Institute. Muzeum znane jest z kolekcji obrazów impresjonistycznych i postimpresjonistycznych. Znajdziemy tutaj, m.in. obrazy Monet, Cezanne, Van Gogha i Renoira. W zbiorach muzeum znajduje się również dzieła m.in.: Edwarda Hoppera, Thomasa Cole, Mary Cassatt oraz Granta Wooda. Odwiedzając placówkę, możemy również podziwiać kolekcję drzeworytów japońskich i sztuki afroamerykańskiej.

chicago

fot. pixabay.com

Warto również odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej – Field Museum, gdzie można obejrzeć największy znaleziony dotąd w całości szkielet tyranozaura, mumie egipskie oraz eksponaty archeologiczne i etnograficzne rdzennych ludów obu Ameryk.

Nie lada atrakcją dla całej rodziny będzie wizyta w Muzeum Nauki i Przemysłu, gdzie można przeżyć symulacje lotu Boeing 727, lotu kosmicznego, zobaczyć Apollo 8, który jako pierwszy znalazł się na księżycu, albo znaleźć się w łodzi podwodnej. Wizyta w muzeum to doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć, jak powstają grzmoty, błyskawice, burza czy tęcza.

Chicago jest drugim co do wielkości, po Warszawie, miastem, w którym żyje najwięcej Polaków. W „Wietrznym mieście” wychodzą dwie polskie gazety codzienne, znajduje się również wiele polskich kościołów rzymskokatolickich, polskich restauracji, sklepów. Nasi rodacy, co roku organizują Parady 3-majowe, które przechodzą ulicami miasta. W Chicago znajdują się również Aleja Solidarności, przy której stoją pomniki Mikołaja Kopernika i Tadeusza Kościuszki.

chicago

fot. pixabay.com

Miasto słynie również z Uniwersytetu Chicago, które wykształciło setkę laureatów Nagrody Nobla i meczów baseballa, na które przychodzą całe rodziny. Warto na jeden z takich meczy się wybrać, aby na własnej skórze przeżyć sportowe emocje, zjeść prawdziwego amerykańskiego Hot doga i spędzić sympatyczne popołudnie.

Po meczu koniecznie odwiedźcie kultowe Doughnut Vault, w którym sprzedają najlepsze pączki w mieście. Ich smak wynagrodzi Wam, stanie w długiej kolejce.

Chicago to wyjątkowe miasto, które kusi różnorodnością, wielkomiejskim stylem życia, niezwykłymi miejscami i wyjątkową atmosferą. Po pełnym wrażeń dniu w mieście, warto wybrać się na rejs po rzece Chicago i Jeziorze Michigan skąd można będzie podziwiać oświetlone wieżowce miasta. Chicago to pozycja obowiązkowa.

Ewa Waś

POLECAMY:

Romuald Lipko nie żyje. Niezapomniane przeboje, które skomponował

Krym: Lubię to!

Mikołaj Roznerski: „To, w jakim miejscu w życiu jestem dzisiaj, zawdzięczam sobie”

Najbardziej imprezowe miejsca na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.