bilety teatr Warszawa

Co warto zobaczyć w Sandomierzu? Znamy odpowiedź

Sandomierz. Rynek.

Sandomierz

Sandomierz to położone w województwie świętokrzyskim, na lewym brzegu Wisły, magiczne miasto ze wspaniałymi zabytkami, ciekawą historią i piękną przyrodą. Każdy kto tutaj przyjedzie zakochuje się w tym mieście, położonym na siedmiu wzgórzach, od pierwszego wejrzenia.

Ślady pierwszego osadnictwa na tych terenach pochodzą z neolitu. W X wieku na terenie wzgórza zamkowego była osada, od XI wieku znajdował się tu gród, siedziba książęca. Największy rozkwit Sandomierza przypada na czasy Bolesława Chrobrego. Sandomierz był wtedy jednym z najważniejszych miast Królestwa Polskiego. W XV w. Sandomierz był ważnym ośrodkiem handlowym, w którym często można było spotkać dwór królewski. Upadek miasta spowodowany zniszczeniami nastąpił w czasie potopu szwedzkiego.

Miasto rozsławione zostało prawie dekadę temu dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, którego akcja rozgrywa się w tym pięknym mieście. Nic dziwnego, że Sandomierz stał się filmowym plenerem, bo to miasto nad Wisłą zachwyca swoja urodą na każdym kroku. Co warto zobaczyć w Sandomierzu?

Aby podziwiać urodę tego miejsca, warto wdrapać się na gotycką bramę wjazdową z XV w. Bramę Opatowską, skąd rozciąga się wspaniały widok na Stare Miasto i Góry Pieprzowe.

Sandomierz

Sandomierz. Brama Opatowska

Spacerując po starówce można delektować się rytmem miasta, które skupia się zwłaszcza latem, w licznych kafejkach. Centralnym punktem Starego Miasta jest gotycki Ratusz z połowy XIV wieku. Warto podziwiać również renesansowe kamieniczki, otaczające rynek, które zachwycają swoim wyglądem. Sandomierski rynek kryje wiele tajemnic.

Zobacz: 8 najciekawszych miejsc we Wrocławiu, które musisz zobaczyć

NAJWIĘKSZE ATRAKCJE SANDOMIERZA – TRASA TURYSTYCZNA

Jedną z największych atrakcji jest Podziemna Trasa Turystyczna, która przebiega pod Starówką. To system kilkukondygnacyjnych komór i korytarzy, które w minionych wiekach służyły kupcom do przechowywania towaru. Po przeprowadzeniu w latach 70. ubiegłego stulecia prac modernizacyjnych, korytarze zostały udostępnione turystom. Trasa turystyczna wynosi 470 m. Turyści wchodzą na głębokości 12 m pod ziemią. Z sandomierskimi podziemiami związanych jest wiele legend. Najsłynniejsza z nich opowiada o Halinie Krępiance, która narażając własne życie uwięziła Tatarów w podziemiach i obroniła Sandomierz od wrogów. Będąc w mieście, koniecznie trzeba zobaczyć słynne „Ucho igielne”. To jedyna zachowana furta, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych.

Sandomierz

Rynek Sandomierski

Wielbiciele „Ojca Mateusza” z pewnością odwiedzą Muzeum „Ojca Mateusza”, w którym na powierzchni 300 m kw. zgromadzono elementy scenografii i pamiątki z serialu. Największą atrakcją są naturalnej wielkości figury woskowe aktorów występujących w tym kultowym tasiemcu.

Zobacz: Krakowski Kazimierz – dawne miasto żydowskie

Sandomierz to również wspaniałe kościoły. Najważniejszą świątynią w mieście jest Bazylika Katedralna Narodzenia NMP z XIV wieku z wyposażeniem późnobarokowym. W katedrze znajdują się wspaniałe zdobione nagrobki i rokokowe boczne ołtarze. Z kolei niedaleko Bramy Opatowskiej znajduję się Kościół św. Michała Archanioła z XVII wieku, obecnie kościół seminaryjny. We wnętrzu, zachowana jest rzeźbiona ambona z XVII wieku. Zachował się również bogaty zespół tkanin z XVII-XVIII wieku.

Wizyta w Sandomierzu to również doskonała okazja, aby odwiedzić słynny Wąwóz lessowy Królowej Jadwigi o stromych ścianach, które dochodzą do 10 metrów wysokości. Zbocza wąwozu porośnięte są drzewami i krzewami. Miejsce to zachwyca swoją urodą zwłaszcza latem, kiedy drzewa i krzewy są soczyście zielone. Wąwóz nazwano imieniem Królowej Jadwigi, która uwielbiała Sandomierz. W tym malowniczym miejscu można schronić się przed upałem albo odbyć niezapomniany spacer z przyjaciółmi.

Sandomierz.

Niedaleko Wąwozu w południowo – zachodniej części miasta mieści się Wąwóz Piszczele. Wąwóz wywodzi swą nazwę od kości Tatarów, którzy zostali zamordowani przez okoliczną ludność, kiedy najechali na ziemię sandomierską.

Zobacz: Atrakcje województwa Lubelskiego. Miejsca, które warto zobaczyć

Niezwykłą atrakcją miasta są znakomicie zachowane zwłoki Teresy Izabeli Morsztynówny, które można obejrzeć w krypcie Kościoła św. Józefa. Ciało córki wojewody sandomierskiego, po śmierci nie było nigdy balsamowane, a do dziś nie uległo rozkładowi.

Sandomierz to miejsce, w którym warto spędzić kilka dni, odwiedzić liczne kafejki i muzea miasta, pospacerować po Górach Pieprzowych. Miasto jest również doskonałą bazą wypadową. W okolicach Sandomierza znajdują się m.in. Zamki w Baranowie Sandomierskim i Ujeździe.

Ewa Lipska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.