bilety teatr Warszawa

Atrakcje województwa Lubelskiego. Miejsca, które warto zobaczyć

Atrakcje województwa Lubelskiego w opinii wielu turystów należą do najciekawszych w Polsce.

Atrakcje województwa Lubelskiego w opinii wielu turystów należą do najciekawszych w Polsce. Przedstawiamy dziewięć najpiękniejszych miejsc Lubelszczyzny.

LUBLIN

Lublin to stolica województwa lubelskiego. Jedno z najstarszych miast Polski. Prawa miejskie nadano Lublinowi 700 lat temu. Symbolem miasta jest Zamek Lubelski, który zbudowano w XII wieku. Jedną z największych atrakcji zamku jest XV – wieczna kaplica świętej Trójcy, pokryta rusko – bizantyjskimi freskami, powstałymi na zamówienie Władysława Jagieły. Obecnie w zamku znajduje się Muzeum Lubelskie, w którym można podziwiać m.in. obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”. Warto wejść na Wieżę Trynitarską – neogotycką wieżę – dzwonnicę. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się wspaniała panorama miasta. Koniecznie odwiedźcie 280 metrową podziemną trasę turystyczną biegnącą pod rynkiem. Wstrząsające wrażenie zrobi na Was hitlerowski obóz koncentracyjny „Majdanek”, w którym zginęło 200 tys. osób.

KAZIMIERZ DOLNY

Kazimierz Dolny to jedna z największych atrakcji województwa lubelskiego. Malownicze miasto położone wśród lessowych wąwozów przyciąga, zwłaszcza wiosną i late, tysiące turytów i malarzy, którzy uwieczniają jego piękno. Sercem miasta jest brukowany rynek, otoczony kamienicami i kościołem farnym św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Koniecznie trzeba odwiedzić ruiny zamku, i wejść na basztę, z której roztacza się wspaniała panorama miasta.

Zobacz: Kazimierz Dolny – atrakcje miasta

Obowiązkowym punktem pobytu w miasteczku jest wejście na Górę Trzech Krzyży. Na wzgórzu znajdują się trzy krzyże, upamiętniające morową zarazę z trzynastego wieku. Będąc w Kazimierzu Dolnym, warto odwiedzić kultową herbaciarnię „U Dziwisza”, zjeść żydowskie dania w słynnej knajpie „U Fryzjera” oraz spróbować maślanego koguta – symbolu miasta w cukierni „U Sarzyńskich”.

Kazimierz

Kazimierz Dolny

KOZŁÓWKA

Kozłówka to miejsce niezwykłe. Miasto leży w północnej części województwa lubelskiego. Znajduje się tutaj Pałac Zamoyskich, który zachwyca przepięknymi, barokowymi wnętrzami. W pałacu znajdziemy kolekcje m.in. obrazów i porcelany. Na pierwsze piętro, prowadzi klatka schodowa zdobiona sztukateriami, marmurami, z neorokokową balustradą. Ściany pałacu rodu Zamoyskich, zdobi tysiąc portretów w pozłacanych ramach i 50 olbrzymich luster.

Zobacz: Kozłówka: Podlubelski Wersal

W pałacu znajduje się olbrzymia ilość mebli: komód, szaf gdańskich, foteli, sekretarzyków. W większości zostały zrobione na zamówienie. Każde z pomieszczeń ma inny kolor ścian: od białego po niebieskie, zielone do fioletowego. Pałac otoczony jest 20 ha parkiem, w którym kwitną przepiękne czerwone róże, begonie i szałwie. W dawnej powozowni powstała galeria sztuki socrealizmu. Te jedną z największych atrakcji województwa lubelskiego można odwiedzać cały rok.

Kozłówka, pałac

Kozłówka

NAŁĘCZÓW

30 kilometrów od Lublina znajduje się znane uzdrowisko Nałęczów. To jedyne w kraju uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Sercem miasta jest 25 ha Park Zdrojowy, w którym znajduje się staw oraz m.in.: z Pałac Małachowskich, Dom Zdrojowy i Stare Łazienki. Wiosną i latem można tutaj spacerować pośród wspaniałej roślinności i schronić się przed słońcem w cieniu drzew. Warto wybrać się na spacer po mieście, aby podziwiać willową zabudowę, budynki reprezentujące styl szwajcarski i zakopiański. W Nałęczowie rozlewane są słynne wody  – „Nałęczowianka” i „Cisowianka”.

PUŁAWY

W pobliżu skarpy wiślanej w Puławach, znajduje się klasycystyczno – romantyczny kompleks pałacowo – parkowy. Dzięki niemu Puławy uzyskały miano „Polskich Aten”. Najbardziej okazały jest Pałac Czartoryski, według barokowego projektu Tylmana z Gameron z XVII wieku. Dzięki niemu Puławy uzyskały miano „Polskich Aten”. Pałac otacza 30 ha park. Na terenie parku znajdują się liczne budowle m.in. Świątynia Sybilli wybudowana w latach 1798–1801 według projektu Aignera na wzór antycznej świątyni Westy w Tivoli. Nawiązania antyczne można również znaleźć w takich obiektach jak pałac Marynki czy domek grecki.

CHEŁM

Chełm to miasto, które leży 27 km od granicy z Ukrainą. Miasto ma bogatą historią dawnego styku trzech kultur: polskiej, ruskiej i żydowskiej. Będąc w Chełm, warto zobaczyć Barokową Bazylikę Narodzenia NMP oraz liczne świątynie prawosławne i synagogi. Jedną z największych atrakcji województwa lubelskiego są chełmskie podziemia kredowe. Zabytkowa kopalnia kredy to unikatowa pozostałość górnictwa kredowego. Znajduje się w niej kompleks komór i korytarzy, który powstał w wyniku eksploatacji kredy piszącej, której złoża znajdują się pod powierzchnią miasta. Turyści mogą zobaczyć m.in. odcinek kopalni z unikatowymi formami krasu kredowego i płaskorzeźbą orła.

SZCZEBRZESZYN

Szczebrzeszyn znany jest z wiersza Jana Brzechwy ze słowami „W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”, dlatego u podnóża Góry Zamkowej stoi od 2002 roku drewniany pomnik świerszcza grającego na skrzypcach. W mieście jest jeszcze kilka innych pomników świerszczy.

Zobacz: Parki rozrywki w Polsce, które trzeba odwiedzić

ROZTOCZAŃSKI PARK NARODOWY

Roztoczański Park Narodowy to jeden z najbardziej zalesionych parków narodowych w Polsce. Występują tu jodły, świerki, buki, jawory, klony czy lipy.  Na terenie parku można spotkać m.in.: żółwie błotne, padalce zwyczajne, jelonki, orliki, kobuzy, koniki polskie, bociany czarne. Za „ początek” Roztoczańskiego Parku Narodowego uznaje się miasto Zwierzyniec, gdzie znajduje się położony na środku jeziora kościół św. Jana Nepomucena.

Roztocze staw

Roztocze, Fot. pixabay.com

ZAMOŚĆ

Zamość to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Sercem miasta jest unikalne, renesansowe Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. To tutaj znajduje się manierystyczno – barokowy ratusz z 52-metrową wieżą zegarową oraz schodami wachlarzowymi z XVIII w. Na rynku można podziwiać o kolorowych fasadach kamienice ormiańskie. Zachwyca renesansowa katedra, wzniesiona w XVI w., wewnątrz której znajduje się 9 kaplic z renesansowymi dekoracjami. Warto również odwiedzić w Zamościu podziemną trasę turystyczną.

Ewa Domagała

POLECAMY:

Kozłówka: Podlubelski Wersal

Kazimierskie impresje

Śladami Fryderyka Chopina – od Brochowa do Warszawy

Ewa Gawryluk: Nie uważam się za gwiazdę

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.