bilety teatr Warszawa

8 najciekawszych miejsc we Wrocławiu, które musisz zobaczyć

Wrocław to wspaniałe zabytki, malownicze zaułki Starego Miasta, wspaniałe ogrody i bogate życie nocne. Specjalnie dla Was wybraliśmy 8 najciekawszych miejsc stolicy Dolnego Śląska.

SKY TOWER

Jest w tej chwili największym budynkiem biurowo – mieszkalnym w Polsce. Obiekt został oddany do użytku w grudniu 2012 roku. Biurowiec z metalu i szkła ma wysokość 212 metrów i 51 pięter. Do budowy budynku zużyto m.in. 40 000 metrów kw. szkła i 30 000 ton stali. W biurowcu znajduje się 236 apartamentów i 38 wind. Na parterze znajduję się galeria handlowa. Największą atrakcją obiektu jest punkt widokowy na 50 piętrze, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Wrocław i Górę Ślężę. Przed wejściem do budynku znajduję się rzeźba „Profil czasu” Salvadora Dali. Inspiracją rzeźby był słynny obraz „Trwałość pamięci”, który stał się symbolem surrealizmu. Właścicielem wieżowca jest znany biznesmen Leszek Czarnecki.

HALA STULECIA

Hala została wzniesiona w latach 1911 -1913 według projektu Maxa Berga. Obiekt znajduję się w Parku Szczytnickim, niedaleko Ogrodu Japońskiego. Hala ma 42 m wysokości, nakrywająca ją kopuła 67 m średnicy. Szerokość wnętrza hali wynosi 95 metrów, całkowita powierzchnia wynosi 14,0 tys.m². W 2006 roku Hala Stulecia została uznana za obiekt Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obecnie w jej siedzibie odbywają się liczne koncerty, spektakle i wystawy.

AQUAPARK WROCŁAW

To jeden z największych aquaparków w Europie. Obiekt istnieje od 2008 roku. Co roku odwiedza go milion osób. Do dyspozycji gości jest m.in.: zewnętrzny basen solankowy, dzika rzeka, jacuzzi, basen ze sztucznymi falami, basen pływacki, kilka rodzajów zjezdżalni. Po pobycie na terenie hali basenowej można skorzystać z kompleksu ponad 10 saun m.in.: sauny fińskiej, infrared puna, łaźni kamiennej, sauny parowej, sauny corsu. Na terenie obiektu znajduję się też siłownia oraz liczne bary. Dużą atrakcją jest bar wodny, znajdujący się na środku jednego z basenów. Nie wychodząc z wody można zamówić bezalkoholowego drinka.

WROCŁAWSKIE KRASNALE

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić miejski krajobraz Wrocławia bez figur krasnali. Znajdują się one w różnych częściach miasta, wiszą na latarniach, stoją pod witrynami sklepów czy na chodniku. Geneza ich powstania wiąże się z ruchem „Pomarańczowej alternatywy”, który w latach 80 -tych za pomocą graffiti krasnali próbował pokazywać absurdy PRL- owskiej rzeczywistości. W 2005 roku pierwsza figura krasnala pojawiła się na ulicach Wrocławia. Dziś w mieście znajduję się 316 figur krasnoludków. Spacerując po stolicy dolnego Śląska nagle można natknąć się np. na krasnoludka z lusterkiem w ręku, krasnala z laptopem czy na deskorolce. Z każdym kolejnym rokiem mosiężnych figur przybywa.

OGRÓD ZOOLOGICZNY

Wrocławskie zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Otwarty został 10 lipca 1865 roku. Obecnie zajmuje powierzchnie 33 hektarów, na której można oglądać 10 500 zwierząt. Jedną z największych atrakcji ogrodu jest Afrykarium, gdzie prezentowane są ekosystemy wodne i lądowe Afryki. Cały kompleks liczy 19 basenów, o pojemności 15 milionów litrów wody. Turyści odwiedzający Afrykarium mają szansę podziwiać m.in.: rekiny, manaty, płaszczki, które pływają w specjalnych basenach nad głowami odwiedzających obiekt. Z kolei w hali wolnych lotów można obserwować ptaki z afrykańskiej sawanny. Poza tym we wrocławskim zoo można podziwiać wiele rzadkich gatunków zwierząt: żuraw mandżurski, mrównik czy daniela mezopotamskiego.

MUZEUM KOLEJNICTWA

Na jednym z najstarszych dworców kolejowych w Polce – Dworcu Świebodzkim znajduje się Kolejkowo – Muzeum Kolejnictwa. Wizyta w muzeum to podróż przez miniaturowy świat, bo znajduje się tutaj olbrzymia makieta, która odwzorowuje życie mieszkańców miasta. Turyści mają szansę obserwować życie na stacji kolejowej, odjeżdżające i przyjeżdżające pociągi, podziwiać miniatury zabytków Dolnego Śląska, miniatury 108 samochodów, czy obserwować zjawisko dnia i nocy. Wizyta w tym muzeum to niezapomniane przeżycie dla dużych i małych:)

OGRÓD JAPOŃSKI

Wizyta w tym ogrodzie to nie lada gratka dla miłośników kultur Dalekiego Wschodu. Ogród powstał z inicjatywy orientalisty Fritza von Chohberga na potrzeby Wystawy Ogrodniczej, która odbywała się w 1913 roku. W latach 1995 – 1997 przy współpracy japońskich ogrodników ogród poddano renowacji i nadano mu nowy kształt. Park stanowi unikatowy, żywy fragment kultury japońskiej, w którym połączono kilka typów japońskich ogrodów. Na jego terenie rośnie ponad 80 gatunków azjatyckich roślin. Dużą atrakcją są kamienne wyspy, staw czy drewniane mosty.

OSTRÓW TUMSKI

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, pozostałość pierwszej osady z X wieku. To tutaj odkryto pierwsze ślady osadnictwa. Ponad tysiąc lat temu Ostrów był wyspą u ujścia Oławy do Odry. Jedną z najważniejszych budowli jest gotycka Archikatedra św. Jana Chrzciciela. Z jej szczytu można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Najstarszą zachowaną budowlą Ostrowa jest kościół św. Idziego. Na Ostrów tumski prowadzi Most Tumski (Zakochanych). Na jego przęsłach zakochani wieszają kłódki z inicjałami imion, na znak trwałości ich uczucia.

Ewa Domagała

POLECAMY:

Kraków: Piękno w czystej postaci

Sławek Saran: Mistrz Polski Baristów 2008 roku: Trzeba robić w życiu to co się lubi

„Raj dla opornych” w Teatrze Polonia i Teatrze Wybrzeże. Recenzja

Kultowe horrory na Halloween

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.