bilety teatr Warszawa

Konstancin Jeziorna: Enklawa bogaczy

Konstancin Jeziorna. Tężnia

Konstancin Jeziorna. Park z tężnią.

Konstancin Jeziorna to najbardziej snobistyczny adres w kraju. W otoczeniu bujnej przyrody, za wysokimi płotami mają tutaj swoje rezydencje znani polscy milionerzy, artyści i biznesmeni.

20 km na południe od centrum Warszawy znajduję się tonący w zieleni i kwiatach Konstancin- Jeziorna. Miasto – ogród powstało w wyniku połączenia kilku wsi i miast w 1969 roku. Wcześniej miasto funkcjonowało jako Konstancin i zostało założone w 1897 roku przez rodzinę hrabiów Potulickich. Witold hr. Skórzewski otrzymał w spadku te tereny po ciotce i nazwał powstające miasto od imienia swojej matki Konstancji. Leśne tereny niedaleko Warszawy szybko stały się popularnym miejscem, gdzie zaczęto budować wille letniskowe zaprojektowane przez czołowych architektów tamtego okresu. Konstancińskie wille to prawdziwe perły architektury.

Mieszkańcami  Konstancina były elity intelektualne stolicy, przemysłowcy, bogaci kupcy, których było stać na drogie działki. W Konstancinie mieszkał m.in. Stefan Żeromski, rodzina Wedlów, Maria Dąbrowska i Wacław Gąsiorowski. W tamtym czasie w mieście kwitło życie towarzyskie. Odbywały się koncerty, dansingi, działała wytworna restauracja i kasyno. W miejscowej rzece można było pływać na kajakach.

Konstancin Jeziorna. Willa

W 1917 roku w Konstancin stał się uzdrowiskiem. Ze względu na złoża wód leczniczych i specyficzny mikroklimat Konstancin Jeziorna jest jedynym uzdrowiskiem w województwie mazowieckim. W mieście funkcjonują liczne sanatoria, w których można leczyć m.in. schorzenia narządu ruchu.

Sercem miasta jest Park Zdrojowy, który zwłaszcza latem tętni życiem. W jego centralnej części znajduję się tężnia solankowa wzniesiona w 1978 roku (40 m długości i 6 m wysokości). Jest druga najstarszą i najbardziej rozpoznawalną po tej w Ciechocinku. Na placu tężni znajdują się ławki i grzybek inhalacyjny, z którego wydobywa się mgła solankowa. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy i układ oddechowy. Latem tężnia oblegana jest przez kuracjuszy i przyjezdnych. Na terenie parku znajdują się również Centrum hydroterapii, kawiarnie, place zabaw i amfiteatr. W okresie letnim to w Parku Zdrojowym skupia się życie towarzyskie miasta.

Konstancin Jeziorna Dom

Chłonąć atmosferę miasta można również spacerując uliczkami Konstancina, gdzie znajdują się zabytkowe wille, w większości niestety mające najlepsze lata za sobą. Te, które zostały odnowione są własnością prywatną. Najdroższą i najbardziej luksusową ulicą jest ulica Batorego, przy której znajdują się okazałe wille i domy z pięknymi ogrodami. Na posesjach stoją luksusowe samochody. Domy schowane są za wielkimi płotami w otoczeniu lasu. Wejścia na posesję strzegą ochroniarze (podobno z karabinami) i kamery.

Tak jak 100 lat temu w obecnym Konstancinie mieszkają najważniejsze postaci ze świata kultury, sztuki i biznesu, znani sportowcy i dziennikarze. W Konstancinie mieszka m.in. Maryla Rodowicz, Tomas Lis, Jolanta Fraszyńska, Zbigniew Zamachowski, Urszula Dudziak, Karol Strasburger, Zbigniew Niemczycki, Ryszard Krauze czy Jerzy Urban. Po II wojnie światowej miał tu swoje rezydencje m.in. Bolesław Bierut, Edward Gierek i Władysław Gomułka. W latach 90 – tych mieszkał tu m.in. Jan Kulczyk i Józef Glemp. Na kupno rezydencji w Konstancinie stać tylko najbogatszych. Ceny konstancińskich willi wahają się od 10 do 25 milionów złotych.

 Konstancin Jeziorna

Znanych mieszkańców miasta przy odrobinie szczęścia można spotkać np. w „Starej Papierni”. W starym młynie w Jeziornie w XVIII wieku powstało pierwszy na Mazowszu zakład papierniczy. Po pożarze w 1984 roku obiekt wyremontowano. Dziś w tym miejscu jest „Stara Papiernia”, stylowe centrum handlowe z restauracjami i kawiarniami, położone nad kanałem wodnym.

Konstancin – Jeziorna to nie tylko wspaniała przyroda i luksusowe wille, ale także świetne lokale gastronomiczne. Z pysznych deserów i ciast słynie cukiernia Buchmana, która istnieje od 1937 roku. W ofercie lokalu mieszczącego się w Parku Zdrojowym jest m.in. ciastko cygańskie, tarty owocowe, ciasto ponczowe, bezy, rogaliki z wiśnią i szeroka gama napojów. Na obiad warto wpaść do Gospody Zalewajki, pełnej staropolskich smaków. W menu m.in. karczek z dzika, smażony na smalcu kotlet schabowy, golonka w piwie, kaczka w sosie perskim czy swojska zalewajka. Pyszne jedzenie zjemy również w restauracji La Grappa. W menu m.in. krem z kurek, pierś z kurczaka w szynce parmeńskiej, i duży wybór pizzy.

Konstancin to malownicze miasto na weekendowy wypad, gdzie w otoczeniu sosnowych lasów można nabrać chęci do życia i odpocząć przy filiżance pachnącej kawy w jednej ze stylowych kawiarni w Parku Zdrojowym.

Maciej Łukomski

POLECAMY:

Paryż – miasto, które zachwyca na każdym kroku

Tak mieszkają najbogatsi, czyli najbardziej luksusowe adresy w Polsce

Krystyna Janda: Życie przez zaniechanie nie jest ciekawe

Portofino – synonim luksusu i bogactwa

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.