Na deptaku w Ciechocinku

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Powietrze pachnące solanką, soczysta zieleń, dywany kwiatów, tramwaje konne, i atmosfera sanatoryjnych romansów. Ciechocinek to niezwykłe miasto.

Ciechocinek to jedno z najpopularniejszych uzdrowisk w Polsce. Swoja sławę zawdzięcza źródłom solankowym, które wykorzystywane są tutaj do leczenia wielu schorzeń. Leczy się tutaj choroby  reumatyczne, kobiece, układu oddechowego czy krążenia. Nic więc dziwnego, że przyjeżdża tutaj co roku ok. 80 tysięcy kuracjuszy. Uzdrowisko powstało dzięki staraniom Konstantego Leona Wolickiego i ministra skarbu Królestwa Polskiego Ksawerego Druckiego – Lubeckiego. W 1824 roku wybudowano tutaj warzelnie soli z tężniami solankowymi. Od 1836 roku zaczęto wykorzystywać ją do celów komercyjnych. Te datę uważa się za narodziny uzdrowiska Ciechocinek.

Centralnym punktem uzdrowiska jest fontanna „Grzybek” z której wyrzucana jest solanka, zasilająca również tężnie. Fontanna pełni też funkcję leczniczą. Woda solankowa z fontanny jest rozpylana w  powietrzu. Dzięki temu kuracjusze mogą „nawdychać się” aromatycznego aerozolu, siedząc na ławkach, które ustawiono wokół „Grzybka” i cieszyć się chwilą.

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

W północnej części uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy, który został założony w 1876 roku, według projektu Hipolita Cybulskiego. 19 ha park zachwyca interesującym starodrzewem. Występują tu m.in. kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy czy skrzydłorzech kaukaski. Znajduje się tu jeden pomnik przyrody – dąb szypułkowy o wysokości 22 metry i obwodzie 390 cm. W miejscowym stawie pływają kaczki, a obok spacerujących kuracjuszy chodzą pawie. To tutaj można zachwycać się magią przyrody.

W Parku Zdrojowym stoi drewniany pawilon, w którym znajduje się pijalnia wód mineralnych i muszla koncertowa z 1909 roku. Odbywają się tutaj liczne imprezy m.in. wybory Miss Krystynki, w którym mogą startować panie o imieniu Krystyna.

W Ciechocinku koncerty i imprezy odbywają się także w Teatrze Letnim, który znajduje się w XIX-wiecznym budynku. Teatr usytuowany jest przy ulicy Mikołaja Kopernika. Zbudowany został w stylu secesji szwajcarskiej w 1891 roku. Widownia ma 240 miejsc siedzących i 8 lóż. W Teatrze Letnim występowały największe gwiazdy: Nina Andrycz, Adolf Dymsza, Mieczysław Fogg czy chór Dana.

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Ciechocinek słynie nie tylko z walorów uzdrowiskowych, ale także z przepięknych dywanów kwiatowych. Co roku sadzi się tutaj ok. 250 tysięcy kwiatów, które zdobią miejscowe parki i skwery. Jedną z największych atrakcji miasta jest Zegar Kwiatowy. Kwietnik wykonany jest w kształcie tarczy zegara. Pokazujący aktualny czas wskazówki napędzane są mechanizmem elektrycznym. Zegar Kwiatowy powstał w 1934 roku.

Symbolem miasta jest zabytkowy zespół trzech drewnianych tężni, w których odparowuje się solankę, wzniesiono w XIX wieku. Tężnie zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa. Zbudowane w latach 1824-1828 unikatowe konstrukcje mają blisko 2 kilometrów długości. Wizyta na tężniach, gdzie tworzy się bogaty w jod mikroklimat, to obowiązkowy punkt pobytu w Ciechocinku. Pomiędzy tężniami mieści się Park Zdrowia, w którym znajdował się w latach 1932 -2001 basen solankowy. Niestety kąpielisko zostało zamknięte.

Latem warto pospacerować po Parterach Hellwiga. To ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej, który w 1934 roku zaprojektował Zygmunt Hellwig. Teren ten, na całej długości zdobią malownicze kobierce kwiatowe. Znajduję się tutaj również fontanna, gdzie wieczorem odbywają się tu pokazy światła. Wtedy fontanna świeci w różnych kolorach. Partery Hellwiga to ulubione miejsce spacerów kuracjuszy.

Fot: Pixabay.com/ CCO Creative Commons

Wieczorami w okolicznych knajpach odbywają się dancingi, bez których żadne szanujące uzdrowisko nie może się obyć. Kuracjusze zapominają o swoich dolegliwościach i tańczą na parkiecie, śpiewają, piją alkohol, romansują. Dancingi kończą się o 22, kiedy rozpoczyna się cisza nocna.

Pełna spacerujących kuracjuszy jest również słynny deptak ciechociński – ulica Armii Krajowej, o którym układano piosenki. Życie tętni również w słynnej restauracji „Zdrojowa”, mieszczącej się w budynku dawnego „Casino Europa”, będącego w okresie międzywojennym ważnym miejscem spotkań miejscowych elit.

Ciechocinek to doskonałe miejsce, aby posiedzieć w miejscowych kawiarniach, spacerować malowniczymi trasami i cieszyć się życiem, nawet jak wszystko boli i ma się 60 lat. Starsi ludzie wiedzą, co to jest „radość życia”.

Warto wpaść do Ciechocinka i zachwycić się urodą miasta.

Adrian Guz

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o