bilety teatr Warszawa

Najlepsze komedie i farsy w polskim teatrze, które musisz zobaczyć

„Pomoc domowa” Fot: K. Chmura Cegiełkowska/ mat. prasowe Och Teatru

Wybraliśmy dla Was najlepsze komedie, które w tej chwili można zobaczyć w polskich teatrach. Wizyta na którymś z tych spektakli sprawi, że wyjdziecie z teatru w doskonałych humorach.

„CZARNA KOMEDIA”

To jedna z najśmieszniejszych komedii, jakie w tej chwili możemy zobaczyć na polskich scenach. Początkujący rzeźbiarz ma za chwilę gościć milionera, który chce kupić jego pracę oraz przyszłego teścia. Awaria oświetlenia spowoduję, że ten wieczór będzie dla rzeźbiarza niezapomniany. W jego mieszkaniu pojawi się ekscentryczna sąsiadka, sąsiad gej i dawna dziewczyna. Fenomen tego przedstawienia polega na tym, że kiedy na scenie gaśnie światło, aktorzy poruszają się swobodnie. Kiedy na scenie zapalają się reflektory, bohaterowie sztuki poruszają się po omacku. Polecamy spektakl „Czarna komedia” w Teatrze Kamienica. W przedstawieniu możemy zobaczyć m.in.: Mateusza Damięckiego, Piotra Zelta, Martę Wierzbicką i znanego z „Klanu” Jana Wieczorkowskiego, który tutaj w roli geja rozśmiesza do łez.

Recenzja spektaklu: Recenzja: „Czarna komedia” w Teatrze Kamienica

„Czarna komedia” /
Fot: mat prasowe Teatru Kamienica

„KOLACJA DLA GŁUPCA”

Od 20 lat w warszawskim Teatrze Ateneum możemy oglądać komedię „Kolacja dla głupca” Francisa Webera z Piotrem Fronczewskim i Krzysztofem Tyńcem w rolach głównych. Bohaterem sztuki jest Pierre Brochant, który ze swoimi kolegami urządza „kolacje dla głupca” – konkursy, gdzie każdy z kolegów musi przyprowadzić jakiegoś nieudacznika… Spektakl w Ateneum cieszy się olbrzymim powodzeniem, bo został zagrany już 1000 razy. Koniecznie się wybierzcie do Ateneum! Po sztukę „Kolacja dla głupca” sięgnęli także dyrektorzy innych teatrów w Polsce. Spektakl możemy oglądać również w teatrach m.in.: we Wrocławiu, Kalisza, Łodzi i Gdyni.

"Kolacja dla głupca"

„Kolacja dla głupca” /Fot: Bartek Warzecha, mat. prasowe teatru

„LEPIEJ JUŻ BYŁO”

W warszawskim Teatrze Współczesnym możemy oglądać komedię „Lepiej już było” Cat Delaney, której bohaterką jest emerytowana aktorka Esmeralda, która w niebanalny sposób postanawia dorobić sobie do emerytury, napadając na banki. Przedstawienie jest popisem aktorskim Marty Lipińskiej, która zagrała główną rolę. W obsadzie spektaklu znaleźli się również Monika Kwiatkowska, Agnieszka Pilaszewska i Zbigniew Suszyński.

Fot: Marta Ankiersztejn/ mat. prasowe Teatru Współczesnego

„MAYDAY”

To bodaj najsłynniejsza farsa na świecie autorstwa Raya Cooneya. Perypetie londyńskiego taksówkarza, który ma dwie żony, rozśmieszają od lat widzów na całym świecie. Pewnego dnia tajemnica wyjdzie jednak na jaw. Główny bohater sztuki wraz ze swoim nieporadnym przyjacielem Stanleyem będą próbowali wybrnąć z tej sytuacji. Co zrobią, aby żony się nie dowiedziały o wzajemnym istnieniu? Przekonacie się oglądając spektakl. „Mayday” od lat święci triumfy również na polskich scenach. Nie ma chyba w naszym kraju miasta, w którym spektakl nie byłby grany. Sztuka w Polsce pierwszy raz była zagrana w warszawskim Teatrze Kwadrat w 1992 roku. My, polecamy wybrać się na „Mayday” do Och- Teatru. W rolach głównych występuję Rafał Rutkowski i Artur Barciś. Ubawicie się do łez. Ray Cooney napisał również „Mayday 2”, który także znajduję się w repertuarze sceny przy Grójeckiej. Spektakl ilustrowany jest przebojami zespołu „Boney M.”

„Mayday” / Fot. R. Jaworski, mat. prasowe teatru

Recenzja spektaklu: „Mayday” w Och Teatrze: Finezyjny Cooney

„POMOC DOMOWA”

W stołecznym Och-Teatrze możemy oglądać farsę „Pomoc domowa” Marca Camolettiego. W roli tytułowej Krystyna Janda. Jedna noc, jeden dom, mąż, który lubi „tipsiary”, rozwibrowana seksualnie żona, włoski kochanek, kochanka, która wszystkim wmawia, że jest dziewicą, i zaradna pomoc domowa, która próbuje ukryć zdrady małżeńskie swoich pracodawców. Do tego lejący się strumieniami alkohol, który miesza w głowach bohaterom sztuki, powodując lawinę komplikacji. Znakomicie zagrany spektakl po którym wyjdziecie w szampańskich nastrojach.

Krystyna Janda w spektaklu „Pomoc domowa”, Fot: Kasia Chmura Cegiełkowska/ mat. teatru

Recenzja spektaklu: „Pomoc domowa” w Och Teatrze: Och! Janda

„SEX DLA OPORNYCH”

Dorota Kolak jako Barbara i Mirosław Baka jako Karol – para małżeńska z trzydziestoletnim stażem, która postanawia spędzić weekend w hotelu z poradnikiem „Sex dla opornych”, aby ratować małżeństwo. On, fajtłapowaty pan domu. Ona, przeżywająca drugą młodość 50 – latka, która w seksie chce spróbować nowych rzeczy. Czy uda im się odbudować małżeństwo? Spektakl w reżyserii Krystyny Jandy stał się teatralnym przebojem zarówno w warszawskim Teatrze Polonia jak i gdańskim Teatrze Wybrzeże. Mirosław Baka i Dorota Kolak zagrali to przedstawienie na obydwu scenach już ponad 400 razy, przy wypełnionej po brzegi widowni. Można umrzeć ze śmiechu. Warto również zobaczyć drugą część spektaklu „Raj dla opornych”, w którym pojawia się zwariowana siostra Karola, która kocha życie, facetów, imprezy i motocykle.

Fot: Michał Andrysiak/ mat. prasowe T. Polonia

„SZALONE NOŻYCZKI”

W 1999 roku w stołecznym Teatrze Kwadrat odbyła się premiera „Szalonych nożyczek” Paula Portnera. Nikt pewnie nie przypuszczał, że ten spektakl stanie się największym przebojem tej sceny. Do dziś spektakl zagrano ponad 950 razy. Akcja „Szalonych nożyczek” rozgrywa się w salonie fryzjerskim, w którym popełniono morderstwo. Na miejscu zjawia się policja i rozpoczyna śledztwo do którego zostają włączeni widzowie, którzy oglądają spektakl. Publiczność musi zdecydować, kto zamordował. Dobra zabawa gwarantowana. W spektaklu Teatru Kwadrat występuję m.in.: Ewa Wencel, Lucyna Malec i Grzegorz Wons. „Szalone nożyczki” znajdują się również w repertuarze teatrów w Radomiu, Koszalinie czy Wałbrzycha.

„ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM”

Miłośnicy humoru Woody Allena koniecznie powinni odwiedzić Teatr 6 Piętro, gdzie grany jest spektakl „Zagraj to jeszcze raz, sam”. Premiera tego przedstawienia inaugurowała działalność Teatru 6 Piętro w 2010 roku. Bohaterem sztuki jest krytyk filmowy Allan Felix, który zakochuje się w żonie swojego najlepszego przyjaciela. W roli głównej wystąpił dziennikarz Kuba Wojewódzki, który tą rolą zadebiutował w teatrze. W obsadzie spektaklu również Barbara Kurdej – Szatan, Michał Żebrowski i Daniel Olbrychski.

„32 OMDLENIA”

Jerzy Stuhr, Krystyna Janda i Ignacy Gogolewski w trzech jednoaktówkach Czechowa. Spektakl przygotowany na jubileusz pracy artystycznej Jerzego Stuhra. Aktor w roli m.in. „starego kawalera” gra fenomenalnie, rozśmieszając do łez publiczność i Krystynę Jandę, która na każdym pokazie tego spektaklu „płacze ze śmiechu”. Dobra zabawa gwarantowana.

Fot. B. Warzecha, mat. teatru Polonia

Tekst: Maciej Łukomski

POLECAMY:

Najlepsze parki wodne w Polsce, które warto odwiedzić

Ewa Szykulska: Uduszą mnie słowa i palenie papierosów

Tak mieszkają najbogatsi, czyli najbardziej luksusowe adresy w Polsce

Malediwy: Uroki raju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.