bilety teatr Warszawa

„Ożenek” w Och – Teatrze. Recenzja spektaklu

„Ożenek” w Och Teatrze

Legendarny aktor Janusz Gajos zadebiutował jako reżyser i z plejadą aktorów przygotował w Och – Teatrze „Ożenek” Mikołaja Gogola.

„Ożenek” Mikołaja Gogola to perełka światowej komedii. Ta nowatorska komedia, wprowadzająca nowy rozdział w rosyjskiej komedii, pozornie wprowadza tematykę prywatnego życia zwykłych ludzi, tak naprawdę jest ostrą satyrą obyczajową, która zbulwersowała w dniu premiery w 1842 roku, ówczesną elitę rosyjską. Car Mikołaj I po obejrzeniu kilku scen demonstracyjnie opuścił petersburski teatr. Spektakl zakończył się klapą. O „Ożenku” Jan Gondowicz napisał, że „to przykład fabuły negatywnej: coś do czego zmierza akcja, nie dochodzi do skutku”.

Nakreślone przez Gogola postaci, dają aktorom możliwość stworzenia wspaniałych ról komediowych. W historii teatru polskiego wielokrotnie wystawiany był „Ożenek”. W rolach kobiecych obsadzano Mieczysławę Ćwiklińską, Elżbietę Kępińską, Irenę Kwiatkowską czy Annę Seniuk, w męskich – Wiesława Gołasa, Wiesława Michnikowskiego, Olgierda Łukaszewicza, Stefana Jaracza, Jana Kobuszewskiego, czy Wojciecha Pokorę.

Ożenek w Och Teatrze. Recenzja

Janusz Gajos w spektaklu „Ożenek” w 1995 r., fot. archiwum Teatru Powszechnego

Dwadzieścia siedem lat temu w stołecznym Teatrze Powszechnym odbyła się premiera „Ożenku” w reżyserii Andrzeja Domalika, w gwiazdorskiej obsadzie. W obsadzie spektaklu znaleźli się między innymi Joanna Żółkowska, Jacek Braciak, Elżbieta Kępińska, Franciszek Pieczka, Władysław Kowalski oraz Janusz Gajos, który znakomicie wcielił się w rolę Koczkariewa. Spektakl przez wiele sezonów nie schodził z afisza Teatru Powszechnego, a rola Janusza Gajosa w tym przedstawieniu zachwyciła krytyków teatralnych i publiczność.

Zobacz: Janusz Gajos kończy 80 lat

Legendarny aktor za namową Krystyny Jandy postanowił powrócić do tej wspanialej komedii Mikołaja Gogola, tym razem debiutując w wieku 82 lat jako reżyser !. I, z plejadą znakomitych aktorów przygotował nową inscenizację „Ożenku” na scenie przy ul. Grójeckiej.

„Ożenek” w Och – Teatrze, fot. Mateusz Politański

Majętna Agafia Tichonowna (Julia Wyszyńska) postanawia wyjść za mąż. Szuka kandydata, który podniósł by jej status społeczny. W jej domu – za sprawą swatki Fiokły (Krystyna Tkacz) pojawia się kilku kandydatów nieudaczników i kłamców, którzy patrzą na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści jakie przez nie odniosą. Jednym z kandydatów jest Podkolesin (Paweł Domagała) – podstarzały kawaler piastujący wysokie stanowisko urzędnicze, który sam nie wie, czy chce się ożenić. Za namową Koczkariewa (Krzysztof Dracz) decyduje się stanąć do ołtarza. Czy jednak na pewno Podkolesin ożeni się?

Niezwykła intryga, wyraziste postaci i ponadczasowy temat, to niewątpliwe atuty napisanej w 1836 roku komedii Mikołaja Gogola, który nawiasem mówiąc nigdy się nie ożenił i bał się kobiet.

„OŻENEK” W OCH – TEATRZE

Janusz Gajos zaufał autorowi i postanowił na scenie Och – Teatru wystawić „Ożenek” w klasycznej wersji, z wspaniałymi kostiumami Doroty Roqueplo i dekoracją z epoki autorstwa Zuzanny Markiewicz. Bez udziwnień i odnoszenia się do współczesnych relacji damsko – męskich.

Zobacz: 12. urodziny Och -Teatru

Na prawie pustej scenie, wyłożonej pięknymi dywanami, przez dwie godziny oglądamy galerię doskonale sportretowanych przez Gogola i pysznie zagranych przez aktorów zabawnych typów.

„Ożenek” w Och – Teatrze, fot. Mateusz Politański

Agafia Tichnowna w interpretacji Julii Wyszyńskiej to przerysowana głupiutka panna młoda, która na widok mężczyzn wariuje i wznosi „ochy” i „achy”. Krystyna Tkacz w roli swatki Fiokły, ubrana została w czerwony kostium nawiązujący kształtem do rosyjskiej zabawki wańka – wstańka. Aktorka swoim donośnym głosem i energią rozsadza scenę Och – Teatru.

Co ciekawe, to właśnie w tej sztuce na scenie poznańskiego Teatru Polskiego, Krystyna Tkacz 50 lat temu zagrała jedną ze swoich pierwszych ról (w tamtej inscenizacji wcielała się w epizodyczną rolę Duniaszy).

Znakomity jest rozwibrowany Krzysztof Dracz jako Koczkariew, który się dwoi i troi, aby ożenić rozmemłanego Podkolesina.

Zobacz: Paweł Domagała: Jestem zadowolony ze swojego życia

Cieszy fakt powrotu po kilku latach na scenę utalentowanego aktorsko i muzycznie Pawła Domagały, który gra rozlazłego, nie wiedzącego czego chce Podkolesina. Aktor, znakomicie rozgrywa kolejne sceny gogolowskiej opowieści.

„Ożenek” w Och – Teatrze, fot. Mateusz Politański

Jednak największy aplauz i salwy śmiechu na widowni wzbudza każde wejście na scenę Sławomira Packa, który w spektaklu gra jednego z kandydatów do ręki Agafii – Anuczkina. Aktor, ubrany w obcisły mundur, z finezją zagrał tu ekscentrycznego, zniewieściałego i bojaźliwego oficera piechoty o kocich ruchach. Komizm postaci podkreślały groteskowe wąsy i fryzura.

Wybierzcie się na reżyserski debiut Janusza Gajosa do Och -Teatru, aby spędzić uroczy wieczór w towarzystwie groteskowych bohaterów Gogola.

Janusz Gajos zapowiada, że reżyserią „Ożenku” otworzył nowy rozdział w swoim zawodowym życiu i planuję wyreżyserować kolejne spektakle. Z niecierpliwością więc czekamy na nowe prace reżyserskie tego wybitnego aktora, tak samo jak na kolejną premierą na scenie przy ul. Grójeckiej, która odbędzie się tuż po wakacjach. Będzie to prawdopodobnie „Mały Książe” Antoine de Saint-Exupéry w reżyserii Krystyny Jandy.

Maciej Łukomski

Zdjęcia ze spektaklu za zgodą autora fotografii Mateusza Politańskiego.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.