bilety teatr Warszawa

Piosenki Krzysztofa Krawczyka, które warto znać

krzysztof krawczyk

Krzysztof Krawczyk, fot. January Bratek/commons.wikimedia

Krzysztof Krawczyk to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Zmarły w kwietniu wokalista i kompozytor wypromował wiele znanych przebojów, które przeszły do historii polskiej piosenki. Wybraliśmy 10 najpopularniejszych hitów, obdarzonego barytonowym głosem piosenkarza.

„PRZYJEDŹ MAMO NA PRZYSIĘGĘ”

Piosenkę „Przyjedź mamo na przysięgę” skomponował Henryk Klejne. Autorem tekstu utworu jest Edward Fiszer. Krzysztof Krawczyk zaśpiewał ten hit będąc w zespole Trubadurzy. Trubadurzy to grupa muzyczna założona w latach 60. w Łodzi przez Bogdana Borkowskiego, Sławomira Kowalewskiego, Krzysztofa Krawczyka, Jerzego Krzemińskiego oraz Mariana Lichtmana. W 1968 roku zespół wystąpił w koncercie „Śpiewamy i Tańczymy” na Festiwalu w Opolu, podczas którego zaprezentował „Przyjedź mamo na przysięgę”. Piosenka na opolskim festiwalu zdobyła główną nagrodę.

„ZNAMY SIĘ TYLKO Z WIDZENIA”

„Znamy się tylko z widzenia” to utwór skomponowany przez Ryszarda Poznakowskiego do słów Marka Głogowskiego. Piosenka zaśpiewana przez Trubadurów została skomponowana w 1968 roku i szturmem zdobyła wszystkie, ówczesne plebiscyty publiczności. Cover piosenki wykonywał m.in. aktor Piotr Gąsowski.

Zobacz: Wakacyjne przeboje wszech czasów

„PAROSTATEK”

Tekst piosenki „Parostatek” wymyślił 20 – letni wówczas student wydziału elektrycznego wrocławskiej politechniki Tadeusz Drozda, który dziś jest znanym satyrykiem. Krzysztof Krawczyk po rozstaniu z zespołem Trubadurzy, nie za bardzo wiedział, co ze sobą zrobić. Występował więc na estradzie śpiewając poezję Jesienina. Na jednym z koncertów, w których brał udział Krawczyk, występował też Tadeusz Drozda. W garderobie przypadkiem Krzysztof Krawczyk przeczytał jego tekst „Parostatek”… i się nim zachwycił. Muzykę do tej jednej z najważniejszych piosenek Krzysztofa Krawczyka skomponował Jerzy Milian.

„RYSUNEK NA SZKLE”

„Rysunek na szkle” to jeden z największych przebojów Krzysztofa Krawczyka, do którego wokalista sam napisał muzykę. Piosenka została wydana w 1976 roku na płycie pod tym samym tytułem. Płyta na której znalazł się ten przebój, uzyskała status złotej płyty.

„PAMIĘTAM CIEBIE Z TAMTYCH LAT”

Piosenkę „Pamiętam Ciebie z tamtych lat” dla Krzysztofa Krawczyka skomponował Wojciech Trzciński, siedząc przy pianinie w bloku na warszawskim Wawrzyszewie. Kompozytor chciał stworzyć dla Krzysztofa Krawczyka „presleyowski kawałek”. Tekst do piosenki napisał Bogdan Olewicz (autor m.in. tekstu do piosenki „Autobiografia” Perfectu). Utwór nagrano w 1978 roku w Katowicach. Piosenka pojawiła się w filmie „Sztos 2”. Covery utworu wykonywała m.in. Halina Frąckowiak i Stachursky.

Zobacz: Historia kultowych piosenek: „Autobiografia” Perfectu

„JAK MINĄŁ DZIEŃ”

„Jak minął dzień” to pierwszy singiel z albumu o tym samym tytule, wydanym w 1977 roku. Utwór z tekstem Jerzego Klejny i muzyką Wojciecha Trzcińskiego zdobył III nagrodę za aranżację na Festiwalu w Opolu w 1978 roku. Piosenka została wykorzystana w reklamie sieci telefonii komórkowej „Heyah”. Utwór doczekał się bułgarskiej wersji zatytułowanej „Как Премина Денят”.

„OSTATNI RAZ ZATAŃCZYSZ ZE MNĄ”

Singiel „Ostatni raz zatańczysz ze mną”, wydany w 1987 roku cieszył się ogromną popularnością w ówczesnych telewizyjnych plebiscytach TVP. W plebiscycie Polskiego Radia na „Przebój Roku” piosenka „Ostatni raz zatańczysz ze mną” zajęła drugie miejsce. Skomponowany przez Sławomira Sokołowskiego utwór, wykorzystano w TVN – owskim serialu „39 i pół”. Covery piosenki wykonywali m.in. Kazik, Olga Bończyk i Robert Janowski.

„ZA TOBĄ PÓJDĘ JAK NA BAL”

Singiel „Za Tobą pójdę jak na bal”, wydany został na albumie „Wstaje nowy dzień” z 1987 roku. Piosenka zajęła w Telewizyjnej Liście Przebojów pierwsze miejsce w notowaniu styczeń i luty oraz trzecie miejsce w marcu 1986 roku . W ostatnich latach utwór wykonywał m.in. Łukasz Zagrobelny.

„BO JESTEŚ TY”

Piosenka „Bo jesteś Ty” ukazała się na płycie Krzysztofa Krawczyka z 2002 roku „…Bo marzę i śnię”. Kompozytorem piosenki jest członek zespołu Myslovitz, Przemysław Myszor, który w jednym  z wywiadów wyznał, że „kompozycja tej piosenki mu się przyśniła”. Ta jedna z najchętniej granych przez stacje radiowe piosenek Krzysztofa Krawczyka przez wiele miesięcy była na szczytach radiowych list przebojów.

Zobacz: Artyści jednego przeboju

„TRUDNO TAK”

„Trudno tak” to szósty singiel Krzysztofa Krawczyka z albumu „To, co w życiu ważne”, wydanego w 2004 roku. Utwór został nagrany w duecie z Edytą Bartosiewicz, która jest także autorką tekstu tej piosenki.  Muzykę do piosenki napisał serbski kompozytor Mirko Vukomanović.

Singiel został nagrany w domowym studiu Edyty Bartosiewicz. Piosenkarz w autobiograficznej książce wspominał, że musiał się wykazać dużą cierpliwością w stosunku do Edyty, która ciągle coś poprawiała. Krzysztof Krawczyk chciał nawet z tego duetu zrezygnować. Ostatecznie wokaliści, nagrali 56 wersji piosenki „Trudno tak”, z której wybrano te najlepszą. W jednym z wywiadów Krzysztof Krawczyk powiedział, że kiedy piosenka stała się przebojem, pary zaczepiały go na ulicy i dziękowali za ten utwór, bo dzięki tej piosence, zakochani wracali do siebie.

Lidia Werska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.