bilety teatr Warszawa

Artyści jednego przeboju

Fot: pixabay.com/ CCO Creative commons

Te piosenki doskonale znamy. Można ich posłuchać w stacjach radiowych, na weselach czy na imprezach w klubie. Niewielu pewnie zdaję sobie sprawę, że śpiewa je „artysta jednego przeboju”.

One – hit wonder – tak w przemyśle fonograficznym określa się artystę jednego przeboju, który dał piosenkarzowi popularność.

SABRINA – „BOYS, BOYS”

Chłopcy, Chłopcy, bądźcie moim skarbem. Zachód słońca się zbliża, więc przyjdź do miasta i uwolnijmy nasze ciała (…) przytul mnie mocno, szukam dobrej zabawy (…) letnia miłość na plaży tej nocy (…) albo powiedz tym co mają auto. Ja po prostu wezmę ich ciało w aucie…

Pamiętacie frywolny teledysk, w którym skąpo ubrana dziewczyna rozpalała zmysły niejednemu mężczyźnie, kąpiąc się w basenie? To Sabrina Salerno, włoska piosenkarka, znana głównie z piosenki „Boys, Boys (Sumertime love)”, który w 1987 roku stał się wielkim przebojem w całej Europie. A teledysk do piosenki zakazany był m.in. w Wielkiej Brytanii. „Byłem młodym chłopcem gdy ja i  moi kumple kochali się w tej piosenkarce. Nie dziwie się była po prostu boska” – napisał jeden z internautów. Piosenkarka już więcej nie wydała singla, który zdobył by taką popularność. W latach 90. Sabrina występowała m.in. w teatrze i prowadziła program Tv. Nadal sporo koncertuję. W sierpniu 2008 roku zaśpiewała na Festiwalu w Sopocie, w ramach koncertu poświęconego muzyce lat 80. Sabrina wydała 9 płyt.

SINEAD O’CONNOR – „NOTHING COMPARES TO YOU”

To już 7 godzin i 15 dni, odkąd odebrałaś mi całą swoją miłość, odkąd odeszłaś (…) mogę robić, co zechce, mogę widywać się z każdym. Ale nikt nie zastąpi mi Ciebie, bo nic nie jest równe Tobie…

Singiel pochodzi z albumu Sinead O’ Connor  I do not want what i haven’nt got. Piosenkę napisał w latach 80 – tych Prince dla zespołu The Family, po tym jak rozstał się z dziewczyną i zmarła na nowotwór jego matka. Utwór mówi o stracie i bólu po odejściu ukochanej osoby i niesie za sobą uniwersalne wartości. Piosenka zajęła 162 miejsce listy 500 utworów wszech czasów magazynu „Rolling Stones”. Przez kilka tygodni zajmowała szczyty list przebojów na całym świecie.

HURTS – „WONDERFUL LIFE”

W sobotnią noc na moście nad rzeką Severn, Susie spotyka mężczyznę swoich marzeń. On mówi jej, że wpadł w tarapaty i ona jeśli nie ma nic przeciwko, Nie chce niczyjego towarzystwa. Ale coś wisi w powietrzu. Wymieniają spojrzenia w ciszy i wszystko jest zrozumiałe. Susie chwyta swojego mężczyznę i ściska jego rękę, podczas gdy deszcz wciska łzę w jego oko Ona mówi: „Nie odpuszczaj. Nigdy się nie poddawaj. Życie jest takie wspaniałe”…

Hurts to brytyjski duet założony w 2009 roku w Manchesterze przez wokalistę Theo Hutchcrafta i kompozytora Adama Andersona. Mężczyźni poznali się w jednym z barów i postanowili założyć zespół. Ich debiutanckim album zatytułowany był Hapiness, wydany w 2010 roku. To na nim znalazł się największy przebój grupy, 4 minutowa kompozycja, Wonderful Life, nawiązująca muzycznie do piosenek grupy Depeche Mode czy Pet Shop Boys. Do singla powstał czarno – biały teledysk, który został nakręcony zwykłą kamerą,  w domowych warunkach, a potem „wrzucony” do internetu. Parę godzin później świat zwariował na punkcie tej piosenki. Wonderful Life  był remiksowany m.in. przez Arthura Bakera. Powstała też klubowa wersja hitu, zremiksowanego przez duet Freemasons.

MODJO – „LADY (HEAR ME TONIGHT)”

Ukochana, posłuchaj mnie tej nocy, ponieważ moje uczucie  jest tak prawdziwe. Jak tańczymy przy świetle księżyca. Nie widzisz? Jesteś moim powodem do radości…

Lady  to piosenka francuskiego duetu muzycznego Modjo, grającego muzykę house, który powstał w 1998 roku. Singiel pojawił się na ich debiutanckim albumie, wydanym w 2001 roku. Utwór szybko stał się nr 1 m.in. we Włoszech, Austrii i Belgii. Był to jedyny przebój grupy, która w 2003 roku postanowiła zakończyć współpracę. W kompozycji Lady, wykorzystano fragment piosenki Soup for One zespołu Chic, którą uwielbiał jeden z członków duetu.

SNAP! – „RHYTM IS A DANCER”

Rytm to tancerz źródło obcowania, ludzie czują to wszędzie, unieście wasze ręce i głosy, uwolnijcie wasze umysły i połączcie nas. Możesz to poczuć w powietrzu. To jest namiętność, możesz to poczuć w powietrzu…

Snap! to projekt dwóch niemieckich producentów Michaela Munzinga i Luici Anzilolotiego, którzy uważani są za pionierów muzyki euro dance. Na drugim albumie duetu, wydanym w 1992 roku, znalazł się taneczny utwór Rhytm is a dance, który był nr 1 w 8 krajach. Piosenka szybko stała się ulubionym kawałkiem, bez którego żadna impreza nie może się odbyć (tak jest zresztą do dziś). W ciągu 7 lat istnienia duet wydał 6 albumów. „Stare, ale jare. ubóstwiam!” – napisał jeden z internautów pod klipem do piosenki.

BRONSKI BEAT – „SMALLTOWN BOY”

Odchodzisz rankiem. Z wszystkim co posiadasz. W małej czarnej walizce. Samotny na peronie. Wiatr i deszcz. Na smutnej i samotnej twarzy, Matka nigdy Cię nie zrozumie (…) Popychany i kopany wokół.  Zawsze samotny chłopak. Byłeś tym jedynym o którym rozmawiali w całym mieście i Cię poniżali…

Singiel Smalltown Boy znalazł się na debiutanckim albumie, wydanym w 1981 roku, brytyjskiej grupy Bronski Beat, przedstawicieli new romantic.
Piosenka szybko stała się komercyjnym sukcesem i znalazła w 1 dziesiątce list przebojów w USA i Kanadzie. Utwór ten po raz pierwszy w tak dojmujący sposób opowiadał o trudach życia gejów i lesbijek w nietolerancyjnym społeczeństwie. W latach 80, piosenka stała się nieformalnym hymnem środowiska LGBT.  W 2006 roku powstała taneczna wersja utworu, którą zremiksowała grupa Supermode.

LOS DE RIO – „MACARENA”

Kiedy tańczę nazywają mnie Macarena. I chłopcy mówią, że jestem gorąca. Oni wszyscy mnie chcą, nie mogą mnie mieć. Więc wszyscy przychodzą i tańczą obok mnie. Ruszaj się ze mną, śpiewaj ze mną. A jeśli jesteś dobry, zabiorę Cię ze sobą do domu…

Los de Rio to hiszpański duet, założony w 1993 roku. Ich największym przebojem, był wydana w 1993 roku piosenka Macarena. Trzy lata później doczekała się tanecznej wersji, która zawojowała świat. Do singla powstał grupowy układ taneczny. W 2004 roku w Anglii choreografie do Macareny  zatańczyło jednocześnie 1712 osób.

SAM BROWN – „STOP”

Wszystko to co mam to wszystko to co mi dałeś. Nigdy nie martwiłeś się, że stanę się od Ciebie zależna. Dałam Ci całą miłość jaką miałam w sobie. Teraz odkryłam, że kłamiesz i nie mogę uwierzyć, że to prawda  (…) Oplecionego jej rękoma widziałam Cię po drugiej stronie ulicy. I nie umiem nie zastanawiać się czy ona wie co się dzieje. Mówisz o miłości, ale nie wiesz jak to jest, kiedy zdasz sobie sprawę, że nie jesteś tą jedyną…

W 1988 roku, brytyjska piosenkarka i autorka tekstów Sam Brown, wylansowała singiel Stop, który podbił szczyty list przebojów na całym świecie m.in. we Francji, Norwegii i Irlandii. 4.5 minutowa kompozycja autorstwa Bruce Brody, Gregg Sutton i Sam Brown, znalazła się na albumie o tym samym tytule. Cover tej piosenki śpiewała m.in. Edyta Górniak. To podobno wykonanie tego utworu na jednym z konkursów, tak zachwyciło Janusza Józefowicza, że zatrudnił 17 – letnią wówczas Górniak do kultowego musicalu  Metro. To od występów w tym spektaklu, rozpoczęła się kariera wokalistki.

ROTARY – „NA JEDNEJ Z DZIKICH PLAŻ”

Lubiła tańczyć pełna radości tak, ciągle goniła wiatr. Spragniona życia wciąż, zawsze gubiła coś, nie chciała nic. Nie rozumiałem, kiedy mówiła mi: Dzisiaj ostatni raz. Zatańczmy proszę tak, jak gdyby umarł czas…Mówiła mi… Mieliśmy wiecznie trwać na jednej z dzikich plaż. Chciałem ze wszystkich sił pozostać z Tobą tam…

3.5 minutowa piosenka Na jednej z dzikich plaż, promowała debiutancki album wrocławskiej grupy Rotary, wydany w 1996 roku. Zespół był przedstawiany jako przedstawiciel ojczystego brit – popu i  w takim klimacie utrzymany jest ten jedyny przebój grupy, który opowiada o śmierci. Rotary zakończyło swoją działalność w 1998 roku, po czym reaktywowała się dekadę później, ale bez większych sukcesów.
W ciągu ostatnich 5 lat piosenkę w polskich stacjach radiowych zagrano 21 tysięcy razy. Cover przeboju wykonywał m.in. Artur Chamski.

„Klasyk! Piękna i subtelna! Zawsze ją gram na ogniskach! Ta piosenka przebija wszystko. Artysta jeden piosenki… ale za to jakiej!” – napisał jeden z internautów.

EMIGRANCI – „NA FALOCHRONIE”

Powiedz mi, kto dał im prawo walk. Gdy moje serce chce bić. Żyć dla Ciebie cały czas. Powiedz mi, dlaczego mam się bać. Na baczność stawiać sny. Zapiąć się w brązowy pas. Muszę już iść, na rozkaz zostawić Cię. Na rozkaz spać i jeść. I odliczać każdy dzień. Czekaj, napiszę długi list, że zawsze tylko Ty, że jeszcze tylko parę dni…

Emigranci to zespół rockowy, który powstał w 1989 roku. Grupę tworzył m.in. gitarzysta zespołu Lady Pank, Edmund Stasiak.
Singiel Na Falochronie, ukazał się na ich debiutanckim albumie, wydanym w 1996 roku, „Rosja i Ameryka”.
Kompozytorem utworu jest Edmund Stasiak. Autorem tekstu i jej wykonawcą Paweł Kukiz.
Piosenka o trudach służby wojskowej, szybko zdobyła serca Polaków, bo przez kilka tygodni triumfowała w pierwszej dziesiątce  Listy Przebojów Radiowej Trójki. W 1996 roku zespół zawiesił działalność, aby w 2003 roku, w nowym składzie się reaktywować. Grupa jednak sporadycznie koncertuje. W 2015 roku polskie stacje radiowe, zagrały 4000 razy ten utwór.

MAGMA – „AICHA”

Proszę, Aicha, żądaj czego chcesz. Rzucę Ci klejnoty do stóp, złoto i pereł jasny sznur. Owoce znajdę słodsze niż miód. Za miłość Twoją, życie me
bo źródło miłości to Ty. Daj mi z niego krople, abym mógł żyć.

Magma to zespół założony w 1996 roku przez Piotra Kubiaczyka i Dariusza Krupicza, członków zespołu De – Mono. Do 1998 roku grupa wydała 2 albumy. Na debiutanckim krążku Wszystkie chwile, znalazła się piosenka Aicha, która stała się nr 1 na listach przebojów. Do dziś jest ulubionym utworem granym w polskich rozgłośniach radiowych i na weselach. W 2002 roku podczas realizacji nagrań trzeciego albumu studyjnego w związku z rozbieżnością stylistyki i odejściem z zespołu Dariusza Krupicza. Nagrania zostały przerwane, a zespół zawiesił działalność.

Adam Targoń

POLECAMY:

Teneryfa – wyspa wiecznej wiosny

Barcelona – tętniąca życiem metropolia

Marta Żmuda Trzebiatowska: Moja miłość do zawodu narodziła się w teatrze

Janusz Gajos kończy 80 lat

 

 

Jedna odpowiedź do “Artyści jednego przeboju”

  1. Adam pisze:

    Zabrakło informacji, że Aicha to cover Khaleda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.