bilety teatr Warszawa

Pojezierze Suwalskie: atrakcje turystyczne, które musisz zobaczyć

pojezierze suwalskie

Pojezierze Suwalskie, fot. pixabay.com

Pojezierze Suwalskie to wspaniałe widoki, przepiękne jeziora i lasy oraz atrakcje turystyczne zapierające dech w piersiach.

Pojezierze Suwalskie jest polską częścią Pojezierza Litewskiego. Położona na wschód od Mazur kraina zachwyca urozmaiconym krajobrazem, czystymi jeziorami i czystym powietrzem, nietkniętym przez przemysł.

Ten jeden z najzimniejszych zakątków Polski (tu znajduje się polski biegun zimna – Wiżajny) posiada ponad 250 jezior. Większość z nich jest jeziorami rynnowymi.

Do największych jezior pod względem powierzchni należą: Wigry (2117 ha) i Szelment Wielki  (356,1 ha). To właśnie tutaj znajdują się dwa najgłębsze jeziora w Polsce – Hańcza (108 m) i Wigry (73 m). Do najpiękniejszych jezior pod względem krajobrazowym zalicza się, m.in. jeziora Rospuda Filipowska, Wigry, Sejny czy Szelment Wielki.

We florze Pojezierza Suwalskiego można znaleźć ponad 100 gatunków rzadkich roślin, m.in. bluszcz pospolity, grążel żółty i rosiczki. Znajdują się tutaj dwa kompleksy leśne Puszcza Romnicka i Puszcza Augustowska.

Pojezierze Suwalskie to również bogata fauna. Na jego terenie można spotkać wiele niezwykłych gatunków ssaków, gadów, płazów, ryb i ptaków, m.in. bobra europejskiego, gronostaja, smużkę, jenota, sowę płomykówkę, kosy, ropuchę szarą czy padalca.

Kanał Augustowski, fot. wikipedia.org

Jedną z niezwykłych atrakcji turystycznych jest 100 km Kanał Augustowski, położony na terenie Polski i Białorusi. Kanał łączy dopływ Narwi i Biebrzę z Niemnem. To unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z XIX w. Powodem budowy Kanału Augustowskiego były pruskie restrykcje celne, które ograniczyły dostęp do Bałtyku.

Zobacz: 13 niezwykłych miejsc Warmii i Mazur

Kanał składa się z 18 śluz, 44 km sztucznych przekopów, 35 km uregulowanych koryt rzecznych i 21 km kw. jezior. Obecnie kanał służy jako malowniczy szlak wodny po którym kursują statki turystyczne oraz jako spływ kajakowy. Warto wybrać się na wycieczkę po Kanale Augustowskim, aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

MIASTA POJEZIERZA SUWALSKIEGO

Sercem Pojezierza Suwalskiego jest Augustów – miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i Puszczą Augustowską. W Augustowie warto zobaczyć wytyczony w 1550 roku Rynek Zygmunta Augusta, przy którym stoją zabytkowe kamieniczki. Interesującym zabytkiem jest Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, który pierwotnie był rosyjską cerkwią.

Warto odwiedzić otaczającą z trzech stron miasto Puszczę Augustowską. W tym olbrzymim kompleksie leśnym o powierzchni 160 ha można podziwiać drzewostan liczący sobie 120 lat. W Puszczy Augustowskiej można spotkać wiele zwierząt. Mieszkają tu kuny, cietrzewie, sarny i łosie. Amatorzy grzybobrania powinni odwiedzić te rejony jesienią, bo puszcza obfituje wtedy w grzyby.

Pojezierze Suwalskie, fot. pixabay.com

Drugim co do wielkości miastem w województwie podlaskim są Suwałki. W mieście warto zobaczyć ul. Kościuszki z klasycystyczną zabudową i Konkatedrę św. Aleksandra. Z kolei przy ulicy Bakałarzewskiej, istnieje zespół cmentarzy: rzymskokatolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, żydowskiego i mahometańskiego. W ich najstarszej części można znaleźć wiele interesujących nagrobków i rzeźb.

Jedną z największych atrakcji miasta jest również Suwałki Beach Arena – kompleks boisk plażowych. W skład Suwałki Beach Arena wchodzi boisko do piłki nożnej plażowej oraz trzy boiska do siatkówki plażowej.

Zobacz: Jeziora w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć

Wyjątkowym miastem są Sejny. W tym klimatycznym miasteczku o 450 – letniej historii, znajduje się wiele ciekawych zabytków. Do najważniejszych atrakcji turystycznych Sejn należą: renesansowy klasztor dominikanów z XVII wieku i świątynia pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny z cudowną figurką Matki Bożej Sejneńskiej i Synagogi: Biała i Stara.

Urokliwym miejscem jest rzeka Marycha, nad którą położone są Sejny. Spacer jej brzegiem z pewnością dostarczy wielu wrażeń.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE POJEZIERZA SUWALSKIEGO

Niezwykłą atrakcją turystyczną Suwałk jest Baśniowy Szlak, który biegnie doliną Czarnej Hańczy Rospudy i Szeszupy. Baśniowy Szlak, związany z utworami Marii Konopnickiej. Szlak składa się z siedmiu wiosek tematycznych, m.in.: Zaułek Krasnoludków przy Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, Wioska Wesołych Wędrowców, przy Ośrodku Maniówka.

Będąc na Mazurach koniecznie zobaczcie Wiadukty w Stańczykach. To niedziałająca, trzydziesto kilometrowa, trasa linii kolejowej Gołdap – Żytkiejmy. Wiadukty w Stańczykach, zbudowane z żelbetu są najwyższymi mostami kolejowymi w Polsce. Ich długość wynosi 200 metrów, a wysokość 36metrów. Wiadukty wykorzystywane są przez miłośników skoków na bungee.

Ciekawym miejscem jest Osada Jaćwiesko – Pruska w Oszkiniach, ukazująca dawny gród Jaćwingów – Bałtów. To tutaj Prusowie i Jaćwingowie odbywali obrzędy.

pojezierze suwalskie

Pojezierze Suwalskie, fot. pixabay.com

Obowiązkowym punktem wizyty na Pojezierzu Suwalskim jest położony na półwyspie, otoczony przez jezioro Wigry, pokamedulski Klasztor w Wigrach. Miejsce to, pełne wąskich i kamienistych uliczek tworzy niezwykły klimat, skłaniający do refleksji.

PARKI POJEZIERZA SUWALSKIEGO

Pojezierze Suwalskie to przede wszystkim wspaniałe parki narodowe, które zachwycają bujną roślinnością, bogatą fauną i czystym powietrzem.

Wigierski Park Narodowy to jeden z największych parków narodowych w Polsce. To tutaj znajduje się największe Jezioro Wigry oraz najdłuższa rzeka Czarna Hańcza. Znajdują się tutaj obszary leśne, na których dominują sosny i świerki. Amatorzy spływów kajakowych mogą wybrać się spływem kajakowym po Czarnej Hańczy.

Zobacz: Parki narodowe w Polsce, które warto zobaczyć

Dużą popularnością cieszy się Muzeum Wigier i statek spacerowy po jeziorze Wigry. Podczas wycieczki można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki.

Drugim parkiem na terenie Pojezierza Suwalskiego jest Suwalski Park Krajobrazowy. Ten najstarszy park krajobrazowy w Polsce obejmuje 4 rezerwaty. W jego środkowej części znajduje się 25 jezior. Na jego terenie znajduje się najgłębsze w Polsce jezioro Hańcza.

Warto tutaj wspiąć się na Górę Cisową. Góra ma wysokość 256 metrów. Jest to morenowe wzniesienie, które otaczają cztery jeziora. Ze szczytu Góry Cisowej rozpościera się wspaniała panorama na okolice.

Odwiedźcie koniecznie Rezerwat Rutka. To unikalne w skali krajowej głazowisko, jezioro wytopiskowe oraz kompleks wzgórz morenowych. Na jego terenie znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Szeszupy.

Pojezierze Suwalskie, z pewnością zachwyci wszystkich tych, którzy szukają kontaktu z przyrodą i chcą odetchnąć od codzienności. Spokój, cisza i kontakt z przyrodą to walory tego wyjątkowego miejsca w Polsce.

Ewelina Pankowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.