bilety teatr Warszawa

Polska pod ziemią – największe podziemne atrakcje

Kopalnia soli w Wieliczce, Fot. (By LoMit – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40400303

Zwiedzanie Polski to nie tylko wspaniałe zamki, kościoły i pomniki. Wiele interesujących miejsc znajduje się kilkanaście metrów pod ziemią. Kopalnie, sztolnie, podziemne korytarze czy bajeczne jaskinie, zachwycają co roku miliony turystów. Wizyta w tych miejscach pozostaje niezapomnianym przeżyciem.

PODZIEMNA TRASA W SANDOMIERZU

Piwnice pod sandomierskim rynkiem powstały w XIII wieku. Drążone były pod warstwami lessu, pod budynkami i jezdniami. W XIV wieku sandomierskie podziemia służyły jako magazyny, w których kupcy przechowywali towar. Trasę, która liczy 500 metrów udostępniono zwiedzającym w 1977 roku, po przeprowadzeniu licznych zabezpieczeń. Wejście do podziemi prowadzi z dziedzińca kamienicy Oleśnickich. Trasa obejmuję 34 komory na różnych poziomach głębokości. Najwyżej położona komora ma 12 metrów głębokości. Współczesne nazwy korytarzy nawiązują do nazw, historii i legend miasta.

JASKINIA RAJ

Jest jedną z najbardziej znanych atrakcji Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Została odkryta przez grupę licealistów w 1963 roku, którzy do jej środka dostali się przez szczelinę. Od 1972 roku została udostępniona dla ruchu turystycznego. W jaskini występują skupiska stalaktytów i stalagmitów. Jest ona typową jaskinią kresową z przepiękną szata naciekową. Jej korytarze powstały ok. 360 mln lat temu na dnie płytkiego morza. Jaskinia Raj ma 240 metrów długości naturalnych korytarzy. Temperatura wewnątrz jaskini wynosi 10 stopni. Wilgotność sięga 95%. Długość trasy turystycznej wynosi 18 metrów. Podczas zwiedzania jaskini, turyści mają szansę obejrzeć m.in. Salę Kolumnową z jeziorkiem i Salę Stalaktytów. W 1968 roku Jaskinia Raj została uznana za rezerwat przyrody.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W KRAKOWIE

Od września 2010 roku dostępne są dla turystów podziemia rynku w Krakowie. Pod płytą starówki zostało otwarte muzeum, w którym znajduję się ekspozycja „Szlakiem Europejskiej tożsamości Krakowa”. Turyści odwiedzający podziemia mają szansę zobaczyć m.in. cmentarzysko z XI wieku, oryginalne kramy kupców oraz zbiór dawnych monet i urządzeń codziennego użytku.

FILTRY

Inicjatorem budowy warszawskich Filtrów był gen. Sokrates Starynkiewicz, który zlecił projekt oczyszczalni Williamowi Lindley. Przy budowie wykorzystano najnowocześniejsze ówczesne rozwiązania techniczne. Filtry powstały w latach 1881 -1886. To wtedy zbudowano m.in. zespół pompowni czy zbiorniki wody czystej, które od 125 lat służą mieszkańcom Warszawy w uzdatnianiu wody.

FILTRY, fot. Panek [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Najsłynniejsza Polska kopalnia znajduję się 20 km za Krakowem. Jest jednym z najcenniejszych zabytków kraju, wpisanym w 1978 roku, na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Co roku kopalnie odwiedza 1,5 mln turystów. Kopalnia soli liczy 9 poziomów i 3000 wyrobisk. Najniżej położony jest poziom Bono 327 metrów pod ziemią. Początek trasy turystycznej zaczyna się w szybie Daniłowicza. Podczas zwiedzania turyści mają okazję zobaczyć m.in. największa podziemną świątynie – Kaplicę św. Kingi, która znajduj się 101 metrów pod ziemią. Na ścianach kaplicy wiszą płaskorzeźby z soli, a sufit zdobi żyrandol z solnych kryształów. Turyści mają szansę zobaczyć m.in. Kaplicę św. Antoniego z solnymi figurami czy komorę Weimar z podziemnym jeziorem.

SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA

W Tarnowskich górach od 1957 roku można zwiedzać sztolnie Czarnego Pstrąga – 600 metrowy fragment sztolni odwadniającej, którą zaczęto drążyć w 1821 roku. Trasa turystyczna znajduję się pomiędzy szybami „Ewa” i „Sylwester”. Podczas wyprawy łodziami można stalaktyty i nacieki wodne, posłuchać opowieści przewodnika o kopalniach oraz spotkać nietoperze.

CHEŁMSKIE PODZIEMIA KREDOWE

To prawie dwu – kilometrowy labirynt korytarzy wyżłobionych w kredzie, które biegną pod chełmskim rynkiem. Jedną z atrakcji tej podziemnej trasy turystycznej jest szyb studni staromiejskiej, użytkowanej od XV do XVIII w. Na jej szlaku można również zobaczyć liczne ekspozycję dotyczące wydobycia kredy  i spotkać nietoperze.

RZESZOWSKIE PIWNICE

Pod płytą rzeszowskiego rynku znajduje się zespół korytarzy i piwnic od długości 200 metrów z XV – XIII wieku. Podziemna trasa składa się z 34 pomieszczeń, które zostały odkryte przez archeologów w latach 80 -tych xx wieku. Trasę udostępniono zwiedzającym w 2001 roku.

Fot. mat. prasowe

KOPALNIA GUIDO W ZABRZU

Wizyta w zabrzańskiej kopalni to ciekawa lekcja historii górnictwa. Podczas zwiedzania trasy, turyści mają okazję obejrzeć urządzenia, które służą do wydobywania węgla – lampy, kaski, pompy, młoty oraz dowiedzieć się co to jest fedrowanie. Multimedialna ekspozycja pokazuję pracę górników i koni w minionych latach. Zwiedzanie kopalni odbywa się na dwóch wysokościach 170 m i 320 m.

Paweł Rakowski

POLECAMY:

Portofino – synonim luksusu i bogactwa

Ewa Szykulska: Uduszą mnie słowa i palenie papierosów.

Barcelona – tętniąca życiem metropolia

„Wstyd” w Teatrze Współczesnym: „Hej wesele tańcowało, grało i śpiewało”. Recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.