bilety teatr Warszawa

„Ucho Prezesa czyli SCHEDA” w Teatrze 6 Piętro. Recenzja spektaklu

Plakat "Ucho Prezesa"

„Ucho Prezesa czyli SCHEDA”. Plakat spektaklu.

„Ucho Prezesa” miał być eksperymentem komediowym, sprawdzeniem potencjału do żartowania z obecnej władzy rządzącej. Początkowo zaplanowano tylko cztery odcinki.

Kontynuację „Ucha Prezesa” uzależniono od odbioru serialu przez publiczność. Serial według scenariusza Roberta Górskiego, lidera Kabaretu Moralnego Niepokoju, szybko stał się popularny, osiągając po kilka milionów wyświetleń w serwisie internetowym Youtube, w którym jest emitowany. „Ucho Prezesa” to fenomen socjologiczny, barometr nastrojów społeczno – politycznych, którego głównymi bohaterami jest Prezes partii rządzącej i Mariusz. Akcja serialu rozgrywa się w gabinecie prezesa na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, gdzie gości on polityków. Do końca 2018 roku powstało blisko 50 odcinków serialu „Ucho Prezesa”. Jak zapowiadają twórcy, nie ma w planach nowych odcinków.

Robert Górski postanowił napisać sztukę teatralną z gatunku satyrycznej political fiction „Ucho Prezesa czyli Scheda” i zabrać widzów za „kulisy władzy”. Prezes używa fortelu i postanawia sfingować własną śmierć. W jego gabinecie pojawiają się Beata, Adrian, Antoni, Richard, Stanisław i Donald. Rozpoczyna się walka o władzę. Kandydatów do zajęcia fotela prezesa jest wielu… Opozycja (Grzesiek i Rysiek) też nie „śpi”. Czy partyjni koledzy okażą się lojalni wobec prezesa? Kogo prezes chce mianować na swojego zastępce? Czy uda się pogodzić prezesowi z Donaldem? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź oglądając najnowszą premierę w Teatrze 6 Piętro.

"Ucho Prezesa czyli Scheda"

Fot. mat. prasowe Teatru 6 Piętro

Teatralna wersja hitu internetowego „Ucho Prezesa” to strzał w dziesiątkę. Na scenie śledzimy polityczne poczynania dobrze nam znanych polityków, poznajemy mechanizmy władzy i uświadamiamy sobie w jaki sposób politycy potrafią manipulować swoimi wyborcami. Scenariusz Roberta Górskiego w mistrzowski i groteskowy sposób maluję galerię dobrze nam znanych polityków i ludzi z pierwszych stron gazet oraz komentuję polską rzeczywistość. Nie brakuję w spektaklu nawiązań do Tadeusza Rydzyka, Patryka Jakiego, Jarosława Kurskiego czy Marty Kaczyńskiej. Bohaterem spektaklu jest także Fiona kot prezesa, który również znajdzie się w centrum wydarzeń… Nad wszystkim i wszystkim będzie panować jak zwykle oddana prezesowi Pani Basia, która, a to powie mu dobre słowo, a to zaparzy herbaty z lubczykiem.

Na scenie teatru, oprócz Roberta Górskiego (Prezes) i Mikołaja Cieślaka (Mariusz) możemy podziwiać plejadę polskich aktorów, którzy, występowali również w tych rolach, w internetowej wersji „Ucho Prezesa”. Aktorskim majstersztykiem jest rola Richarda z Brukseli w interpretacji Krzysztofa Dracza. Zachwyca Joanna Żółkowska jako Beata, która w każdym geście i słowie parodiuję/naśladuję byłą premier rządu. Świetny jest Lesław Żurek jako mało rozgarnięty Rysiek. Talentem aktorskim jak zwykle błyszczy Izabela Dąbrowska dla której udział w serialu „Ucho Prezesa”, stał się przepustką do aktorskiej kariery. Znakomity jest Jerzy Bończak jako Stanisław i Cezary Pazura jako Donald. Szkoda, że ta ostatnia postać w spektaklu pojawia się tylko na kilka minut.

Przedstawienie sprawnie wyreżyserował Tadeusz Śliwa, który wcześniej był reżyserem internetowej wersji „Ucha Prezesa”. Tutaj twórca zastosował kilka znakomitych pomysłów inscenizacyjnych, jak np. pokazanie akcji na scenie w zwolnionym tempie. Świetnie także poradził sobie scenograf spektaklu Dariusz Walaszczyk, któremu na ciasnej scenie Teatru 6 Piętro, udało się stworzyć kilka miejsc akcji.

„Ucho Prezesa” w teatralnej wersji to dwie godziny przepysznej zabawy, polityczno – obyczajowych aluzji i śmiania się z przywar polityków. Na widowni Teatru 6 Piętro, co chwilę wybuchają salwy śmiechu. Piszący te słowa także świetnie się bawił. Tylko czy patrząc na dzisiejszą scenę polityczną naprawdę mamy z czego śmiać…

Maciej Łukomski

POLECAMY:

Iluzjonista Piotr Szumny: Uwielbiam wykonywać sztuczki, które wydają się widzom niebezpieczne

„Niezwyciężony” w Teatrze 6.piętro: Spektakl petarda

Tomasz Małek, Mistrz Świata w stylu Flair: Mam wiele marzeń

Energylandia – najnowocześniejszy park rozrywki w Polsce

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.